كبد ماهي غني‌ترين منبع ويتامين D است

۱۳۸۸/۱۱/۲۸ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 19162
كبد ماهي غني‌ترين منبع ويتامين D است
علي اشرف رشيدي در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: نياز روزانه زنان و مردان به ويتامين D به طور روزانه 400 واحد بين‌المللي است و در بانوان باردار500 واحد بين‌المللي تجويز مي‌شود.

وي با اشاره به محلول در چربي بودن اين ويتامين، تصريح کرد: کمبود اين ويتامين در کودکان به راشيتيسم و در بزرگسالان به استرومالاسي مي‌انجامد، زيرا اين ويتامين در استخوان سازي و جذب کلسيم از اهميت بسزايي برخوردار است و بيشتر آن در بدن ساخته مي‌شود.

رشيدي افزود: بدن انسان براي ساخت اين ويتامين بايد حداقل نيم ساعت در روز در معرض تابش آفتاب قرار گيرد، زيرا در پوست انسان ترکيبي وجود دارد که وقتي خورشيد به آن مي‌تابد دچار تغييرات شيميايي شده و در نهايت در کليه به شکل فعال ويتامين D تبديل مي‌شود، لذا قرار گرفتن در معرض نور آفتاب مخصوصا براي رشد کودکان بسيار مهم است.

وي، شير و روغن کبد ماهي را از منابع عمده ويتامين D عنوان کرد و گفت: در حالي که کبد ماهي از غني‌ترين منابع تامين ويتامين D است، اما متاسفانه در فرهنگ تغذيه‌اي ما به ارزش غذايي آن توجه نشده و دور انداخته مي‌شود.

اين کارشناس تغذيه و رژيم درماني در خاتمه اظهار داشت: علاوه بر گروهي که ياد شد، بيماران دچار نارساييهاي مزمن کليوي نيز بايد از مکمل اين ويتامين استفاده کنند، زيرا همانگونه که گفته شد شکل فعال شده اين ويتامين در کليه ساخته مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25169s, 18q