مهمترین مشکل دیابتی های عدم اطلاع از بیماری خودشان

۱۳۸۸/۱۲/۲۳ - ۱۴:۲۲ - کد خبر: 19383
مهمترین مشکل دیابتی های عدم اطلاع از بیماری خودشان
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ،اسدالله رجب افزود: 30 تا 50 درصد بيماران ديابتي دچار عوارض كليوي مي‌شوند. تغذيه مناسب بهترين راه پيشگيري از بيماري ديابت است.
وي گفت: هفته‌اي 150 دقيقه فعاليت و ورزش براي ديابتي‌ها مفيد است و تغذيه كم چرب و كم پروتئين مي‌تواند از ديابت پيشگيري كند.
رئيس انجمن ديابت ايران افزود: اگر قند خون ناشتا بين 100 تا 105 باشد، بايد آن را جدي گرفت و به پزشك متخصص مراجعه كرد. كاهش چربي، كاهش مواد پروتئيني و كاهش مصرف مواد غذايي حاوي قند ساده مي‌تواند، از ديابت پيشگيري كند.
رجب گفت: هدف اصلي از رژيم درماني در بيماران ديابتي، استفاده از موادغذايي به صورت متعادل است. رساندن قند خون به سطح طبيعي، حفظ سطح چربي‌هاي خون در حد طبيعي، كاهش مشكلات خاص بيماران ديابتي، به دست آوردن و حفظ وزن ايده آل، رساندن مواد مغذي به بدن به ميزان لازم، تأمين انرژي موردنياز بدن براي انجام فعاليت‌هاي لازم و جلوگيري از بروز عوارض و مشكلات ناشي از ديابت را مي‌توان اشاره كرد.
وي اضافه كرد: عمده ترين مشكل مبتلايان به ديابت در كشور ما عدم آگاهي آنان درباره بيماري خودشان است. بسياري از اين افراد خيلي دير از بيماري خود مطلع مي‌شوند و در صورت آگاهي از بيماري نيز، مشكل بعدي آنان عدم درمان صحيح و برخورد مناسب با اين بيماري است.
رئيس انجمن ديابت ايران گفت: بايد نگرش پزشكان در اين زمينه تغيير كند. در حقيقت، پزشكان بايد تلاش كنند تا افراد به اين بيماري مبتلا نشوند، زيرا متأسفانه در ايران، مردم به سلامت به عنوان آخرين نياز توجه مي‌كنند و تا زماني كه سلامت خود را در معرض خطر نبينند، براي حفظ آن هزينه نمي‌كنند.
رجب افزود: انجام برنامه‌هاي ورزشي نه تنها در كنترل ديابت نقش مؤثري دارد، بلكه مي‌تواند در عوارضي مانند فشار خون، چربي خون و پوكي استخوان بسيار مؤثر باشد.
وي اضافه كرد: استفاده از غذاهاي سالم و طبيعي، جلوگيري از چاقي و كاهش استفاده از غذاهاي آماده تأثير خوبي بر كنترل ديابت در سنين مختلف دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.14022s, 19q