شيوع فراوان بيماري‌هاي روماتولوژيك منجر به كم بينايي

۱۳۸۸/۱۱/۲۹ - ۱۱:۰۱ - کد خبر: 19195
شيوع فراوان بيماري‌هاي روماتولوژيك منجر به كم بينايي
دكتر حسين ضيايي اردكاني در جمع خبرنگاران با بيان اينكه اين سمينار براي نخستين بار با مشاركت پزشكان گروه داخلي (فوق تخصصان روماتولوژي) برگزار مي‌شود، اظهار كرد: علت آن شيوع بيماري‌هاي سيستم ايمني و التهابي و تاثير آن بر روي كاركرد چشم است.

وي درمان مشكلات چشمي اين دسته از بيماران را دشوار برشمرد و افزود: برخي از داروهاي مصرفي آنها پرهزينه است.

دبير اجرايي پنجمين سمينار گروه و مركز تحقيقات چشم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي به حضور چهار ميهمان خارجي از كشورهاي سوييس، تونس و فرانسه در اين سمينار اشاره كرد و افزود: همچنين اساتيد برجسته چشم پزشكي ايران در اين سمينار سه روزه حضور دارند.

دكتر ضيايي اردكاني با اشاره به ارايه 64 سخنراني، گفت: پنجمين سمينار ساليانه مركز تحقيقات چشم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با عنوان بيماري‌هايي التهابي و ايمني چشم 12 امتياز بازآموزي مدون براي جراحان و متخصصان بيماري‌هاي چشم و متخصصان داخلي دارد.

به گزارش ايسنا، دكتر عليرضا رمضاني استاديار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي هم در حاشيه اين سمينار با بيان اينكه با وجود فراواني بيماري‌هاي التهابي در كشور ميزان و شدت درگيري چشمي متفاوت است، افزود: اين بيماري‌ها در برخي موارد به علت شدت عارضه به كوري فرد منجر مي‌شود.

وي با بيان اينكه كم بينايي ناشي از بيماري‌هاي التهابي برگشت پذير يا ناپذير است، گفت: التهابات چشمي طيف وسيعي از تظاهرات از يك التهاب و درد خفيف تا نابينايي متفاوت است.

اين جراح و متخصص بيماري‌هاي چشم، عفونت و بيماري‌هاي روماتولوژيك را از علل التهابات چشمي عنوان كرد و يادآور شد: اين التهابات در مواردي ارثي است.

دكتر رمضاني از بيماري «فوكس» به عنوان يكي از بيماري‌هاي التهابي چشم ياد كرد و در ادامه به هموطنان توصيه كرد كه در صورت بروز علايمي چون احساس درد در چشم، تاري، قرمزي و اختلال در تطابق ديد و ديدن اجسام شناور در چشم به متخصص مربوطه مراجعه كنند.

وي با بيان اينكه بيماري‌هاي روماتولوژيك نظير روماتيسم، بهجت، لوپوس، ساركوئيدوز و برخي بيماري‌هاي عفوني چون سيفليس، سل و توكسوپلاسموز باعث بروز التهابات چشمي مي‌شود، گفت: سل بيماري هزار چهره‌اي است كه تظاهرات متفاوتي از انواع نهفته تا بسيار شديد منجر به مرگ و يا حتي بيماري مزمن با سير كند دارد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اينكه در جريان ابتلا به بيماري سل، چشم‌ها هم از درگيري مصون نيستند، افزود: التهابات چشمي ناشي از باكتري سل مزمن و پيشرونده است.

دكتر رمضاني با بيان اينكه در اين بيماري بخش‌هاي قدامي و خلفي چشم مبتلا و فرد به مرور به كاهش و ضعف ديد دچار مي‌شود، در ادامه يادآور شد: در مواردي ابتلاي افراد به سل با معاينه و تظاهرات چشمي تشخيص داده مي‌شود.

وي با بيان اينكه امروزه با شيوع ايدز در سراسر دنيا به علت ضعف سيستم ايمني سل هم فراواني بسياري دارد، گفت: از اين رو همه پزشكان بايد به اين موضوع توجه ويژه‌اي داشته باشند.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي شبكيه و ويتره " پارس پلن نايتيس" را شايع‌ترين علت التهاب لايه‌هاي چشمي در كودكان برشمرد و در پايان يادآور شد: در اين سمينار سخنراني با موضوع كاربرد داروهاي ضد التهابي و بيماري‌هاي چشم ارايه مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.87073s, 18q