موج جديد آنفلوآنزاي نوع A در راه است

۱۳۸۸/۱۱/۲۸ - ۱۰:۴۶ - کد خبر: 19161
موج جديد آنفلوآنزاي نوع A در راه است
محمود سروش در گفت‌و گو با ايلنا اظهار داشت: طبق آخرين مطالعات انجام شده در منطقه‌هاي مديترانه شرقي، شاخ آفريقا و كشور ما در اواخر اسفند ماه و بهار موج ديگر آنفلوآنزا مي‌آيد كه البته با تمهيدات وزارت بهداشت و آموزش‌رساني پيش‌بيني مي‌شود موارد ابتلا و مرگ پاييني ثبت شود.

سروش در رابطه با تشكيل كميته ويژه‌ آنفلوآنزا در كشور گفت: اين كميته قبلا و هم‌زمان با آغاز آنفلوآنزا تشكيل شد اما هم‌اكنون رئيس‌جمهور مسئوليت ستاد را بر عهده گرفته و معاون اول رياست جمهوري كه مسئول كميته آنفلوآنزا بود زير نظر وي كار مي‌كند.

وي علت اين امر را وضعيت پاندمي آنفلوآنزا در كشور ندانست و گفت: ستاد كنترل آنفلوآنزا كميته‌اي ملي است و در كشورهاي پيشرفته نيز تا پايان پاندمي بايد فعال باشد و اين طبق شرايط جهاني است.

عضو كميته كشوري آنفلوآنزا در مورد وضعيت اين ويروس در كشورگفت: هنوز ويروس آنفلوانزا وجود دارد اما بسيار ضعيف است به طوري كه هم‌اكنون موارد بستري وجود ندارد و بيماران به صورت سرپايي درمان مي‌شوند و خوشبختانه مردم و پزشكان آگاهي‌هاي لازم را كسب كرده و با درمان به موقع باعث كاهش موارد بستري ICU، CCU و فوت شده است.

سروش توصيه كرد: گروه‌هاي در معرض خطر حتما واكسن آنفلوآنزا را كه به صورت رايگان تزريق مي‌شود استفاده كنند و رضايت‌نامه موجود براي تزريق روش معمول بين‌المللي است و از نظر كيفيت بسيار مطمئن بوده و تاكنون عوارضي در مصرف‌كنندگان نداشته است.

وي با بيان اينكه تاكنون استقبال خوبي از واكسن آنفلوآنزاي نوع A در كشور شده است، ابراز نگراني كرد كه با آغاز موج بعدي كه اواخر اسفند و اوايل بهار شايع مي‌شود گروه‌هاي در معرض خطر و افراد مسن به اين ويروس مبتلا نشوند و موارد مرگ و ICU افزايش نيابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.2446s, 18q