افزایش 7 درصدی قربانیان سلاح سرد

معضل چاقوکشی

۱۳۹۵/۰۶/۲۱ - ۱۱:۳۱ - کد خبر: 192733
معضل چاقوکشی

سلامت نیوز: همه چیز در یک چشم به هم زدن اتفاق افتاد.دعوای بچه گانه بر سر یک شرط بندی اشتباه،عصبانیت بی‌حد و حساب هر دو نوجوان و در نهایت چاقویی که از جیب یکی از آنها بیرون آمد و شاهرگ دوست دیرینه و دشمن کنونی‌اش را نشانه گرفت.همه چیز در یک چشم به هم زدن اتفاق افتاد؛بچه مثبت مدرسه به قاتل دوست خود تبدیل شد و حالا به جای اینکه به روزهای خوش آینده و قبولی در دانشگاه فکر کند به این فکر می کند که چه آینده‌ای در انتظارش است؟به این فکر می کند که پدر کارگرش چگونه پول دیه رفیقش را جور کند و به اینکه در خوشبینانه ترین حالت اگر از ندامتگاه رهایی پیدا کند چگونه با مهر قاتل که بر پیشانیش خورده روزگار بگذراند.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه نسل فردا در ادامه می نویسد: مطابق اعلام پزشکی قانونی تهران، در 4 ماه ابتدایی امسال تنها در تهران، 45 نفر قربانی سلاح سرد شده‌اند.
این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد کشته شدگان در اثر اصابت سلاح سرد 43 نفر اعلام شده بود 7.4 درصدافزایش یافته است.از کل کشته شدگان در اثر اصابت سلاح سرد در 4 ماه سال جاری 37 نفر مرد و 8 نفر زن بوده‌اند.


استفاده از سلاح سرد در ۷۰درصد از نزاع‌ها
نایب رییس کمیسیون قضایی ضمن بیان استفاده از سلاح سرد در ۷۰درصد از نزاع‌ها و قتل‌ها، گفت: موارد استفاده از این سلاح ها در جرایم مختلف ضرورت جرم‌انگاری حمل سلاح سرد را رقم زد.
یحیی کمالی‌پور در خصوص لایحه ممنوعیت حمل و استفاده از سلاح سرد مصوب کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس، گفت: بر اساس آمار، 70 درصد از نزاع‌ها و قتل‌ها در کشور به وسیله سلاح سرد انجام می‌شود، متاسفانه قتل‌های غیرعمدی هم که مجرم در آن قصد و انگیزه قتل ندارد، عموما به دلیل استفاده از سلاح سرد فرد کشته می‌شود، از این رو و به منظور جرم‌انگاری حمل سلاح سرد، تصویب کلیات این لایحه در کمیسیون قضایی انجام شد. نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه براساس لایحه ممنوعیت حمل و استفاده از سلاح سرد قمه، شمشیر، قداره، ساطور و پنجه بوکس که جنبه دعوا و درگیری دارند سلاح سرد محسوب می‌شوند، تصریح کرد: در صورت تصویب نهایی لایحه مذکور برای حمل این سلاح‌ها محدودیت ایجاد خواهد شد؛ بنابراین مجازات قانونی برای افرادی که این وسایل را تولید، حمل و توزیع کنند در نظر گرفته می‌شود.وی افزود: حداقل مجازات مندرج در ماده 617 قانون مجازات اسلامی برای افرادی که سلاح سرد حمل، تولید و توزیع کنند نیز در نظر گرفته شده، البته براساس لایحه ممنوعیت حمل و استفاده از سلاح سرد، شش ماه تا دو سال هم حبس شامل مجازات این افراد خواهد شد و حسب مورد با توجه به نوع استفاده از سلاح سرد مجازات تعیین می‌‌شود.نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افرادی که به دلیل نوع شغل خود مانند قصابان مجبور به استفاده از برخی سلاح‌های سرد باشد، باید از اماکن مجوز دریافت کند، گفت: منظور از سلاح سرد، سلاح‌هایی است که در نزاع‌ها استفاده می‌شود.


چاقو‌کشی جرم پر‌تکرار
یک روانشناس در این‌باره می‌گوید:چاقوکشی و ایراد صدمه بدنی یا جانی با چاقو یکی از جرایم پرتکرار است. این جرم گاه از سوی نوجوانانی مورد ارتکاب قرار می‌گیرد که به دلیل ویژگی‌های سنی و روانی، می‌خواهند به وسیله چاقو اقدام به قدرت‌نمایی و جلب توجه ‌کنند.


آصف می افزاید:از سوی دیگر در روانشناسی مفهومی داریم با عنوان «تاب‌آوری اجتماعی». «تاب آوری» مفهوم جدیدی است که ابزاری برای سنجش آن نیز وجود دارد.
«تاب آوری اجتماعی» از مولفه‌های سلامت اجتماعی است. جامعه ما به دلایل مختلف، تاب آوری اجتماعیش پایین آمده است. یکی از دلایل آن افزایش مهاجرت به شهرهاست. آدم‌ها در شهرهای شلوغ، شناخته نمی‌شوند و چون نظارت و کنترلی رویشان نیست، رفتارهای ناهنجار و مغایر شهروندی انجام می‎دهند.
از عوامل دیگر می توان به عامل سلامت اجتماعی اشاره کرد. روانشناسان 60 مولفه همچون اعتیاد، بحران اجتماعی، طلاق عاطفی، بحران شادی، آلودگی محیط زیست، بیکاری، کرامت پایین متخصصان، دعواها و نزاع های خیابانی و... را به عنوان متغیرهای سلامت اجتماعی برشمرده‌اند. هرچه استانداردهای اجتماعی در جامعه کاهش یابد، میزان عصبانیت اجتماعی بالا می رود.عصبانیت‌ها به اشکال گوناگون بروز می یابد، اما به طور کلی در صورتی که حمل سلاح سرد در جامعه‌ای نهادینه شود و به عبارتی عرف باشد، در هنگام عصبانیت می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.خوشبختانه در جامعه ما قانون ممنوعیت حمل سلاح سرد به این موضوع کمک کرده، اما همچنان در این زمینه آسیب‌هایی وجود دارد که باید فرهنگسازی صورت گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21687s, 20q