سلامت و انتخاب لوازم خانگی

۱۳۸۹/۰۱/۱۴ - ۱۴:۴۳ - کد خبر: 19362
سلامت و انتخاب لوازم خانگی
به گزارش سلامت نیوز براي خريد لوازم خانگي عجله نكنيد. ابتدا به نياز خود فكر كنيد و وسيله‌اي را انتخاب کنيد که نيازتان را برآورده کند، با ميزان مصرف و تعداد افراد خانواده تان متناسب باشد و مصرف انرژي کمي هم داشته باشد. نکاتي درباره خريد يخچال، ماشين لباسشويي، اجاق گاز و جاروبرقي را با هم مرور مي‌کنيم.
يخچال

يخچال براي حفظ مواد غذايي از فاسد شدن و براي سالم ماندن غذاها نقش مهمي دارد. براي خريد يخچال توجه به ظرفيت و ميزان مصرف برق اهميت زيادي دارد. هرچه تعداد افراد يك خانواده بيشتر باشد، به‌طور حتم ظرفيت يخچال نيز بايد بزرگ‌تر باشد. همچنين هنگام خريد يخچال بايد به نشان استاندارد و موارد ايمني توجه كرد. توجه به محلي كه بايد يخچال را در آنجا قرار دهيد نيز مهم است تا بدانيد يخچالي كه قرار است خريداري شود چه اندازه باشد. از آنجا كه باز و بسته كردن در يخچال باعث استهلاك، فعاليت بيشتر موتور يخچال و همچنين مصرف برق بيشتري مي‌شود، بهتر است تا حد امكان از يخچال‌هايي استفاده كرد كه روي در آن آبسرد كن و يخ‌ساز وجود دارد.

لباس‌شويي

ماشين لباس‌شويي هم از لوازم خانگي است که در بيشتر خانه‌ها وجود دارد. حداكثر مصرف ماشين لباس‌شويي حدود 35 كيلو وات در ساعت است كه بيشتر اين انرژي صرف گرم كردن آب مي‏شود. بنابراين در مورد خريد اين وسيله نيز توجه به برچسب انرژي بسيار مهم است. ماشين‏هاي لباس‌شويي با خصوصيات و طرح‏هاي مختلفي توليد مي‏شوند و توليد كنندگان اين ماشين‏ها با تغيير مداوم اشكال و اجزاي داخلي آنها سعي دارند از هر نظر توليدات خود را كامل‌تر کنند. در حال حاضر ماشين‌هاي موجود در بازار به دو شكل تمام اتوماتيك و نيمه اتوماتيك بوده و نوع نيمه اتوماتيك نيز به دو صورت دو قلو (داراي قسمت شستشوي لباس) و قسمت خشك كن لباس و نوع ساده يا سطلي در اختيار مصرف كنندگان قرار مي‏گيرد. براي خريد توصيه مي‌شود ظرفيت ماشين لباس‌شويي را مطابق با تعداد نفرات خانواده و مقدار لباس‌هاي كثيف در هر هفته انتخاب كنيد.

اجاق گاز

گاز ارزان و در دسترس در كشور، مهم‌ترين عامل براي انتخاب اجاق آشپزي گازسوز است. در اغلب كشورهايي كه از منابع گازي بي‌بهره هستند، اجاق‌هاي برقي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. مهم‏ترين نكته در اجاق گازها بالا بودن ايمني آن است. برخي اجاق گازها داراي پيلوت هستند كه براي ايمني اجاق تعبيه شده است اما عده‌اي آن را دوست ندارد چون بايد براي روشن ماندن شعله گاز كمي شير تنظيم را نگه دارند تا پيلوت داغ شود. اما با اين كار زماني كه گاز قطع شود و بعد از مدتي وصل شود و يا كتري آب يا شيرجوش سر بروند و شعله را خاموش كنند، بعد از چند ثانيه پيلوت فعال مي‌شود و جريان گاز را قطع مي‌كند. در غير اين صورت گاز در سراسر محيط آشپزخانه و خانه منتشر مي‏شود و ممكن است انفجار و آتش‌سوزي اتفاق بيفتد.

جاروبرقي

جاروبرقي يکي از لوازم خانگي است که به نظافت خانه و سلامت افراد خانه کمک مي‌کند. هرچه قدر ميزان پاكيزگي خانه بيشتر باشد، سلامت و آرامش افراد آن خانه نيز بيشتر است. براي خريد يك جارو برقي بايد به متراژ خانه، تعداد فرش، ميزان كثيفي، تعداد جمعيت خانواده و تعداد دفعاتي که خانه‏تان را جارو مي‌كنيد توجه كرد. توان جاروبرقي‌ها از 1000 تا 2200 و بيشتر متغير است البته چند سالي است كه مدل‌هاي 1300 وات جاي 1000 وات را پر كرده‌اند.

3 پيشنهاد مقرون به صرفه

بررسي‌ها نشان داده است 30 تا 45 درصد باز و بسته شدن در يخچال به خاطر برداشتن يخ يا آب سرد است و با خريد يخچال‌هايي که روي درشان آبسردکن تعبيه شده، مي‌توان 5 تا 10 درصد از مصرف انرژي برق كاست.

اگر خانواده‌اي كم جمعيت داريد نوع 5 كيلوگرمي ماشين‌لباس‌شويي مناسب است و اگر پرجمعيت هستيد بهتر است نوع 7 كيلوگرمي را انتخاب كنيد.

اگر مساحت خانه زير 60 متر باشد جارو برقي با توان 1300 وات، براي خانه‌هايي با مساحت 60 تا 90 متر 1500 وات، براي متراژ 90 تا 120 متر 1700 وات و براي خانه‌هايي با متراژ بالاتر از 120 متر و با ريخت و پاش بيشتر جاروبرقي با توان 2000 و 2200 وات انتخاب مناسبي است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87407s, 19q