سن مصرف دخانيات در كشور به12 تا 13 سالگي رسيده است

۱۳۸۸/۱۲/۰۹ - ۱۴:۴۸ - کد خبر: 19269
سن مصرف دخانيات در كشور به12 تا 13 سالگي رسيده است
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، دكتر فرهاد اقطار در نشست خبري روز يكشنبه با بيان اين مطلب به ارائه آمار عملكرد حدود يك ساله خط ملي اعتياد (09628) كه به صورت رايگان خدمات مشاوره‌اي، درمان و پيشگيري از اعتياد را ارائه مي‌كند، پرداخت.

از اسفند سال گذشته تا پايان بهمن امسال 479 هزار نفر با خط ملي اعتياد تماس گرفتند

تنها 25 درصد تماس گيرندگان را مصرف‌كنندگان تشكيل مي‌دهند

وي با بيان اين كه از اسفند ماه سال گذشته تا پايان بهمن ماه امسال 479 هزار نفر با اين خط تماس گرفته‌اند، تصريح كرد: 80 درصد تماس‌ها موفق بوده كه در اين ميان 68 درصد تماس گيرندگان را زنان و 32 درصد را مردان تشكيل داده‌اند.

به گفته مديركل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور، 86 درصد تماس‌گيرندگان متاهل بوده‌اند و در اين بين 43 درصد تماس گيرندگان داراي تحصيلات ديپلم و پيش‌دانشگاهي بوده و تحصيلات دبيرستان و راهنمايي در رده‌هاي بعدي تماس‌گيرندگان قرار داشته است.

وي 60 درصد زنان تماس گيرنده با اين خط ملي را خانه‌دار خواند و يادآور شد: تنها 25 درصد تماس گيرندگان را مصرف‌كنندگان مواد مخدر تشكيل مي‌دادند، لذا مابقي اين افراد در رابطه با مسايل مربوط به همسران، برادر، پدر و غيره تماس برقرار كرده‌اند.

اقطارعنوان كرد: 3/45 درصد تماس گيرندگان را همسران، 25 درصد مادران، 15 درصد خواهران، 5/6 درصد پدر و 5/6 درصد برادر تشكيل مي‌دادند.

مديركل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور با اين گفته كه اغلب مشكلات طرح شده با تماس با خط ملي اعتياد مربوط به زناني مي‌شود كه ازدواج كرده و متوجه اعتياد همسران خود مي‌شوند، بيان كرد: اغلب تماس‌ها صبح برقرار شده است و نشان مي‌دهد كه زنان زماني كه همسرانشان در خانه نيستند، بسيار راحت‌تر با اين سامانه تماس برقرار مي‌كنند، بنابراين از صدا و سيما نيز مي‌خواهيم تا برنامه‌هاي مربوطه در زمينه‌ پيشگيري و درمان اعتياد را بيشتر در زمان صبح پخش كند.

وي اظهار كرد: 76 درصد از تماس‌ها از تهران صورت گرفته و اغلب تماس گيرندگان در رابطه با مخدر شيشه سوالاتي را پرسيده‌اند.

اقطار با اشاره به اين كه اولين سوالات مطرح شده پس از تماس با سامانه خط ملي اعتياد با اولويت در مورد مخدر‌هاي ترياك، شيشه و كراك افغاني است، توضيح داد: استان فارس پس از تهران با 13 درصد بيشترين تماس گيرندگان را در برمي‌گيرد كه پس از فارس، استان كرمان با 3/11 درصد، يزد با 11 درصد، هرمزگان با هفت درصد و كرمانشاه با شش درصد بيشتر تماس گيرندگان را تشكيل مي‌دهد.

وي ادامه داد: اين در حاليست كه درصد تماس‌ها از استان كهگيلويه و بويراحمد صفر و از سيستان و بلوچستان يك درصد است.

به گفته مديركل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور، حدود 80 درصد سوالات مطرح شده در رابطه با مسايل درماني اعتياد بود كه در اين بين سهم سوالات مربوط به پيشگيري اندك بوده است.

