ناباروري يكي از5علت اصلي طلاق دركشور

۱۳۸۸/۱۲/۱۵ - ۱۰:۱۲ - کد خبر: 19320
ناباروري يكي از5علت اصلي طلاق دركشور
دكتر محمدرضا نوروزي نايب رييس شوراي عالي نظام پزشكي كشور با اعلام اين مطلب در شانزدهمين كنگره ملي و نخستين كنگره بين المللي باروري و ناباروري ايران افزود: بررسي‌ها نشان مي‌دهد در حال حاضر حدود 3 ميليون نفر از زوج‌هاي كشور از مشكلات ناباروري رنج مي‌برند و سالانه نيز حدود 15 درصد به جمعيت زوج‌هاي نابارور كشور اضافه مي‌شود. اين در حالي است كه در سايه پيشرفت‌ها و تلاش‌هاي متخصصين و دانشمندان ايراني، كشور ما در حال حاضر در رديف 10 كشور برتر دنيا در درمان ناباروري است.

وي افزود: متاسفانه با وجود تمامي امكانات، تجهيزات، دانش و تخصص چشمگير متخصصين ايراني،‌ هنوز نتوانسته‌ايم از تمامي ظرفيت‌ها براي درمان ناباروري به طور كامل استفاده كنيم، چرا كه بسياري از زوج‌ها به دليل مسائل فرهنگي و يا مشكلات مالي به پزشكان معالج و مراكز درماني مراجعه نمي‌كنند. به همين خاطر اميدواريم رسانه‌ها با كمك كارشناسان و دست‌اندركاران جامعه علمي پزشكي كشور در زمينه فرهنگ سازي براي مراجعه زوج‌هاي نابارور به مراكز درماني تلاش نمايند.

وي با بيان اينكه ناباروري يكي از 5 علت اصلي طلاق در ميان زوج‌هاي جوان كشور است، خاطر نشان كرد: متاسفانه بسياري از مشكلات روحي، رواني و افسردگي‌هاي زنان و مردان نابارور نيز ريشه در بيماري‌شان دارد.

دبير انجمن علمي باروري و ناباروري در بخش ديگر سخنانش، ايجاد بانك ثبت اطلاعات اهدا - با تاكيد بر محرمانه بودن اطلاعات افراد - را بسيار ضروري خواند و تصريح كرد: با توجه به اينكه اطلاعات ژنتيكي در كشور ثبت نمي‌شود و اين موضوع به عنوان يكي از ضعف‌هاي بزرگ در درمان ناباروري است، خواستار توجه مسئولان براي ايجاد بانك اطلاعات اهدا شد.

نايب رييس شوراي عالي نظام پزشكي كشور خاطر نشان كرد: در حال حاضر بيش از 90 درصد زوج‌هاي نابارور كشور مي‌توانند با روشهاي درماني مختلف بچه‌دار شوند. اما متاسفانه به دليل برخي مشكلات فرهنگي و اقتصادي و عدم حمايت سازمان‌هاي بيمه گر، از نعمت فرزند بي بهره مي‌مانند كه يقينا مسئولان و دست اندركاران مربوطه بايد در اين زمينه تصميمات جدي و مهم اتخاذ كنند تا زوج‌هاي جوان به خاطر ناتواني مالي با مسائل و مشكلات مختلف از جمله طلاق يا بيماريهاي روحي، رواني رو به رو نشوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.92919s, 19q