زنان يائسه، پوكي استخوان را جدي بگيرند

۱۳۸۸/۱۱/۲۱ - ۱۱:۲۷ - کد خبر: 19138
زنان يائسه، پوكي استخوان را جدي بگيرند
دكتر طاهر فروغي فر در گفت وگو با ايسنا، درباره سنجش تراكم استخوان در زنان يائسه اظهار كرد: با توجه به اين كه در كشور ما، زنان كمتر به فعاليت‌هاي منظم ورزشي مي‌پردازند و همچنين ميزان كلسيم دريافتي آنان ناكافي است، بايد قبل از 65 سالگي بررسي سنجش تراكم استخوان آغاز شود.

وي در ادامه افزود: زناني كه سابقه قبلي شكستگي استخوان با علت نامعلوم داشته‌اند، زناني كه سابقه خانوادگي پوكي استخوان دارند، سيگاري‌ها، زنان لاغري كه وزن زير57 كيلوگرم دارند، دوره‌هاي متعدد يا طولاني قاعده نشدن در دوران قبل از يائسگي، مصرف داروهايي مثل كورتون، هپارين، ضد تشنج‌ها براي مدت طولاني، يائسگي زودهنگام زير45 سالگي و كاهش مصرف كلسيم در طولاني مدت، بايد قبل از 65 سالگي با استفاده از روش سنجش تراكم استخوان از نظر استخوان غربالگري شوند و در صورت وجود و تشخيص پوكي استخوان تحت درمان قرار گيرند.

دكتر فروغي فر در ادامه تصريح كرد: راديوگرافي معمولي نمي‌تواند خطر زودهنگام شكستگي استخوان را تشخيص دهد و حدود 30 الي 40 درصد استخوان بايد از بين برود تا تغييرات ناشي از آن در راديوگرافي معمولي آشكار شود.

اين جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي افزود: روش سنجش تراكم استخوان در اكثر مراكز درماني كشور انجام مي‌شود. جذب سنجي راديوگرافيك با انرژي دو گانه (DEXA) است كه از دقت خوبي در تمام مناطق شكستگي‌ها برخوردار است.

وي همچنين خاطرنشان كرد: برخلاف تصور عموم، ميزان اشعه مورد نياز در اين روش كمتر از ميزان اشعه مورد نياز در يك عكسبرداري از قفسه سينه است.

دكتر فروغي فر ادامه داد: سنجش تراكم در 3 ناحيه ستون فقرات، مفصل ران و مچ دست انجام مي‌شود كه فاصله سنجش‌ها از هم بايد يك سال باشد.

جراح و متخصص زنان و زايمان و نازايي در پايان تاكيد كرد: با استفاده از اين بررسي مي‌توان زنان در معرض خطر شكستگي استخوان و پوكي استخوان را شناسايي و از بروز اين خطرات پيشگيري كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.77476s, 18q