با كفش مناسب و تقويت عضلات، سندرم نرمي مفاصل را درمان کنيد

۱۳۸۸/۱۲/۲۲ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 19378
با كفش مناسب و تقويت عضلات، سندرم نرمي مفاصل را درمان کنيد
سندرم نرمي مفاصل يا سندرم شلي بيش از حد مفاصل ( Hyperlaxity Joint Syndrome )بيماريست که چندين فرم مختلف دارد از هر 5000 تولد در يک مورد ديده مي شود.

سندرم نرمي مفاصل را نمي توان جزو بيماري‌ها تقسيم بندي كرد اما باعث ايجاد علائمي در افراد مي شود. البته برخي از بيماري‌ها مثل سندرم اهلر دانلوس و سندرم مارفان با نرمي بيش از حد مفاصل ديده مي شوند كه بايد آنهارا با سندرم شلي بيش از حد مفاصل جدا کرد.

اين سندرم با علايمي مانند شلي بيش از حد مفاصل ؛ صافي كف پا، خم شدن بيش از حد زانو به جلو و خم شدن بيش از حد انگشتان ديده مي شود.

افراد مبتلا به اين سندرم از دردهاي عضلاني و مفصلي مكرر شكايت دارند كه در بسياري از موارد باعث درمان‌هاي متعدد و گاهي غير ضروري مي شود. علايم ديگري نيز در اين افراد ديده مي شود كه به صورت حملات ناگهاني درد در قفسه سينه بمدت چند ثانيه، حملات ناگهاني اضطراب و طپش قلب را مي توان نام برد. در اين افراد حس عمقي مفاصل كمتر از ميزان طبيعي است و احتمال پيچ خوردگي مكرر مچ پا زيادتر مي شود.

استفاده از كفش مناسب و در صورت لزوم كفي مناسب مي تواند به كاهش درد زانو و كمر كمك كند. ورزش‌هاي تقويتي عضلات از نوع Stabilizatingمفيد است. ورزش‌هاي تعادلي براي بهتر كردن حس عمقي مفاصل نيز به اين بيماران توصيه مي شود.

بايد توجه داشت كه در كودكان نيز بتدريج مقدار شلي مفصل با افزايش سن كمتر مي شود .

لازم بذکر است اصول مراقبت از مفاصل نيز بايد در اين افراد مراعات شود و از ورزش‌هايي كه به مفاصل فشار بيش از حد وارد مي كنند خودداري شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
فاطمه
سلام.در رابطه با شلی عضلات مچ پا سوالی دارم .که در فرزند 2 ساله ای بعد از مراجعه به پزشک فقط درمان ورزشی تجویز شد که نه تنها کمکی در بهبودی نداشت بلکه نگرانی مادرش را نیز دو چندان کرد زیرا شلی عضلات بیشتر شد.
خواهشمندیم در رابطه با مشکل ما کمک لازم را مبذول بفرمایید.
با تشکر فراوان
0.2953s, 19q