افزودن600 ميليارد تومان به سرجمع اعتبارات حوزه سلامت در بودجه 89

۱۳۸۸/۱۲/۲۲ - ۱۱:۴۹ - کد خبر: 19377
افزودن600 ميليارد تومان به سرجمع اعتبارات حوزه سلامت در بودجه 89
دكتر سيد شهاب الدين صدر در گفت‌وگو باایسنا، با بيان اين كه بخش عمده‌اي از پيشنهادات كميسيون بهداشت و درمان مجلس براي بودجه 89 حوزه سلامت در كميسيون تلفيق تصويب شد، گفت: به اين ترتيب در اصلاحيه‌هاي جديد به بودجه‌اي كه دولت براي بخش سلامت به مجلس ارائه كرده بود، 600 ميليارد تومان اضافه شد، بخشي از اين رقم از افزايش ماليات بر سيگار و نوشابه‌هاي گازدار و بخشي ديگر نيز از درآمدهاي ديگر است.

وي گفت: اين 600 ميليارد تومان در بخش‌هاي مختلف بهداشت، سلامت، پزشك خانواده‌، هلال احمر، درمان بيماري‌هاي خاص و .... تقسيم شده است، به عنوان مثال حدود 100 ميليارد تومان به اعتبارات اجراي طرح پزشك خانواده‌ و 150 ميليارد تومان نيز به اعتبارات هلال احمر افزوده شده است. در مجموع اعتبارات حوزه سلامت بيش از 9 هزار ميليارد تومان بود كه با اصلاحيه‌هاي صورت گرفته سر جمع اعتبارات حوزه سلامت حدود 10 هزار ميليارد تومان شده است.

رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به مصوبه‌هاي مجلس در رابطه با اجراي طرح پزشك خانواده‌ و گسترش آن به شهرها در بودجه 89، تصريح كرد: علاوه بر افزودن 100 ميليارد تومان به اعتبارات اجراي طرح پزشك خانواده‌ براي خريد خدمت از بخش‌هاي مختلف، تجميعي در اعتبارات و صندوق مربوط به اين امر نيز صورت گرفته است، تا اعتبارات آن در يك جا تجميع شود؛ چرا كه اكنون مشكل پزشك خانواده‌ آن است كه اجراي آن با وزارت بهداشت بوده، اما اعتبارات آن در صندوق‌هاي ديگر است، اين امر ناهماهنگي‌هايي را ايجاد كرده و مشكلاتي را در اجراي طرح «پزشك خانواده‌» به دنبال داشته است. در مجموع در بودجه 89 علاوه بر تقويت اعتبارات پزشك خانواده، ساز و كار اجراي آن نيز اصلاح شده است. بنابراين پيش‌بيني مي‌شود، براي سال آينده با همكاري وزارتخانه‌هاي بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و رفاه و تامين اجتماعي، طرح پزشك خانواده‌ در وضعيت مطلوب‌تري پيش رود.

وي در ادامه با اشاره به كسري بودجه وزارت بهداشت در سال جاري، اظهار كرد: وزارت بهداشت براي جبران يكهزار و 200 ميليارد تومان از كسري‌هاي حوزه سلامت با معاونت برنامه‌ريزي‌ و نظارت راهبردي رياست جمهوري به توافق رسيده است، در چند روز اخير رقمي كه وزارت بهداشت با دولت به توافق رسيده و تصويب شده بود را دوباره از طريق كميسيون دنبال كرديم كه تا چند روز باقي مانده از سال 88 اين رقم به وزارت بهداشت پرداخت شود تا اين وزارتخانه بتواند بدهي‌هاي خود را بپردازد. وزارت بهداشت در اين زمينه مشكلي نخواهد داشت، كميسيون بهداشت مجلس دستورهاي جديدي براي آنها گرفته تا وضع بيمارستان‌هاي دولتي بهتر شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40283s, 19q