سن شيوع اعتياد در كشور 29 تا 35 سال

سن مصرف دخانيات در كشور به 12 تا 13 سالگي رسيده است

وي گفت: در حالي كه سن شيوع اعتياد در كشور بر اساس آمار و داده‌هاي سال 86، 29 تا 35 سال است، سن مصرف دخانيات در كشور به 12 تا 13 سالگي رسيده كه كودكان در اين سن اولين پك زدن به سيگار را تجربه مي‌كنند.

مديركل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور دريچه ورود به اعتياد در كشور را دخانيات ذكر كرد و با انتقاد از مصرف قليان به صورت علني در پارك‌ها و قهوه‌خانه‌ها آن هم توسط والدين در حضور فرزندانشان، خاطرنشان كرد: متاسفانه استفاده از قليان آن هم به صورت علني آسيب‌هاي زيادي وارد كرده و فرهنگ خانواده‌ها را تغيير مي‌دهد، چرا كه با استفاده از قليان توسط والدين الگوي فرهنگي نامناسبي ترويج مي‌يابد كه اين امر باعث بي‌تاثير شدن اقدامات فرهنگي در زمينه‌ پيشگيري از سوء مصرف مواد مخدر مي‌شود.

اقطار ضمن يادآوري آمار ارائه شده از سوي ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 86 تعداد معتادان كشور را يك ميليون و 200 هزار نفر خواند در حالي كه گفت در اين آمار، آمار ساير اعتيادها همچون مصرف الكل ذكر نشده است، اضافه كرد: اين در حاليست كه 800 هزار نفر نيز به صورت تفنني از مخدر استفاده مي‌كنند.

وي ادامه داد: حدود شش درصد اين معتادان را زنان و 94 درصد را مردان تشكيل مي‌دهند.

براي حدود 111 كمپ مجوز و پروانه فعاليت صادر شده است

 مدير كل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور ضمن اشاره به اصلاح دستورالعمل‌ كمپ‌هاي ترك اعتياد اعلام كرد: براي حدود 111 كمپ مجوز و پروانه فعاليت صادر شده است، اين در حاليست كه پرونده‌ صدور مجوز براي 40 تا 50 كمپ نيز در حال بررسي است.

وي با اشاره به آمار عملكرد 9 ماهه 77 كمپ مجاز اظهار كرد: اين تعداد بيش از 15 هزار و 300 نفر را پوشش داده‌اند.

به گزارش ايسنا، اقطار در مورد برخورد نيروي انتظامي با كمپ‌هاي ترك اعتياد غيرمجاز و فاقد پروانه فعاليت نيز، تصريح كرد: 95 درصد از كمپ‌هاي ترك اعتياد غيرمجاز هستند و اين در حاليست كه فرصت آن‌ها براي دريافت مجوز تا پايان امسال بود، لذا از سال آينده نيروي انتظامي موظف به تعطيلي و برخورد با اين گونه كمپ‌هاست.

وي دليل اصلي تعطيلي كمپ‌هاي غيرمجاز را استفاده از روش‌هاي غيرقانوني و غيراصولي براي ترك اعتياد خواند و گفت: در اين گونه كمپ‌ها معتادان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و حتي مواردي از قتل و مسايل جنسي نيز اتفاق افتاده است، لذا سازمان بهزيستي نسبت به اين گونه كمپ‌ها هيچ گونه تعهدي نداشته و در برابر حوادث روي داده پاسخگو نيست.

مدير كل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور با انتقاد از اين كه برخي دستگاه‌ها و خيران از كمپ‌هاي غيرمجاز حمايت مي‌كنند، اضافه كرد: استفاده از روش‌هايي همچون انداختن معتادان در آب سرد و يا بستن آن‌ها را قبول نداريم. اين در حاليست كه چندين سال است كه صاحبان كمپ‌هاي غيرمجاز در باغات و مكان‌هايي كه خيران در اختيار آن‌ها قرار داده‌اند، فعاليت مي‌كنند.

وي تعداد كمپ‌هاي غيرمجاز شناسايي شده را حدود يكهزار كمپ اعلام كرد.

