سید احمد خاتمی:وجود داروهاي فراوان در خانه‌ها بيداد مي‌كند

۱۳۸۸/۱۱/۲۹ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 19182
سید احمد خاتمی:وجود داروهاي فراوان در خانه‌ها بيداد مي‌كند
آيت الله سيد احمد خاتمي، عضو هيات رييسه مجلس خبرگان رهبري، در نخستين همايش ملي بسيج سلامت و اصلاح الگوي مصرف با اشاره به نام گذاري سال جاري به نام حركت به سوي اصلاح الگوي مصرف از سوي مقام معظم رهبري، گفت: برگزاري همايش‌هاي تخصصي به ويژه در عرصه سلامت و درمان در اصلاح الگوي مصرف بسيار موثر خواهد بود.

وي ادامه داد: الگوي مصرف با يك سال و دوسال اصلاح نخواهد شد. همواره يكي از مشكلات اين نام گذاري‌ها آن است كه معمولا با شعار برگزار مي‌شوند و عملي كه مقام معظم رهبري بر آن عنايت دارند را تحقق نمي‌كند. امسال نيز مسائل سياسي كشور مزيد بر اين مشكل شد و تقريبا در ماه پاياني سال بايد بگوييم كاري در خور شان با اين نام گذاري صورت نگرفته اما به حمدالله جرقه كار زده شده است.

خاتمي با بيان اينكه در روايات اسلامي اصلاح الگوي مصرف به عنوان يك امر ديني تلقي شده ادامه داد: واژه اقتصاد تقريبا مترادف اصلاح الگوي مصرف است. اقتصاد يعني ميانه روي؛ نه زياد مصرف كردن و نه كم مصرف كردن. واژه‌هاي اسراف و تبذير واژه‌هاي متقابل اصلاح الگوي مصرف هستند؛ اسراف به معني خرج بيشتر از نياز و تبذير به معناي خرج در بي‌نيازي است. اسراف از محرمات مسلم شرعي است.

وي، درست معنا كردن اصلاح الگوي مصرف را از جمله اموري دانست كه در نهادينه كردن اين هنجار تاثير دارد و گفت: برخي‌ها گدابازي‌ها را به حساب اصلاح الگوي مصرف مي‌گذارند كه اين امر جفا به نام گذاري‌ مدبرانه مقام معظم رهبري است. از طرف ديگر محروم كردن خود از نعمت‌هاي حلال خداوند هم ضد ارزش است. در مجموع اصلاح الگوي مصرف، درست مصرف كردن است.

عضو شوراي مركزي جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: در عرصه‌هاي فردي، سياسي، اجتماعي و پزشكي اين هنجار فرهنگي بايد به عنوان يك ارزش تلقي شود. تا زماني كه امري به عنوان يك ارزش تلقي نشده، نهادينه نمي‌شود. به منظور موفق شدن بيش از پيش در اصلاح الگوي مصرف بايد رسانه‌ها به ويژه سيماي جمهوري اسلامي ايران بيشتر در اين زمينه كار كنند. ساخت فيلم‌هاي كوتاه و بلند بسيار مي‌تواند در اين زمينه موثر باشد.

وي در ادامه بر برنامه ريزي و ارائه الگو در عرصه‌هاي مختلف به منظور نهادينه كردن اصلاح الگوي مصرف تاكيد كرد و گفت: به منظور برنامه ريزي شايسته، بايد آينده نگر بود. الگوي مصرف با شعار اصلاح نخواهد شد.

خاتمي در پايان بر رعايت اولويت‌ها در عرصه فردي و اجتماعي به منظور اصلاح الگوي مصرف تاكيد كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31985s, 19q