ساليانه15هزارنفردرايران به بيماريهاي انگلي مبتلامي‌شوند

۱۳۸۸/۱۲/۰۵ - ۱۲:۲۰ - کد خبر: 19257
ساليانه15هزارنفردرايران به بيماريهاي انگلي مبتلامي‌شوند
دکتر مصطفي رضائيان، استاد گروه انگل شناسي و قارچ شناسي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا با اشاره به نقش اين گروه در ريشه‌کن کردن بسياري از بيماري‌هاي انگلي در کشور اظهار داشت: در گذشته 70 درصد مردم در شمال به کرم قلاب دار، 90 درصد مردم اصفهان به کرم آسکاريس و اکثر مردم در جنوب به کرم بيوک مبتلا بودند که با تلاش‌هاي علمي گروه همراه با کار يدي وزارت بهداشت، اين انگل‌ها ريشه‌کن شده اند.

وي در ادامه آب و هواي مرطوب را اصلي‌ترين عامل رشد و شيوع بيماريهاي انگلي مثل مالاريا دانست و گفت: بسياري از حشره‌ها، پشه‌ها مثل (مگس) که ناقل بيماريهاي انگلي هستند، براي رشد خود نياز به رطوبت و آب کافي دارند تا زماني که محيط زندگي آب و هواي خشک نداشته باشد، رشد انگل‌ها و انتقال آن به انسان از بين رفتني نيست.

دکتر رضائيان همچنين ادامه داد: برخي بيماري‌هاي انگلي مثل انگل روده‌اي به دليل طولاني بودن دوره درمان و عوارض داروهاي آن مثل (حالت تهوع و استفراغ) داروخانه‌ها و مراکز بهداشتي، اجازه توزيع آن بدون نسخه پزشک را ندارند. بنابراين ريشه کن کردن آنها نسبت به ساير بيماريهاي انگلي مشکل‌تر و طولاني‌تر است.

اين مدير گروه قارچ شناسي و انگل شناسي دانشگاه علوم پزشکي تهران، آب و مواد غذايي آلوده را مهمترين راههاي انتقال بيماريهاي انگلي به انسان برشمرد و گفت: بيماريهاي انگلي در گذشته به دليل عدم رعايت بهداشت فردي و جمعي بخصوص در روستاها و مناطق محروم کشور بسيار شايع‌تر از امروز بوده است.

دکتر رضائيان تصريح کرد: بيماريهاي زياد يوزها، مالاريا، کيست هيداتيک و ليشمانيوزها از بيماريهاي انگلي در کشور هستند که ساليانه 15 هزار نفر از مردم به آن مبتلا مي شوند.

وي در ادامه با اشاره به اينکه بيماريهاي انگلي با فراهم آوردن شرايط دوباره زنده مي‌شود آن را به دو نوع نوپديد و بازپذير تقسيم کرد و افزود: بيماريهايي که در قديم وجود داشته و ريشه کن شده و با فراهم آوردن شرايط دوباره ايجاد مي‌شوند را بيماريهاي بازپديد و بيماريهاي جديدي که در نتيجه تغيير شرايط اکولوژيک، اپيدميولوژيک و سيستم بدن انسان بروز مي‌كنند را بيماري‌هايي نوپديد مي‌گويند.

اين استاد انگل شناس و قارچ شناسي دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه با بيان اينکه علايم بيماريهاي انگلي بسته به نوع انگل متفاوت است، افزود: اختلالات گوارشي مثل اسهال، درد شکم از علايم بيماريهاي انگلي روده اي، کم خوني و بزرگ شدن کبد و طهال انسان از شايعترين علايم ليشمانيوز احشايي است.

وي در ادامه با اشاره به امکان درمان انواع بيماريهاي انگلي در ايران خاطرنشان کرد: افراد مبتلا به بيماريهاي انگلي در صورت مشاهده علايم غيرطبيعي به منظور جلوگيري از عوارض کشنده آن بايد به پزشک مراجعه کنند تا با گرفتن انواع آزمايشات، بيماري آنها تشخيص و درمان شوند.

دکتر رضائيان در پايان اطلاع رساني از طريق رسانه‌هاي ملي در جهت ارتقا بهداشت فردي و محيطي را مهمترين راه پيشگيري از بروز بيماريهاي انگلي برشمرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.94626s, 18q