هر دقیقه تنفس در تهران برابر با کشیدن 9 نخ سیگار است

۱۳۸۸/۱۲/۱۷ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 19342
هر دقیقه تنفس در تهران برابر با کشیدن 9 نخ سیگار است
دکتر مجید ابهری در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: آلودگی هوا از نگاه سلامتی انسان دارای اهمیت خاصی است در مورد این مساله تعاریف زیادی وجود دارد که به طور کلی بر محور اثرات آلودگی هوا بر سلامت انسان می چرخد.

وی تاکید کرد: هر وقت کیفیت و ترکیب عناصر موجود در هوای استنشاقی افراد به شکلی تغییر کند که به سلامت آنان تاثیر بگذارد هوا دچار آلودگی شده که این موضوع بر جسم، روح، هوا و رفتار انسانها تاثیر می گذارد.

این آسیب شناس اجتماعی گفت: بسیاری از مسمومیتهای خونی، پرخاشگری ها، سردردها و ... ناشی از آلودگی هوا است که در کنار این مساله مهم آلودگیهای صوتی و اثرات منفی آن بر روح و جسم انسانها نیز مورد توجه قرار می گیرد.

ابهری با اشاره به اینکه ریزش زود هنگام برگها و بروز بسیاری از فرآیندهای منفی در رفتارهای انسان ناشی انواع آلودگیهای تنفسی و صوتی است، اظهار داشت: براساس جدید ترین آمار سازمان بهداشت جهانی تهران یکی از آلوده ترین پایتخت های جهان است به طوری که هر دقیقه تنفس در تهران برابر با کشیدن 9 نخ سیگار است.

کارشناسان این رشته خطر آلودگی هوای تهران را 38 برابر استانداردهای جهانی می دانند که البته آلودگیهای صنعتی ناشی از صنایع و کاخانجات از یک طرف و افزایش روزانه یک میلیون و 200 هزار خودرو به چرخه حمل و نقل تهران عوامل اصلی در این زمینه محسوب می شوند.

این محقق و استاد دانشگاه گفت: برنامه جامع آلودگی هوا مصوب سال 1375 اشاره دارد بر توجه دستگاههای مسئول به عوامل آلودگی هوا و مقابله با آنها که البته حدود 62 کلانشهر کشور مانند مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرج و اهواز نیز در ردیف شهرهای آلوده هستند. بیشترین سهم آلودگی هوای تهران به دلیل خودروها و منواکسید کربن و ذرات معلق است.

ابهری تاکید کرد: اصلاح و تقویت الگوی بهره مندی از وسایل نقلیه عمومی و استفاده از خوردوهای شخصی باید در سرلوحه کار نهادهای آموزشی و فرهنگی قرار گیرد که صد البته افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی و اقداماتی نظیر راه اندازی مسیرهای ویژه و اتوبوسهای تندرو می تواند به حل این مشکل جدی کمک بیشتری کند.

به گفته این متخصص علوم رفتاری در هر حال تغییر دیدگاههای فرهنگی و آموزشی از طریق رسانه های عمومی و تصویری و شنیداری و حتی مدارس نیز می توانند از زیانهای بیشتر آلودگی هوا جلوگیری کرده و گامهای بلندی بسوی سلامتی، رفاه و تندرستی هموطنان بردارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
نوروزی
سلام

امسال هم مانند سال های گذشته ، پس از برداشت برنج از شالیزارهای گیلان ، دود ناشی از سوزاندن کاه و کلش و پسمانده های کشاورزی نفس کشیدن را بر مردم دشوار کرده است .
امسال هم مانند سال های گذشته یکی دو مصاحبه و هشدار از سوی مسؤولان در رسانه ها پخش شد و دیگر هیچ .
هر کس که در جاده های گیلان سفر کند به راحتی در مسیر سفرش شاهد صدها مورد سوختن و دود کردن پسمانده های کشاورزی خواهد بود .
شب ها در همین شهر رشت پنجره هارا نمی توانیم باز کنیم . هر ساعتی از شب اگر از خانه بیرون بیاییم بوی دود ریه هایمان را می سوزاند و در زیر نور چراغ های خیابان حرکت دود غلیظ را براحتی می توان دید .
کشاورزان می گویند برای مبارزه با آفت های برنج چاره ای جز سوزاندن کاه و کلش ندارند . مردمی که هیچ سهمی از حاصل کشاورزی آنان ندارند چرا باید دود این کار را بخورند ؟
آیا کشاورزان می دانند هر سال چند هزار نفر را با این دود ها بیمار می کنند؟
و آیا می دانند هر سال بیماری چند هزار بیمار قلبی و تنفسی را تشدید می کنند ؟
و آیا می دانند که هر سال باعث مرگ چند بیمار قلبی و تنفسی و ... می شوند ؟
آیا این کار قتل عمد و یا دست کم قتل غیرعمد و قابل پیگیری انتظامی و قضایی نیست ؟
آیا آلودگی ناشی از سوزاندن پسمانده های کشاورزی وهمچنین زباله ها باعث بدبین کردن مسافران و گردشگران به پاکی هوای گیلان و کاهش سفر های آنان نمی شود؟ و آیا این کار مخالف سیاست جذب گردشگر و ضربه زدن به اقتصاد گردشگری گیلان نیست ؟
آیا خوراندن دود غلیظ به مردم روزه دار در ماه رمضان منع شرعی ندارد؟ فقط دود سیگار اشکال دارد؟
آیا باید تا وقت گل نی دود بخوریم تا فرهنگ سازی بشود یا صنایع تبدیلی راه بیفتد و وعده های دیگر؟
حالا که به فکر هدفمند کردن یارانه ها و شکم مردم هستند به فکر تنفس مردم هم باشند که حیاتی تر است .داریم خفه می شویم.
لطفاً این مشکل را پیگیری کنید .

نوروزی
1.1846s, 19q