آزبست، همچنان در ايران قرباني مي‌گيرد

۱۳۸۸/۱۱/۱۹ - ۱۱:۱۷ - کد خبر: 19117
آزبست، همچنان در ايران قرباني مي‌گيرد
دکتر خسرو صادق نيت رئيس بيمارستان بهارلو در گفت وگو با ايسنا ، اظهار داشت: ابتلاي شاغلين به بيماريهاي شغلي، صدمات سنگين و جبران ناپذيري به جامعه وارد مي‌کند. با توجه به درمان ناپذير بودن بسياري از اين بيماريها، ابتلاي به بيماريهاي شغلي باعث تحميل هزينه‌هاي درماني سنگين و همچنين از کارافتادگي بسياري از شاغلين شده و علاوه بر آن موجب به هدر رفتن هزينه‌هايي مي‌شود که صرف تربيت نيروي کار ماهر مي‌شود.همچنين محروم ماندن محيط کاري و جامعه از خدمات فرد و صدمات وارده به صنعت مربوطه بدنبال غيبت از کار يک نيروي کارآمد از ديگر خسارات وارده خواهد بود.

وي افزود: خدمات ارزشمند سه دهه اخير سيستم بهداشتي درماني در ارتقاء سطح سلامت جامعه از مواردي است که در سطح جهاني به آن مباهات کرده‌ا‌يم ولي بايد به خاطر داشت که ارائه اغلب اين خدمات به سنين قبل از اشتغال اختصاص يافته و در همين رابطه توجه مسئولين غالباً مصروف به برگزاري دوره‌هاي آموزشي قبل از ازدواج و باروري، مشاوره و مراقبت‌هاي حين بارداري، تامين امکانات جهت زايمان سالم و تامين نيازهاي بهداشتي درماني در دوره نوزادي و کودکي بوده است تا در نتيجه اين اقدامات، جواناني از لحاظ جسمي و روحي، سالم تحويل جامعه داده شوند و کشور بتواند با اتکا به اين جوانان، مسير رشد و توسعه را با سرعتي مطلوب طي كند.

دکتر صادق نيت گفت: متاسفانه بسياري از اين افراد پس از يافتن شغل مطلوب خود و کسب تجربه و مهارت کافي به دنبال بروز حوادث شغلي و يا ابتلا به بيماري‌هاي ناشي از مواجهات شغلي از گردونه خدمت رساني خارج و حتي بسياري سربار خانواده و جامعه مي‌شوند و اين موضوعي است که رشته تخصصي طب کار به طور ويژه به آن مي پردازد.

رئيس بيمارستان بهارلو ادامه داد: هر يک از شاغلين بسته به نوع محيط کاري خود اعم از کار در معدن، صنايع مختلف، موسسات و ادارات گوناگون و ... در معرض عواملي چون غبارات خطرناک، مواد شيميايي گوناگون، سر و صدا، استرس‌هاي شغلي و بسياري ديگر از عوامل آسيب رسان و در نتيجه بروز بيماري‌هاي مختلف خواهند بود. به ويژه اگر شغل فرد با وضعيت جسماني وي متناسب نباشد و فرد مجبور باشد بيشتر از توان جسمي خود فعاليت کند، اين موضوع مي‌تواند موجبات فرسودگي زودهنگام و از کارافتادگي پيش از موعد وي شود.

وي افزود: بنابراين متخصصان طب کار در بدو استخدام با بررسي تناسب فرد با کار مورد نظر وي و ملزومات فعاليت هرچه مطلوب‌تر او مي‌توانند راهنمايي‌هايي ارزشمند و توصيه‌هايي کارساز به کارفرمايان ارائه دهند و در معاينات دوره‌اي و بررسي‌هاي تخصصي خود احتمال هرگونه بيماري شغلي را قبل از بروز و ايجاد عارضه در کارگر تشخيص داده و مانع از بروز بسياري از اين اختلالات شوند و همانطور که اشاره شد غالباً اين بيماري‌ها در صورت بروز، غيرقابل درمان و برگشت ناپذير هستند.

