4تا6 سالگي اوج كابوسهاي شبانه دركودكان است

۱۳۸۸/۱۱/۲۱ - ۱۱:۳۰ - کد خبر: 19144
4تا6 سالگي اوج كابوسهاي شبانه دركودكان است
دكتر محمدرضا صدرعاملي در گفت‌وگو با ايسنا ، گفت: كودكاني كه در شرايط اضطراب آور، ترسناك و نگران كننده قرار دارند، بيشتر در معرض بروز كابوس‌هاي شبانه هستند.

وي ادامه داد: كابوسها معمولا حالتهايي هستند كه برخلاف وحشت‌هاي شبانه براي كودك و والدين نيز مشكلاتي را ايجاد مي‌كند و اين كابوسها ناشي از اضطراب و نگراني‌هاي كودك بوده و واكنشي نسبت به روياهاي ترسناك است.

صدر عاملي درباره اقدام والدين بعد از ايجاد كابوسهاي شبانه در كودك اظهار داشت: والدين در صورت برخورد با چنين موقعيت‌هايي بايد ابتدا كودك را از خواب بيدار و سعي كنند او را آرام كرده و نسبت به وجود امنيت، او را مطمئن كنند. همچنين لازم نيست در همان لحظه در خصوص موضوع كابوس با كودك صحبت شود.

وي در ادامه علت بروز كابوس در كودكان را قرار گرفتن آنها در يك محيط و يا شرايط اضطراب آور، بيماري و وجود درد در كودك، هيجان‌هاي بيش از حد، ديدن برنامه‌هايي با بار خشونت و ترسناك از تلويزيون و حتي بي‌توجهي والدين به كودك دانست و گفت:‌ كودكاني كه اغلب مضطرب و نگران هستند، بيشتر دچار كابوسهاي شبانه مي‌شوند.

دكتر صدر عاملي همچنين براي پيشگيري از كابوس در كودكان توصيه كرد: كودكان براي رهايي از كابوسهاي شبانه بايد قبل از خواب از شرايط آرام و به دور از اضطراب برخوردار باشند و از تماشاي فيلم‌هاي ترسناك، خواندن داستانهاي ترسناك و فعاليت بدني زياد قبل از خواب پرهيز كنند.

اين روانپزشك خاطرنشان كرد: در طول روز در مورد مشكلات و نگراني‌هاي كودك با او صحبت كنيم تا زمينه اصلي ناراحتي او را بيابيم. سعي كنيم دورانديش باشيم و در صورتي كه كودك فعاليت جديدي را آغاز مي‌كند از قبل او را براي پذيرش اين فعاليت آماده كنيم تا در معرض استرس ناشي از يك فعاليت جديد، درگير كابوس‌هاي شبانه نشود.

وي درباره تداوم و تكرار شدن كابوس‌ها نيز تصريح كرد: اگر در كودك به طور مداوم و تكراري، كابوسهاي شبانه‌ ايجاد شود به علت اضطراب، ترس و نگراني‌هاي عمده‌اي است كه بايد تحت نظر پزشك ارزيابي شوند تا زمينه اين علائم مشخص شده و توسط پزشك تحت درمان قرار گيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.73173s, 18q