فلج اطفال از هشت سال گذشته در كشور ريشه‌كن شده است

۱۳۸۸/۱۲/۰۲ - ۱۳:۳۹ - کد خبر: 19200
فلج اطفال از هشت سال گذشته در كشور ريشه‌كن شده است

دكتر نبوي با بيان اينكه بيماري فلج اطفال از هشت سال گذشته در كشور ريشه‌كن شده است، گفت: موارد بروز اين بيماري هنوز در چهار كشور دنيا شامل هند، نيجريه، افغانستان و پاكستان بروز مي‌كند.

وي  به ایسنا گفت: از آنجا كه افغانستان و پاكستان از همسايگان ايران هستند به منظور جلوگيري از بروز موارد اين بيماري و حفظ پوشش 95 درصدي آن در كشور، مناطق مرزي شرقي علاوه بر واكسيناسيون‌هاي روتين، قطره فلج اطفال را دريافت مي‌كنند تا با رفت‌ و آمدها از مرزهاي شرقي، اين بيماري در كشور شايع نشود.

به گفته معاون مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، به دليل پوشش بالاي واكسيناسيون در كشور، از هشت سال گذشته موردي از فلج اطفال گزارش نشده و اين بيماري در كشور ريشه كن شده است؛ اما موارد فلج شل حاد گزارش مي‌شود كه اين موارد در كميته مربوطه بررسي و اقدامات لازم صورت مي‌گيرد. در مجموع موارد فلج شل حاد به دليل بيماري‌هاي ديگر مانند آنسفاليت و ... است و از «پوليوميوليت» ناشي نمي‌شود.

وي گفت: ويروس «پوليو» فلج اطفال را سبب مي‌شود كه با واكسيناسيون‌هاي وسيع در بسياري از نقاط دنيا ريشه كن شده است.

دكتر نبوي با اشاره به آغاز مرحله دوم واكسيناسيون فلج اطفال از ابتداي ماه جاري در استان‌هاي هرمزگان، سيستان و بلوچستان، خراسان جنوبي و مناطق جنوبي استان كرمان گفت: واكسيناسيون فلج اطفال رايگان بوده و به صورت قطره خوراكي به كودكان زير 5 سال خورانده مي‌شود.

بنا براعلام وزارت بهداشت، طي عمليات مرحله اول اين واكسيناسيون، 600 هزار كودك در اين مناطق واكسينه شدند و انتظار است كه در مرحله دوم نيز چنين پوششي حاصل شود. همچنين به دليل وضعيت خاص بيماري فلج اطفال در كشورهاي همسايه و نگراني از گسترش آن در بعضي از مناطق عملياتي، واكسيناسيون فلج اطفال به صورت مراجعه منزل به منزل صورت گرفته و اين برنامه با استقبال خوبي روبرو شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.94074s, 19q