نيمي از بزهكاران، اخراجي‌ها هستند

۱۳۸۸/۱۲/۱۶ - ۱۷:۵۲ - کد خبر: 19341
نيمي از بزهكاران، اخراجي‌ها هستند
دكتر غلامعلي افروز با اشاره به اينكه در نظام‌هاي آموزشي موفق 98 درصد از دانش‌آموزان در چرخه آموزشي قرار دارند به ايسنا گفت: در گروه سني مدرسه تنها حدود 67 درصد از دانش‌آموزاني كه بايد در مدارس مشغول تحصيل باشند، در چرخه نظام تعليم و تربيت حضور دارند و مابقي اين افراد بسيار زود از چرخه آموزشي خارج مي‌شوند كه دانش‌آموزان خارج شده از اين چرخه در معرض آسيب‌هاي اجتماعي و كجروي قرار مي‌گيرند. رئيس سازمان نظام روان‌شناسي در ادامه گفت: ريشه اصلي آسيب‌هاي اجتماعي در ناامني دروني است و هرچند فقر و بيكاري زمينه‌اي براي بروز جرايم است اما علت اصلي وقوع جرايم را بايد در انسان‌ها جست‌وجو كرد. حقارت و عقده‌هاي دروني، احساس خشم و نفرت به خانواده، اجتماع و حاكميت مي‌تواند انسان را آسيب‌پذير كرده و به آرامي و با توجه به اينكه فرد ارزشي براي خود قائل نيست، رفتارهاي ناهنجاري را از خود نشان دهد.
رئيس سازمان نظام روان‌شناسي با اشاره به اينكه افرادي كه ضريب هوشي آنها متناسب با دوره آموزشي به‌ويژه در دوره راهنمايي نيست، وامانده‌هاي نظام تعليم و تربيت هستند، گفت: با توجه به تحقيق انجام شده، بيش از 50 درصد از نوجوانان بزهكار در تهران، مشهد، شيراز و كرمانشاه جزو واماندگان و اخراجيان نظام تعليم و تربيت هستند. او ادامه داد: انتظار مي‌رود، وزارت آموزش‌و‌پرورش براي تمام افراد 6 تا 18 سال بستر تعليم و تربيت را به‌رغم اينكه آنها از نظر هوشي متفاوت هستند، ايجاد كند. به‌عبارت ديگر، نظام آموزشي بايد به‌گونه‌اي باشد كه با ميزان هوشي اين گروه سني متناسب بوده و دروس آموزشي آنها مهارت محور، خلاق‌پرور و متاثر از فرهنگ‌هاي بومي و همچنين كاربردي باشد. در اين رابطه دولت، مجلس و آموزش‌و‌پرورش بايد دقت كافي را داشته باشند كه هيچ‌كس از نظام آموزشي جا نماند.

اضطراب بزرگ‌ترين اختلال رواني
رئيس سازمان نظام روان‌شناسي كشور در ادامه «اضطراب و افسردگي» را بزرگ‌ترين اختلال رواني قرن توصيف كرد و در اين رابطه گفت: در برخي از كشورها بزرگسالان بيشتر دچار اضطراب و افسردگي هستند، اين در حالي است كه در ايران هم زنان متاهل بيشتر از ديگران داراي افسردگي هستند.
در ايران اضطراب و افسردگي در دوران كودكي و نوجواني كمتر ديده مي‌شود اما در 18 و 19 سالگي كه سن بلوغ است، افسردگي بيشتر نمود مي‌يابد.
افروز با اشاره به اينكه موضوع اضطراب و افسردگي در دانش‌آموزان دوره راهنمايي نسبت به دوره‌هاي ديگر بيشتر است،گفت: ضريب هوشي دانش‌آموزان دوره راهنمايي زياد نيست، در نتيجه اين موضوع منجر به ناكامي دانش‌آموزان در تحصيل مي‌شود و آنها بيشتر دچار اضطراب و «خانه‌گريزي» هستند. اين در حالي است كه در دوره دبيرستان ميزان افسردگي و اضطراب كمتر از دوره راهنمايي است.
او در رابطه با «خشونت كودكان» نيز گفت: خشونت داراي اشكال مختلفي است كه گاهي در قالب قهر كردن، فرياد زدن و هيجانات خود را نشان مي‌دهد كه اين نوع رفتارها مي‌تواند در بزرگسالي شكل‌هاي جديدتري پيدا كرده و در قالب رفتار خودآزاري و ديگرآزاري نمايان شود. رئيس سازمان نظام روان‌شناسي كشور در مراسم افتتاحيه اين همايش نيز طي سخناني تكذيب، تنبيه،‌ تخريب و تهديد را ريشه‌هاي به وجود آمدن اضطراب نام برد و گفت: مشكلات اضطرابي مي‌تواند مشكلات زيستي همچون اختلالات شناختي، فراشناختي، توجه، حافظه و... را به‌دنبال داشته و احساس بي‌كفايتي همچنين به‌وجود آمدن لغزش‌ها را نيز ايجاد كند. او با بيان اينكه اضطراب اساسا يك پديده ژنتيكي نيست، ادامه داد: در برخي از مواقع به موضوع مادرزادي بودن در رابطه با اضطراب اشاره شده و در اين راستا ممكن است، رگه‌هايي از اضطراب در دوره قبل از تولد وجود داشته باشد اما اساسا اضطراب اختلالي است كه به كودك تحميل مي‌شود و در خانواده شكل مي‌گيرد. زماني كه فرزندان در خانواده احساس امنيت نكرده و احساس مي‌كنند به آنها بهايي داده نمي‌شود در درون آنها اضطراب شكل مي‌گيرد. همچنين والدين «نتيجه‌گرا» و «كمال‌زده» فرزندان مضطرب را به بار مي‌آورند و براي آنها يك حصار رواني ايجاد مي‌كنند. هرگونه نگرش و رفتاري كه سلامتي و عزت نفس فرزندان را تحت‌تاثير قرار دهد، زمينه‌اي براي ايجاد اضطراب است. دكتر افروز بازگشت به خانواده را راهكاري در مقابل موضوع اضطراب نام برد و گفت: احساس امنيت رواني بالاتر از احساس امنيت انتظامي است به‌طوري كه تحول شخصيت انسان در گروي امنيت دروني است. اگر تلاش كنيم تا احساس آرامش و امنيت در خانواده‌ها برقرار شود در نتيجه مشكلات مربوط به اضطراب هم كاهش خواهد يافت.
تهران امروز
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.57072s, 19q