دکتر رنجبر

ازدواج زودهنگام و مصرف موادمخدر و الکلی از عوامل اصلی ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند

۱۳۸۸/۱۲/۱۶ - ۱۷:۴۶ - کد خبر: 19340
ازدواج زودهنگام و مصرف موادمخدر و الکلی از عوامل اصلی ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند
دکتر سهیلا رنجبر در گفتگو با خبرنگار سامانه خبری «سلامت‌نیوز»، اظهار داشت:«عامل ایجاد کننده سرطان دهانه رحم و ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم، ویروسی بنام ویروس پاپیلوم انسانی است که در اثر مقاربت جنسی منتقل می‌شود.»

وی ادامه داد:«سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه کاملا بدون علامت بوده و تنها با بررسی سلولهای ریزش کرده از دهانه رحم (تست پاپ اسمیر) قابل تشخیص است.»

این متخصص زنان و زایمان تصریح کرد:«در مراحل پیشرفته بیماری شایع‌ترین علامت آن، خونریزی غیر طبیعی واژینال می‌باشد.»

وی افزود:«سرطان دهانه رحم یكی از شایعترین سرطانهای دستگاه تناسلی زنانه است که در نتیجه رشد غیر قابل کنترل سلولهای دهانه رحم ایجاد می‌شود .این سرطان به راحتی در مراحل اولیه قابل تشخیص و درمان كامل است اما در صورتی كه تشخیص آن به تأخیر افتد، درمان مشكل و گاهی ناموفق خواهد بود.»

رنجبر تصریح کرد:«ازدواج زود هنگام، مقاربت مکرر، مصرف سیگار ، مواد مخدر، الکل و داشتن شرکای جنسی متعدد از جمله عواملی هستند که به سرطان دهانه رحم منجر می‌شود.»

وی ادامه داد:«سلول‌های سرطانی به سرعت رشد می‌کنند و سلامت بیمار را خطر جدی مواجه می‌کند.»

این متخصص زنان و زیمان گفت:«سرطان دهانه رحم بیشتر در زنان بالای 45 سال شیوع دارد ولی به دلیل زایمان‌های زود هنگام در سنین بین 20-29 سال هم دیده شده است.»

وی افزود:«زنانی که در استخرها و حمام‌ها کار می‌کنند و با رطوبت سر و کار دارند و یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نیز در معرض سرطان دهانه رحم قرار دارند.»

رنجبر معاینه لگن و پاپ اسمیر بهترین راه تشخیص این بیماری دانست و اظهار داشت:« پاپ اسمیر یك تست غربالگری برای تشخیص سرطان دهانه رحم است که با تشخیص بموقع به درمان مناسب و موفقیت آمیز سرطان دهانه رحم كمك می‌كند. این آزمایش دركلیه خانم‌های ازدواج كرده اعم از همسردار، مطلقه و بیوه كه در سنین باروری می‌باشند به صورت مرتب هر سال بایستی انجام شود.»

وی ادامه داد:«در این آزمایش ساده قسمتی از ترشحات دهانه رحم (سلولهای دهانه رحم ) برداشته شده و مورد آزمایش قرار می‌گیرد.»

این متخصص زنان و زیمان تصریح کرد:«با وجود تزریق واکسن سرطان دهانه رحم انجام این تست به صورت سالانه الزامی است.»

وی افزود:«حتی افراد بالای 65 سال و کسانی که رحم ندارند باید این تست را انجام دهند.»

رنجبر بیان داشت:«پیشگیری و درمان عفونت های ویروسی دستگاه تناسلی، تزریق واکسن جدید، کاهش شرکای جنسی، ترک سیگار و مراجعه زود هنگام به پزشک از عوامل پیشگیرانه در سرطان رحم می‌باشد.»

وی ادامه داد:«واکسن ضد ویروس سرطان رحم در سال 2007 میلادی ساخته شده که می‌تواند فرد را حدود 3 سال از انواع زیگیل سرطان‌زای دهانه رحم ایمن سازد.»

این متخصص زنان و زایمان گفت:« بنابر این جراحان، پزشکان و مسوئلان بهداشتی نقش مهمی در خصوص پیشگیری از سرطان دهانه رحم دارند.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
صبا
همسرم، زیگیل تناسلی گرفته بود و عمل کرد و خوب شد. من تا الان که 1ماه از آخرین رابطه یمان میگذرد، علایم خاصی ندرام. باید آزمایش دهم؟ چه کار کنم؟ چه آزمایشی؟ درمانش چیست؟
1.30993s, 20q