افزايش وزن باعث اختلالات تنفسي کودکان در خواب مي‌شود

۱۳۸۸/۱۱/۲۱ - ۱۱:۲۹ - کد خبر: 19142
افزايش وزن باعث اختلالات تنفسي کودکان در خواب مي‌شود
منظور از اختلالات تنفسي در خواب (OSA) توقف چندين باره تنفس در طي خواب شبانه است. اين اختلال غالباَ با خروپف کردن شديد همراه است، حدود 2 درصد از کودکان به اين اختلال دچارند که با برداشتن لوزه سعي در رفع اين مشکل مي‌شود.

محققان دريافته‌اند؛ در افراد بالغ با افزايش وزن، اختلالات تنفسي در هنگام خواب شديدتر مي‌شود، ولي عواملي که باعث وخامت تنفس در هنگام خواب کودکان مي‌شوند، ناشناخته باقي مانده‌اند.

محققان با مطالعه بر روي 45 کودک مبتلا به اين اختلال دريافتند: در 13 مورد اختلالات وخيم‌تر شده است و در اکثر اين کودکان افزايش وزن و افزايش دور کمر مشاهده شد. به علاوه در کودکاني که اختلالات تنفسي شديدتر شده بود، ابعاد لوزه بزرگتر از سايرين بود. همچنين بروز اين اختلالات در ميان پسران شايع‌تر از دختران بود. هر چند افزايش وزن و دور کمر از عوامل وخامت OSA تلقي مي‌شوند ولي برخي از محققان عنوان کرده‌اند؛ رشد طبيعي کودک در اين تحقيق بايد مدنظر قرار گيرد.

محققان بر سر منشاء بروز اين اختلالات در کودکان و لزوم جراحي به منظور دفع اين اختلال، اتفاق نظر ندارند ولي يافته‌هاي اخير به جمع آوري اطلاعات باليني و تعيين پيشينه اين اختلالات در کودکان کمک کرده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.61505s, 18q