توجه به نقش حياتي منيزيم در حفظ سلامت فردي ضروريست

۱۳۸۸/۱۲/۱۵ - ۱۰:۲۴ - کد خبر: 19327
توجه به نقش حياتي منيزيم در حفظ سلامت فردي ضروريست
روزنامه تايمز آو اينديا در مقاله‌اي مي‌نويسد: در حالي که علوم پزشکي و تغذيه تاکنون کمبود منيزيم را امري نادر تلقي مي‌کرد، اما برخي معاينات و مطالعات نشان مي‌دهند که فقر منيزيم در بدن و يا حتي کمبود آن، اغلب به درستي تشخيص داده نمي‌شود.

از ديدگاه کارشناسان، اندازه‌گيري ميزان منيزيم بدن در اکثر کشورها حتي کشورهاي غربي اغلب به دليل هزينه آن انجام نمي‌شود و بسياري از موارد فقر منيزيم همچنان پنهان مي‌مانند. از آنجا که کمبود منيزيم نشانه‌هاي بسيار متنوعي دارد، پزشکان اغلب علل ديگري غيراز کمبود منيزيم براي ناراحتي‌هاي افراد تشخيص مي‌دهند؛ اين در حالي است که عدم تشخيص کمبود منيزيم مي‌تواند باعث ناراحتي‌هاي زيادي از جمله ضعف بازده و توانايي کار، سردردهاي ميگرني، درد قلب، گرفتگي ماهيچه پا و انگشت شصت پا و ناحيه شکم شود.

منيزيم همچنين ترمزي در برابر استرس محسوب مي‌شود که در جامعه پيشرفته امروزي به وفور گسترش يافته است. از آنجا که سلول‌هاي بدن از طريق هورمون‌هاي استرس، منيزيم بيشتري مصرف مي‌کنند، مقدار کافي اين ماده معدني به ويژه هنگام استرس مهم است.

امروزه متاسفانه عموم جامعه بندرت مي‌دانند که با وجود تمام تنوع غذايي حتي در کشورهاي پيشرفته، کمبود منيزيم همچنان وجود دارد. پزشکان نيز تا مدت زيادي اهميت واقعي منيزيم را نمي‌دانستند اما امروز مشخص است که کمبود اين ماده معدني مي‌تواند باعث ناراحتي‌ها و بيماري‌هاي مختلفي شود. مهمتر اين که ورود مقدار کافي منيزيم به بدن، براي سيستم قلب و گردش خون مفيد است و آن را محافظت مي‌کند اما کمبود اين ماده معدني، وضعيت قلب را به مخاطره مي‌اندازد و متاسفانه اين مهم بندرت مورد توجه قرار مي‌گيرد.

بر اساس اين گزارش، غني‌ترين منبع منيزيم شامل آجيل مثل بادام، پسته، گردوي سياه، تخم کدو، بادام زميني، برگ سبز سبزيجات، غلات، گندم، آرد و سويا هستند. همچنين منابع خوب ديگر براي منيزيم عبارت از آرد گندم، آرد جو، چغندر سبز، اسفناج، خرده گندم، حبوبات، جودوسر، موز و سيب زميني با پوست هستند.

بعلاوه مي‌توانيد منيزيم را از بسياري گياهان گونه‌هاي علف‌ها و جلبک‌ها به دست آورد. براي مثال جلبک آگار، گشنيز، شويد، دانه غلات، شاه‌پسند، خردل خشک، ريحان، پودر کاکائو، تخم رازيانه، مرزه، تخم زيره، تخم ترخون و تخم مرزنجوش حاوي اين عنصر مهم و حياتي هستند.

به گفته محققان؛ به دليل افزايش و شدت بيماري‌هاي قلبي، ميزان کافي منيزيم در بدن براي ماهيچه قلب و در نتيجه بهبود فعاليت و بازده آن به ويژه مهم است. منيزيم، قلب، ماهيچه‌ها و اعصاب را تقويت مي‌کند و به عنوان نمونه منيزيم سولفات موسوم به "نمک تلخ" از مدت‌ها قبل به عنوان مسهل و کاهش گرفتگي در عضلات استفاده مي‌شود. منيزيم در آب، گياهان و حيوانات نيز يافت مي‌شود.

اين ماده معدني نقش کليدي در عملکرد سالم گردش خون و قلب دارد و در همکاري و هماهنگي سلول‌هاي عصبي و ماهيچه‌اي دخالت دارد و بدين ترتيب براي تمام سيستم عصبي ضروري است و به عنوان نمونه تحريک و تهيج و برانگيختگي اعصاب و ماهيچه‌ها را محدود مي‌کند. از آنجا که منيزيم در روده کوچک جذب مي‌شود، جذب آن در حضور کليسم به شدت بهبود مي‌يابد.

متخصصان تاكيد مي‌كنند كه کمبود منيزيم حتي مي‌تواند باعث بروز يا تشديد ناراحتي‌هاي مختلف عصبي، بروز ترس و وحشت و يا افسردگي شود. علت وسعت تاثيرگذاري منيزيم در بدن، دخالت اين ماده معدني در فعل و انفعالات متابوليسمي بسيار مختلف است. منيزيم به جز پيشگيري از افزايش بيش از اندازه و حد فشار و بار بر روي ماهيچه قلب قادر است از ديگر بيماري‌ها و ناراحتي‌ها نيز جلوگيري کند.

منيزيم مي‌تواند رگ‌هاي خوني را باز کرده و قدرت جاري شدن خون را بهبود بخشيده و خون بيشتري به اعضا و بافتها برساند و در نتيجه تاثير خوب و غيرمنتظره‌اي روي بهبود گرفتگي ماهيچه پا داشته و حتي ناراحتي گردش خون را کاهش دهد.

طبق استانداردهاي بين‌المللي بدن يک فرد بزرگسال روزانه 300 تا 400 ميلي گرم منيزيم نياز دارد اما اين نياز در مواردي چون فشار و بار سنگين امور روزمره، استرس، دوران پس از پشت سر گذاشتن يک بيماري، حاملگي، شيردهي و حتي در دوره رشد افزايش مي‌يابد.

از سوي ديگر، چون منيزيم تاثير انسولين در بدن را نيز بهتر مي‌کند، کمبود اين ماده معدني نه تنها شرايط براي ديابت را تشديد مي‌کند، بلکه حتي آسيب‌هاي بعدي نگران کننده از جمله ناراحتي‌هاي متابوليسم در قلب و رگ‌هاي خوني را نيز تشديد مي‌کند.

منيزيم همچنين در بقولات مانند انواع لوبيا، عدس، لپه و ماش، ماهي، پنير و ميوه‌هاي خشک و برخي از آب‌هاي معدني، سبزيجات و کاهو نيز وجود دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.96737s, 18q