افسردگي و احساس خستگي از علائم يائسگي است

۱۳۸۸/۱۱/۱۹ - ۱۱:۱۷ - کد خبر: 19118
افسردگي و احساس خستگي از علائم يائسگي است
محمود اطروشي در گفت‌و‌گو با فارس افزود: يائسگي يك رويداد بيولوژيك طبيعي است و نشان دهنده سال‌هاي پاياني توليد مثل در زنان است به جز در مواردي كه بر اثر جراحي و برداشتن رحم و تخمدان‌ها، يائسگي رخ مي‌دهد.
وي گفت: كاهش توليد هورمون‌هاي جنسي زنانه (استروژن و پروژسترون) در نتيجه كاهش عملكرد فوليكول‌ها منجر به پايان قاعدگي مي‌شود.
اطروشي افزود: خونريزي و قاعدگي كم‌ و توقف آن، گر گرفتگي صورت و بالاي تنه همراه با تپش قلب، افسردگي و احساس خستگي، گيجي و سردرد، تغييرات ميل جنسي، پوكي استخوان، بيماري‌هاي عروق كرونر قلب از علائم يائسگي است.
اين متخصص تغذيه گفت: كاهش هورمون‌هاي ترشح شده از تخمدان موجب ذخيره بافت چربي در بدن و در نتيجه چاقي مي‌شود، بروز چاقي در اين سنين افزايش مي‌يابد كه خود عاملي مهم براي بروز بيماري‌هاي قلبي - عروقي، افزايش فشار خون و كاهش عملكرد بدن است.
اطروشي افزود: پيروي از رژيم غذايي مناسب، فعاليت بدني كافي و ورزش در اين دوران، بسيار ضروري و حائز اهميت است و يكي از مشكلات اصلي در اين دوران، از دست رفتن مواد معدني استخوان (عمدتاً كلسيم) به علت كاهش ترشح استروژن تخمدان است.
وي گفت: در اين دوران خطر پوكي استخوان و شكستگي استخوان به شدت افزايش مي‌يابد. به منظور حفظ ثبات استخوان‌ها از مواد غذايي غني از كلسيم، منيزيم، ويتامين‌هاي D و K استفاده كنند.
اين متخصص تغذيه افزود: يكي از مؤثرترين ويتامين‌ها در كاهش علائم يائسگي و گر گرفتگي ويتامين E است. اين ويتامين موجب افزايش ترشح هورمون‌هاي تخمداني مي‌شود و سطح استروژن خون را ثابت نگه مي‌دارد. همچنين موجب كاهش سرگيجه، تپش قلب، تنگي نفس، عصبانيت، خستگي و كم‌خوني در اين دوران مي‌شود.
اطروشي گفت: فقدان استروژن در اين دوران موجب افزايش ميزان كلسترول بد (LDL) و كاهش ميزان كلسترول خوب(HDL) در خون مي‌شود كه مي‌تواند موجب افزايش خطر حمله قلبي و سكته مغزي در زنان شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.32688s, 18q