نرم‌افزارهاي بيمارستاني نتوانسته‌اند در مديريت منابع كمك كنند

۱۳۸۸/۱۱/۲۹ - ۱۱:۱۴ - کد خبر: 19198
نرم‌افزارهاي بيمارستاني نتوانسته‌اند در مديريت منابع كمك كنند
سيدرضا مظهري در دومين كنگره مديريت بيمارستان‌ها كه در سالن همايش‌ رازي برگزار شد، افزود: با ورود فن‌آوري‌هاي رايانه‌‌اي به عرصه خدمات، تحول چشمگيري در سرعت بخشيدن به فرآيندهاي ارائه خدمت به وجود آمد.

وي گفت: حيطه فراگيري اين تكنولوژي از سطح ارائه دهنده خدمت تا سطح مديريت و تصميم‌گيري، نظارت و كنترل قابل تصور است و تقريباً مي‌توان گفت كمتر جايي در عرصه سازماني مي‌توان يافت كه IT حرفي براي گرفتن نداشته باشد. با اين وجود متأسفانه در عرصه سلامت اين فن‌آوري هنوز نتوانسته است، جايگاه واقعي خود را بيابد.

معاون فني مركز توسعه شبكه ارتقاي سلامت وزارت بهداشت افزود: سيستم‌هاي موجود در گستره عظيم نظام سلامت فقط بخش‌هايي از مراكز ارائه دهنده خدمات بستري و مراكز تشخيصي را شامل شده و هنوز حيطه‌هاي مرتبط با نظام‌هاي مراقبتي و PHC را در بر نگرفته است.

مظهري گفت: اشكالي كه وجود دارد اين است كه نگاه ما به بهره‌گيري سيستم اطلاعات سلامت بيشتر غير فعال و انفعالي است تا فعال و نفوذي. به عبارت ديگر سيستم‌ها بر اساس سفارش مديراني طراحي شده است كه بيشترين تلاش را كرده‌اند تا فرايندهاي جاري و سنتي موجود را ظاهري الكترونيك و ديجيتالي ببخشند.
وي افزود: اين بدان معناست كه تغييرات محتوايي كمتري مورد نظر قرار گرفته و فقط فرم‌هاي كاغذي به فرم‌هاي نرم‌افزاري تبديل شده است و گردش كار بين باكس‌هاي مختلف نيز كمتر دستخوش تغيير شده است.

معاون فني مركز توسعه شبكه ارتقاي سلامت وزارت بهداشت اضافه كرد: يكي از خواص IT خاصيت Enabler بودن آن است كه طراحان سيستم را به تفكري جديد و كارآمدتر براي ترسيم فرايندها و گردش كار وا مي‌دارد بازهم با كمال تأسف مي‌توان اينگونه بيان كرد كه در عرصه سلامت و حتي در طراحي سيستم‌هاي نرم‌افزار بيمارستاني از اين خاصيت مهم IT كمتر استفاده شده است.

مظهري گفت: تحليل آماري و پردازش‌هاي هوشمند اطلاعات با پيش‌فرض‌هاي تنظيمي قبلي، ارائه قالب‌ها و چهارچوب‌هاي تصميم‌گيري براي مديران و هدايت آنها به سمت مديريت صحيح و اتخاذ تصميمات درست از نيازهاي اساسي يك مدير است به خصوص مديراني كه در سيستم‌هاي پيچيده‌‌ مسئوليت دارند.

وي افزود: متأسفانه نرم‌افزارهاي بيمارستاني نتوانسته‌اند، جايگاه مناسبي در زمينه مديريت فرايند، تنظيم منابع و مسائلي از اين دست داشته باشند. به عبارت ديگر ظرفيت سوم ورود نرم‌افزارها به عرصه‌هاي بيمارستاني در بخش‌هاي تصميم‌ساز هنوز از جايگاه مناسبي برخوردار نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.81335s, 18q