احياء سيستم ايمني منجر به تسکين دردهاي مزمن مي‌شود

۱۳۸۸/۱۱/۲۸ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 19178
احياء سيستم ايمني منجر به تسکين دردهاي مزمن مي‌شود
محققان دريافتند؛ با افزايش يکي از محصولات خوني موسوم به( Intra venous immuno globin IVIG)، احساس درد در نيمي از بيماراني که به آسيب يا قطع عضو دچار شده‌اند، به شدت کاهش مي‌يابد.

محققان مي‌گويند؛ اين يافته تاثير ويژه‌اي بر روش تسکين ساير دردهاي مزمن خواهد داشت؛ زيرا اگر بتوان گونه‌اي از دردها را با اين داروهاي مقاوم تسکين داد، احتمال پاسخگويي اين دارو به ساير دردها نيز وجود دارد.

IVIG پادتني خوني است که براي درمان اختلالات سيستم ايمني و برخي از انواع سرطان خون به کار مي رود. اين پادتن با تقويت قواي تضعيف شده و کاهش فعاليت قواي بيش فعالي به تعادل سيستم ايمني کمک مي‌کند.

محققان با تزريق دوز کمي از IVIG به 13 بيمار داوطلب مبتلا به دردهاي مزمن دريافتند که در نيمي از اين افراد، درد تسکين يافته است. هر چند اين تسکين به طور متوسط 5 هفته طول کشيد و باعث بروز عوارض جانبي در افراد تحت مطالعه شد.

يکي از محققان مي‌گويد؛ ممکن است فوايد اين روش درمان بيش از آنچه كه تصور مي‌شود، باشد. به منظور بررسي تاثيرات اين روش درماني در آينده، تزريق دوزهاي بالاتر IVIG و تکرار تزريقات انجام خواهد شد.

همچنين در اين پژوهش آمده است؛ دردهاي مزمن موسوم به Complex regional pain syndrome (سندرم دردهاي موضعي) مي‌توانند پس از هر گونه جراحت بروز کنند. اين دردها گاهاً باعث آسيب ديدگي اعصاب مي‌شوند و حتي در بعضي مواقع، به منظور رهايي از درد، بيمار را مجاب به قطع عضو مي‌کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.46251s, 18q