«مديتيشن» ضخامت کورتکس مغز را افزايش و احساس درد را كاهش مي‌دهد

۱۳۸۸/۱۲/۱۰ - ۱۲:۰۴ - کد خبر: 19288
«مديتيشن» ضخامت کورتکس مغز را افزايش و احساس درد را كاهش مي‌دهد
در روند انجام تحقيق در اين زمينه که نتايج آن در مجلهEmotion به چاپ رسيد، محققان ضخامت مغز 17 نفر که به تمرينات مراقبه (ذن مديتيشتن) مشغول بودند را مورد آزمايش قرار دادند.

از سوي ديگر ضخامت مغز اين گروه با گروهي 18 نفره از داوطلبان عادي که تمرينات يوگا و مديتيشن انجام نداده بودند مقايسه شد. اين مقايسه به اين شکل انجام شد که پژوهشگران با ايجاد حرارت در ناحيه ساق پاي هر دو گروه و در همان حال با انجام آزمايش ام.آر.آي مغز در صدد برآورد ميزان واکنش فرد نسبت به درد بوجود آمده بودند.

نتيجه اين مقايسه نشان داد که تمرينات مديتيشن قسمت‌هايي از کورتکس مغز را ضخيم تر مي کند و بر اين اساس بخش مهمي از احساس درد خنثي مي شود.

پژوهشگران اعتقاد دارند که حالتهاي فيزيکي دردآوري که فرد در زمان مراقبه به بدن خود مي دهد، در نهايت و طي يک برهه زماني طولاني به ضخامت مغز کمک مي کند که اين خود کاهش احساس درد را در پي دارد.

محققين تاکيد دارند که از اين شيوه مي توان براي کنترل درد، جلوگيري از کاهش بافت مغزي به دليل کهولت سن و همچنين بعنوان ابزاري براي کنار آمدن با آثار سکته استفاده کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مشاور مدیریت
خیلی جالب هست، برداشت بنده این هست که نماز و عبادتهای مذهبی به تمرکز و تحمل در بلند مدت کمک می کنه... مثلا نماز شب با کیفیتی که گفته شده و تاکید هم شده خیلی شبیه به چنین تمارینی هست که احتمال داره به ضخامت کورتکس مغز کمک کنه. متاسفانه ام آر آی در کشور ما پر هزینه و کم هست برای تحقیقات سخته استفاده ازش
2.40654s, 19q