وي در اين باره افزود: بر اساس دستورالعمل‌ موجود كمپ‌هاي ترك اعتياد زنان و مردان همچون شلترها بايد از يكديگر جدا باشند، به طوري كه در حال حاضر از 111 كمپ مجاز، چهار كمپ ويژه زنان در كشور فعال است.

 خبرنگاري در مورد تعداد محصلان معتاد در آموزش و پرورش سوال كرد كه مدير كل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور در پاسخ به اين موضوع از خبرنگاران خواست تا اين آمار را از آموزش و پرورش سوال كنند.

وي با اشاره به آنچه از طريق رسانه‌ها مطلع شده است، تاكيد كرد: سيستمي در آموزش و پرورش وجود دارد كه بر اساس آن هر دانش‌آموزي كه معتاد شود، اخراج مي‌شود كه ما اين موضوع را قبول نداريم، چرا كه با اخراج دانش‌آموز، وي وارد مدرسه ديگري شده و يا به اجتماع وارد مي‌شود، بنابراين از تعداد معتادان كاسته نمي‌شود.

اقطار با تاكيد بر اين كه اين در حاليست كه چنين دانش‌آموزاني بايد تحت درمان و مشاوره قرار گيرند، عنوان كرد: آمارهاي ارائه شده در سال 86 حاكيست كه اكثر معتادان داراي تحصيلات پايين بوده و يا اين كه جزو ترك تحصيل‌كرده‌ها هستند، اين در حاليست كه بايد اين امر را مد نظر قرار داد كه وقتي دانش‌آموزي از مدرسه اخراج مي‌شود، دسترسي به وي به منظور پوشش درماني مشكل‌تر و آسيب‌هاي وارده به وي جدي‌تر مي‌شود.

برنامه درماني براي محصلان معتاد تعريف شود

وي از مسوولان خواست تا برنامه‌ درماني براي دانش‌آموزان معتاد تعريف كنند، چرا كه چنين برنامه و يا سياستي در مورد محصلان معتاد وجود ندارد.

مدير كل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور در ادامه اين بحث به تهيه پيش‌نويس طرح جامع ملي پيشگيري از اعتياد توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر اشاره كرد كه اين طرح وظايف دستگاه‌هاي مختلف در امر پيشگيري از اعتياد را شفاف و مشخص مي‌كند، لذا آن‌ها ديگر نمي‌توانند از وظايفي كه بر عهده آن‌ها گذارده شده شانه خالي كنند.

وي در ادامه با تاكيد بر اين كه ديگر توزيع بروشورهاي آموزشي پيشگيري از مواد مخدر در مدارس جوابگو نيست، لذا اين بروشورها را جمع‌آوري كرديم، خاطر نشان كرد: گفته مي‌شود حتي سوء مصرف و عوارض مواد مخدر را در مدارس عنوان نكنيد، چرا كه باعث برانگيخته شدن حس كنجكاوي دانش‌آموزان مي‌شود.

اقطار در عين حال شايع‌ترين علت بروز اعتياد را كنجكاوي و لذت و تفريح با استفاده از مصرف مواد مخدر ذكر كرد و ادامه داد: به همين دليل كه ترويج برنامه‌هاي سلامت محور، ارائه مشاوره، آموزش‌هاي مهارت‌هاي زندگي، شناسايي آسيب ديدگان و ارجاع آن‌ها و غيره به عنوان رويكرد جديد، جايگزين توزيع بروشور شده است.

افزايش تعداد دستگاه‌هاي خودپردازهاي سرنگ به 10 دستگاه

افزايش تعداد دستگاه‌هاي خودپردازهاي سرنگ به 10 دستگاه در مراكز كاهش آسيب‌ (DIC) و فعال شدن آن‌ها تا پايان امسال از ديگر مسايل طرح شده توسط مدير كل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور بود.

