کشف ژني که خطر زايمان پيش از موعد را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۸/۱۱/۲۸ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 19175
کشف ژني که خطر زايمان پيش از موعد را افزايش مي‌دهد
محققان معتقدند؛ متغيرهاي ژنتيکي در مادر و جنين، بدن آنها را مستعد واکنش‌هاي غيرطبيعي نسبت به عفونت‌هاي داخل رحم مي‌کند و اين مسئله خطر زايمان پيش از موعد (37 هفته) را افزايش مي‌دهد.

خطر مرگ در اطفالي که بيش از موعد متولد مي‌شوند، 120 برابر بيشتراز اطفالي است که دوره رشد خود را به طور کامل در درون بدن مادر طي کرده‌اند. همچنين در اطفالي که پيش از موعد متولد شده‌اند، مشکلات تنفسي، خونريزي مغزي و نقصان سيستم عصبي همچون اختلالات مغزي شايع‌تر است.

محققان معتقدند؛ زايمان پيش از موعد فرآيندي است که هدف آن محافظت از جنين و مادر در برابر عفونت است. از هر 3 مادري که فرزندش را پيش از موعد به دنيا مي‌آورد، يک مادر به عفونت در غشاء دور جنين مبتلاست و عکس‌العمل به اين عفونت به ژني بستگي دارد که محققان اخيرا موفق به کشف آن شده‌اند.

براي اين تحقيق، محققان به بررسي 190 ژن و 700 متغير DNA در 299 زن و 179 طفل که دچار زايمان پيش از موعد شده بودند، پرداختند.

نتايج اين بررسي با ژن‌هاي 600 زني که پس از گذشت زمان کامل وضع حمل کردند، مقايسه شد. در اطفالي که پيش از موعد متولد شده بودند، متغيرهاي DNA وجود داشت که با خطر زايمان پيش از موعد مرتبط بود. همچنين وجود برخي ژن‌ها در مادر خطر زايمان پيش از موعد را افزايش مي‌داد.

قوي‌ترين ژني که در جنين در برابر عفونت عکس العمل نشان مي‌دهد، «Interleukin6 receptor» نام دارد و ژني موسوم به TIMP2 در زنان باعث تغيير در ساختار دستگاه رحم براي شروع زايمان مي‌شود. در صورت ترکيب اين دو ژن در محيطي که عفونت وجود دارد، بدن براي محافظت از جان مادر و جنين، شرايط را براي زايمان پيش از موعد فراهم مي‌کند.

محققان اميدوارند كه با استفاده از اين يافته‌ها قادر به شناسايي زناني شوند که مستعد زايمان پيش از موعد هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.72368s, 18q