هيچ آماري از اشتباهات دارويي در كشور وجود ندارد

۱۳۸۸/۱۱/۲۹ - ۱۰:۲۹ - کد خبر: 19184
هيچ آماري از اشتباهات دارويي در كشور وجود ندارد
خيرالله غلامي در دومين كنگره مديريت بيمارستان‌ها كه در سالن همايش‌ رازي برگزار شد، افزود: امروزه مي‌توان گفت كه يكي از مهمترين عوامل در تعيين كيفيت و كميت خدمات درماني ارائه شده در بيمارستان‌ها، نحوه ارائه خدمات دارويي است.
وي گفت: در بسياري از اوقات فقدان يك يا چند قلم از اقلام دارويي حياتي يا بروز يك اشتباه در مصرف دارو در بيمارستان ارزش ساير خدمات ارائه شده را در ديدگاه بيماران به زير سؤال مي‌برد.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: در حال حاضر در اكثر قريب به اتفاق بيمارستان‌هاي دولتي و خصوصي كشور، بخش دارويي كه يكي از اجزاي لاينفك ساختار بيمارستاني است، اما تنها در داروخانه خلاصه مي‌شود.
غلامي گفت: نقش فعلي داروساز در سيستم‌هاي دولتي و خصوصي بسيار كمرنگ است و به داروخانه فقط به چشم يك بنگاه تجاري نگاه مي‌شود و اين همه ناشي از عدم آگاهي افراد نسبت به شرح وظايف و توانايي داروسازان است.
وي افزود: در حال حاضر از نظر تشكيلات سازماني بيمارستان، جايگاه داروخانه تا حد يك واحد تقليل يافته كه تنها وظيفه آن تأمين و تدارك دارو و تجهيزات پزشكي مورد نياز مركز درماني است و به عنوان يك انبار و توزيع‌كننده دارو در بيمارستان عمل مي‌كند.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران اضافه كرد: سالانه بيش از يك ميليون اشتباه دارويي خطرناك در بيمارستان‌هاي آمريكا رخ مي‌دهد كه شامل تجويز داروي اشتباه به بيمار، تجويز دوز دارويي اشتباه (كم يا بيش از حد)، تداخلات دارويي خطرناك و آلرژي‌هاي دارويي خطرناك است.
غلامي افزود: اشتباهات دارويي نه تنها مي‌تواند، باعث مرگ و مير بيماران شود، بلكه باعث افزايش هزينه سرانه درماني و طولاني شدن مدت بستري و از كار افتادگي بيماران مي‌شود و هزينه‌هاي سنگيني را به جامعه تحميل مي‌كند.
وي گفت: از راهكارهاي حذف اين اشتباهات مي‌توان به توزيع اصولي، علمي، مدرن دارو، تجهيزات و استفاده از تكنولوژيهاي جديد و پيشرفته، شناسايي مشكلات، ارائه راه‌حل توسط داروسازان بيمارستاني، نظارت داروسازان باليني در امر درمان بيماران و طراحي يك نقشه جامع براي بخش مراقبت‌هاي دارويي بيمارستان اشاره كرد.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران اضافه كرد: نياز به ارائه مدل و الگوي جديد براي داروسازي بيمارستاني در جامعه رو به ترقي امروز ما به شدت احساس مي‌شود. سؤالي كه مطرح مي‌شود اين است كه آيا به بخش مراقبت‌هاي دارويي در بيمارستان واقعاً نياز داريم يا خير و آيا اين بخش براي بيمارستان ضروري است يا غير ضروري و اين در حالي است كه هيچ آماري از اشتباهات دارويي در كشور ما موجود نيست.
غلامي گفت: طبق بررسي‌هاي علمي انجام شده، ايجاد بخش مراقبت‌هاي دارويي زير نظر داروسازان باعث كاهش قابل توجه هزينه‌ها شده است. بنابراين ايجاد اين بخش نه تنها هزينه‌بر نيست، بلكه پس از گذشت زماني معقول، ضمن جبران هزينه‌هاي خود باعث كاهش هزينه‌هاي درماني در سطح كلان جامعه نيز خواهد شد.
وي افزود: مي‌توان گفت كه از عوامل بسيار مؤثر در كيفيت و كميت خدمات دارويي بيمارستان، توزيع و استفاده صحيح از داروها، مديريت صحيح منابع انساني و مالي در تأمين، تدارك دارو، ملزومات پزشكي، آموزش و بكارگيري نيروي انساني مجرب، نظام مستند و به ويژه ارتباطات صحيح و كنترل شده بخش‌هاي مختلف بيمارستان با بخش خدمات دارويي است و اين همه ميسر نمي‌شود مگر با استقرار بخش مراقبت‌هاي دارويي در بيمارستان‌هاي كشور.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.06445s, 19q