پيش از خانه‌تكاني نرمش كنيد

۱۳۸۸/۱۲/۱۷ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 19345
پيش از خانه‌تكاني نرمش كنيد
دكتر محسن خرمي در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: هرگونه بلند كردن اجسام سنگين، احتمال وارد آوردن آسيب جدي به ستون فقرات و ديسك كمر را به همراه دارد. در انجام خانه تكاني نوروز، لازم است به نكات ايمني در جابه‌جايي وسايل سنگين توجه شود.

وي افزود: بلند كردن اجسام سنگين به گونه‌اي كه كمر خم شده باشد به شدت خطرناك و آسيب‌رسان است. براي بلند كردن اجسام سنگين بايد زانوها خم شود و ابتدا نشسته و دست‌ها را زير جسم قرار داده و در حالي كه كمر صاف است با كمك پاها بلند شويم.

خرمي تصريح كرد: همچنين توصيه مي‌شود تا حد امكان اجسام سنگين چند نفري و با كمك گرفتن از ديگران بلند شود؛ زيرا بلند كردن جسم سنگين به تنهايي و به صورت غيراصولي موجب جابه‌جايي مهره‌هاي كمر و آسيب به ديسك مي‌شود كه جبران اين صدمات بسيار مشكل است.

وي خاطرنشان كرد: ايستاده كار كردن بهتر از نشسته كار كردن است و برخلاف تصور، آسيبي كه در حالت نشسته به كمر وارد مي‌شود بيشتر از حالت ايستاده است.

اين متخصص ارتوپدي بيان كرد: همچنين در هنگام ايستاده كار كردن، توصيه مي‌شود يك چهار پايه به ارتفاع حدود 10 سانتي‌متر در نزديكي خود قرار داده و پاها را به تناوب بر روي چهار پايه قرار دهيد. با اين روش فشار كمتري به كمر وارد مي‌شود.

وي تاكيد كرد: همچنين اگر دست‌ها بيش از حد به سمت بالا نگه داشته شوند و سطح كار بالاتر از گردن باشد موجب درد كتف مي‌شود. در چنين حالتي توصيه مي‌شود يك چهار پايه و يا صندلي زير پاها قرار گيرد تا اختلاف سطح كار با گردن كاهش يابد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز گفت: توصيه مي‌شود پيش از انجام خانه ‌تكاني، بدن را گرم كرده و حركات نرمشي انجام شود تا بدن آمادگي انجام كارهاي سنگين را داشته باشد.

وي افزود: همچنين لازم است كارهاي خانه به مرور انجام شود تا به بدن فشار وارد نشود. انجام كارهاي سنگين در يك روز كار درستي نيست و آسيب‌رسان خواهد بود.

خرمي تصريح كرد: استراحت كردن در فواصل ميان انجام كارها نيز بسيار مفيد است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.33816s, 18q