وي با بيان اين كه اين دستگاه‌ها در حال حاضر به صورت پايلوت تنها در استان تهران راه‌اندازي مي‌شود، ادامه داد: پس از بررسي‌ و ارزيابي‌هاي لازم درباره اجراي طرح پايلوت ياد شده اين طرح مي‌تواند به برخي از استان‌هاي ديگر كه اعتياد تزريقي در آنجا نيز بالاست، منتقل شود كه در اين زمينه در انتظار نتايج ارزشيابي دستگاه‌هاي خودپرداز توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر هستيم تا اين برنامه را در دستور كار قرار دهيم.

امسال يك ميليارد تومان يارانه‌ به مراكز ترك اعتياد پرداخت شده است

 اقطار با بيان اين كه در 9 ماهه نخست امسال 25 مركز دولتي درمان اعتياد با روش سم‌زدايي بيش از هشت هزار و 700 نفر را تحت پوشش قرار داده‌اند، عنوان كرد: امسال يك ميليارد تومان از محل اعتبارات بهزيستي به منظور پرداخت يارانه‌ به مراكز ترك اعتياد ارائه شده است.

وي تعداد مراكز غير دولتي درمان اعتياد را 734 مركز خواند كه اين مراكز در مجموع بيش از 167 هزار و 100 نفر را پذيرش كرده است.

مدير كل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور در عين حال تعداد مراكز بستري غيردولتي را 36 مركز عنوان كرد كه در 9 ماهه ابتداي امسال بيش از پنج هزار و 900 نفر را تحت پوشش قرار داده‌اند.

مدير كل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور در عين حال تعداد مراكز بستري غيردولتي را 36 مركز عنوان كرد كه در 9 ماهه ابتداي امسال بيش از پنج هزار و 900 نفر را تحت پوشش قرار داده‌اند.

به گفته وي اين در حاليست كه بيش از دو هزار و 700 نفر نيز با استفاده از روش MMT در مراكز دولتي و بيش از 66 هزار و 500 نفر به وسيله بخش خصوصي تحت درمان قرار گرفته‌اند.

ارائه آمار و عملكرد مراكز گذري كاهش آسيب (DIC ) از ديگر موضوعات طرح شده توسط اقطار بود.

وي در اين زمينه گفت: با وجود 95 مركز گذري در 9 ماهه امسال بيش از 31 هزار و 700 نفر تحت پوشش برنامه‌هاي آموزشي ناشي از سوء مصرف مواد مخدر قرار گرفتند.

به گفته مدير كل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور اين در حاليست كه 161 تيم سيار نيز با ورود به محل‌ پاتوق معتادان تزريقي و ارائه آموزش‌هاي لازم و با جلب اعتماد آن‌ها را به مراكز كاهش آسيب ارجاع مي‌دهند.

وي تعداد جمعيت تحت پوشش تيم سيار را بيش از 23 هزار و 700 نفر اعلام كرد.

اقطار با اشاره به وجود 34 شلتر (سرپناه شبانه معتادان) نيز ، يادآور شد: اين تعداد داراي 926 تخت بوده و بيش از 15 هزار و 700 نفر در 9 ماهه ابتداي امسال تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

به گفته وي، بيشترين شلترهاي موجود در استان‌هاي تهران، خراسان رضوي و كرمان قرار دارند.

مدير كل دفتر پيشگيري و امور اعتياد سازمان بهزيستي كشور با تاكيد بر اين كه 60 درصد از معتادان در حال درمان با استفاده از مراكز سرپايي، بستري، شلترها و كمپ‌ها توسط بهزيستي پوشش داده مي‌شوند، خاطر نشان كرد: استفاده از روش سم‌زدايي باعث پاكي 35 تا 40 درصدي معتادان مي‌شود كه استفاده از اين روش به تنهايي ارزشي ندارد.

وي به ارائه روش‌هاي حمايتي پس از خروج معتادان از مراكز سم‌زدايي تاكيد كرد و يادآور شد: در غير اين صورت استفاده از روش ياد شده به نوعي هدر دادن اعتبار و پول است.

 اقطار در اين نشست خبري خود همچنين به ارائه برنامه مصون سازي كودكان در برابر اعتياد در مهدهاي كودك، محيط‌هاي محله شهري، محيط‌هاي كاري و آموزشي نيز اشاره كرد كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00578s, 19q