عفونت‌هاي ادراري در كودكان باعث‌ آسيب به كليه‌ها مي‌شود

۱۳۸۸/۱۱/۲۸ - ۱۱:۲۹ - کد خبر: 19174
عفونت‌هاي ادراري در كودكان باعث‌ آسيب به كليه‌ها مي‌شود
دكتر بدريه رستمي فوق تخصص نوزادان در گفت وگو با ايسنا، درباره عفونت‌هاي ادراري اظهار داشت: عفونت‌هاي ادراري بيماري است كه در اثر وارد شدن ميكروب به مجاري ادرار ايجاد مي‌شود. معمولا علت اصلي عفونت ادراري، عامل باكتريايي موجود در دستگاه گوارش است كه در كودكان بيشتر ديده مي‌شود و به طور افزايشي عموما مثانه را درگير مي‌كند.

وي در خصوص عوامل ايجاد كننده عفونت‌هاي ادراري و عوامل زمينه‌ساز آن گفت: مهمترين علت اين عفونت مي‌تواند رفلاكس يا برگشت ادرار از مثانه به كليه‌ها باشد كه معمولا در 30 تا 50 درصد دختر بچه‌ها ديده مي‌شود كه باعث عفونت ادراري آنها مي‌شود. والدين در صورت وجود رفلاكس در كودكان بايد به آن توجه و به پزشك متخصص مراجعه كنند.

وي ادامه داد: به عنوان مثال در كودكاني كه ادرار خود را نگه مي‌دارند و دير به دستشويي مي‌روند، كودكاني كه نمي‌توانند ادرار خود را نگه دارند و يا دچار يبوست مي‌شوند، مي‌تواند عوامل زمينه‌ساز عفونت‌هاي ادراري باشد كه ممكن است بعد از مثانه، كليه‌ها را هم درگير كرده و به آنها آسيب برساند.

اين فوق تخصص نوزادان افزود: عفونت‌هاي ادراري در دختران بيشتر از پسرها ديده مي‌شود؛ زيرا مجراي ادراري در دختران كوتاه‌تر بوده و احتمال انتقال عفونت به مثانه بيشتر است.

وي همچنين در خصوص علائم عفونت‌هاي ادراري گفت: علائم عفونت‌هاي ادراري در كودكان به سن آنها بستگي دارد. در سنين بالاتر علائم مشخص‌تر بوده و سوزش ادرار، تكرار ادرار، بوي بد ادرار، تب و درد پهلوها از علائم بارز آن به شمار مي‌رود.

دكتر رستمي خاطرنشان كرد: در شيرخواران و كودكان كم سن تشخيص دشوارتر است. در اين گروه سني ممكن است عفونت ادراري با تب، بي قراري، كم شدن وزن آنها، اسهال و استفراغ و يا زردي در دوران نوزادي همراه باشد كه در صورت بروز اين علائم، والدين بايد كودكان خود را نزد پزشك ببرند.

اين فوق تخصص نوزادان در خصوص راه‌هاي پيشگيري از عفونت‌هاي ادراري تاكيد كرد: نوع و طول درمان را پزشك بر اساس تشخيص نوع عفونت ادراري مشخص مي‌كند و والدين بايد رنگ و بوي ادرار كودك خود را بررسي كنند. در صورت وجود درد در پشت و كمر از كيسه آب گرم استفاده كرده و بعد از هر بار ادرار، كودك خود را بشويند.

وي با اشاره به اينكه ممكن است بعد از درمان، عفونت ادراري دوباره ظاهر شود، افزود:‌ بعد از درمان به احتمال 25 تا 40 درصد به مدت 2 الي 3 هفته بعد از برطرف شدن عفونت، ممكن است مجددا ظاهر شود. به همين دليل، كشت‌ ادرار جهت پيشگيري 1 تا 2 هفته پس از پايان درمان انجام تا رفع عفونت از ادرار تاييد شود و نيز مصرف آنتي بيوتيك‌ها تا زمان درمان قطعي و بررسي رفلاكس تجويز شود.

اين فوق تخصص نوزادان در پايان تاكيد كرد: در50 درصد موارد عفونت ادراري در كودكان بدون علامت است و فقط با آزمايش قابل تشخيص است، بنابراين والدين در انجام اين آزمايشات سهل انگاري نكنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
maha
دخترم 6سال دارد از1سالگی دچار یبوست وعفونت ادراری میشود همه نوع ازمایش را انجام دادیم مشکلی نداشته الان یبوستش خوب شده ولی 2ماه 1بار عفونت ادراری میگیرد کمی خودش را نگه میدارد خواهش میکنم علتش چیست ایا به کلیه او ضرر دارد
من داراي فرزند دختر 5/2 ساله هستم . دخترم در روز خيلي آب مي خورد و همان موقع نيز مي گويد كه دستشوئي دارد مي خواستم علت زياد آب خوردن و تكرر ادرار آو را سوال كنم يا مشكلي دارد ؟
0.15948s, 20q