دکتر صادق نيت يادآور شد: استرس‌هاي شغلي و عدم تناسب محل استقرار فرد با وظايف محوله نيز از ديگر مواردي است که مي‌تواند در کيفيت و کميت خدمات و فعاليت‌هاي شغلي فرد موثر بوده و موجبات بيماري‌هاي جسمي و روحي را براي فرد فراهم آورد. بسياري از دردها و شکايات اسکلتي عضلاني از جمله کمردرد و دردهاي اندام فوقاني و تحتاني مي‌تواند از فعاليتهاي شغلي در وضعيت‌هاي غيراستاندارد ناشي شده و در صورت رعايت اين اصول، مي‌توان با کمترين هزينه، از بسياري مشکلات پيشگيري کرد. بنابراين اگر کارفرمايان و مسئولان مربوطه به اين عوامل که به صورت مستقيم و غيرمستقيم باعث بروز بيماري شغلي مي‌شوند توجه نکنند، توانايي شاغلين در محيط کار کاهش يافته و نمي‌تواند منجر به عدم کارآيي افراد شود.

دبيرعلمي همايش طب کار و بيماريهاي شغلي تأکيد کرد: بسياري از بيماري‌هاي شغلي برگشت ناپذير بوده و قابل درمان نيستند. از جمله اين موارد مي‌توان به افت شنوايي، کاهش توانايي بينايي، سرطان‌هاي شغلي، کاهش ظرفيت‌هاي تنفسي و فلج سيستم‌هاي عصبي ناشي از مواجهات شغلي اشاره کرد.

وي نقش تشخيص به موقع، پيشگيري و درمان به هنگام در محيط‌هاي کاري را يکي از مهمترين اقدامات جهت حفظ سلامت نيروي کار دانست که نيل به اين مهم، توجه خاص مسئولين را مي‌طلبد.

رئيس بيمارستان بهارلو افزود: با شناسايي عوامل خطر در محيط‌هاي کاري و اصلاح آنها، معاينات قبل و بعد استخدام و اصلاح محيط‌هاي کاري مي‌توان از بروز بسياري از بيماريهاي شغلي و صدمات ناشي از آن جلوگيري کرد.

دکتر صادق نيت ادامه داد: متأسفانه فرهنگ سلامت در جامعه ما غالبا به انجام اقدامات درماني پس از بروز بيماري توجه دارد، در حالي که توجه به پيشگيري خصوصاً در رابطه با بيماري‌هاي شغلي بسيار کم هزينه‌تر و موثرتر خواهد بود كه براي دستيابي به آن، آگاهي تمامي گروه‌هاي مرتبط از جمله مسئولان و مديران، پزشکان، کارفرمايان و نهايت خود شاغلين نقش عمده‌اي در جلوگيري از بسياري از اين بيماريها خواهد داشت.

رئيس انجمن طب کار ايران افزود : متخصصان طب کار طي 10 سال گذشته فعاليت‌هاي علمي و اجرايي قابل توجهي در کشور داشته‌اند و100 فارغ التحصيل اين رشته طي اين سالها، جهت ارائه خدمات تخصصي در حوزه طب کار با حضور در استانهاي مختلف و در صنايع و موسسات گوناگون خدمات ارزشمندي در جهت حفظ و ارتقاء سطح سلامت جامعه ارائه کرده‌اند.

دبيرعلمي کنگره با اشاره به برگزاري همايش سه روزه طب کار گفت: در اين همايش پزشکان با مهمترين بيماري‌هاي شغلي آشنا مي‌شوند و آخرين يافته‌هاي علمي محققان، دانشمندان و متخصصان کشور در اين زمينه مطرح و مورد تبادل نظر قرار خواهد گرفت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42369s, 18q