خستگي مزمن، منشاء ويروسي ندارد

۱۳۸۸/۱۲/۱۷ - ۱۱:۵۴ - کد خبر: 19353
خستگي مزمن، منشاء ويروسي ندارد
محققان با بررسي گروهي از بيماران مبتلا به اختلال خستگي موسوم به ME شواهدي دال بر ارتباط اين اختلال با ويروس XMRV نيافتند. تاکنون 17 ميليون نفر در سرتاسر جهان به اين اختلال دچار شده‌اند.

بر طبق مطالعه‌اي که در سال گذشته انجام شده بود، محققان مدعي شده بودند؛ در خون 68 بيمار از 101 بيمار مبتلا به خستگي مزمن ويروس XMRV وجود دارد.

با انتشار اين گزارش در سال گذشته، برخي از محققان ابراز اميدواري کردند که با مصرف داروهاي ضد سرطان يا ضد التهاب مي‌توان اين اختلال را درمان کرد. با بروز خستگي مزمن، بيمار احساس خستگي فيزيکي و رواني مي‌کند و اين خستگي با استراحت کردن برطرف نمي‌شود.

آنچه که باعث بروز اين اختلال مي‌شود، هنوز ناشناخته باقي مانده است ولي بسياري از بيماران معتقدند؛ بيماري آنها پس از ابتلا به عفونت ويروسي آغاز شده است. در ژانويه سال 2010 محققان با مطالعه بر روي 186 بيمار شواهدي دال بر تاثير ويروس XMRV بر احتمال ابتلاي افراد به اختلال خستگي مزمن نيافتند. در همان ماه مطالعه ديگري نيز نشان مي‌داد؛ ويروس XMRV نمي‌تواند منشاء اختلال خستگي مزمن باشد.

سرپرست تيم تحقيق کننده علت تناقض بين اين يافته‌ها با يافته‌هاي اوليه را نامناسب بودن جامعه آماري در مطالعه اوليه عنوان کرد.

جامعه آماري مطالعه اوليه مشتمل بر افرادي بود که در دهه 80 ميلادي به اختلال خستگي مزمن دچار شده بودند و محققان به دليل تنوع نداشتن جامعه مورد بررسي، نتايج به دست آمده را چندان قابل اتکا نمي‌دانند. با تاييد شدن اين يافته‌ها در مطالعات آتي، اميد بسياري از بيماران به درمان اين اختلال با استفاده از دارو کم رنگ‌تر مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.69502s, 18q