گوجه فرنگي جايگزيني بي‌خطر براي آسپيرين است

۱۳۸۸/۱۲/۲۴ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 19391
گوجه فرنگي جايگزيني بي‌خطر براي آسپيرين است
نتايج اين پژوهش جديد نشان داده است كه عصاره حاصل از دانه‌هاي گوجه فرنگي مي‌تواند جايگزيني بالقوه به جاي آسپيرين براي جلوگيري از بروز حملات قلبي و سكته مغزي باشد.

بر اساس اين تحقيق، عصاره گوجه فرنگي موسوم به «فروتفلو» كه از گلاتين موجود در اطراف دانه‌هاي گوجه فرنگي گرفته مي‌شود ظاهرا در كاهش خطر تشكيل لخته‌هاي خوني موثر است.

دانشمندان انستيتو روويت در آبردين در اين باره خاطرنشان كردند كه نتايج حاصل از اين آزمايشات به لحاظ آمار حائز اهميت هستند.

پرووكسيس، شركت تحقيقاتي كه فروتفلو را توليد كرده است، پس از مقايسه تاثيرات فروتفلو با آسپيرين طي يك دوره هفت ماهه روي 43 شركت كننده به اين نتايج دست يافته است.

محققان خاطرنشان كردند كه يكي از مزاياي مهم استفاده از اين عصاره به جاي آسپيرين اين است كه عاري از هرگونه عوارض جانبي است كه در صورت مصرف آسپيرين بوجود مي‌آيند. در حالي كه مصرف زياد داروي آسپيرين سبب افزايش خطر زخم و خونريزي معده مي‌شود اما فروتفلو اين عوارض جانبي را ندارد.

به گفته متخصصان؛ گوجه فرنگي خواص مفيد بسياري دارد. از جمله اين كه به دليل دارا بودن ويتامين‌هاي آ، ب، ث، كا و مواد معدني مانند کلسيم، فسفر و آهن در تأمين انرژي و تقويت بدن نقش موثري برعهده دارد.

اين صيفي يکي از مهم‌ترين منابع ويتامين آ محسوب مي‌شود و بنابراين در تقويت بينايي، تقويت و سلامت پوست و بافت‌هاي مخاطي دهان و بيني و رشد و نمو استخوان‌ها ضروري است.

گوجه ‌فرنگي همچنين يك منبع غني از ويتامين‌هاي ب 1 و ب 2 است كه از اين حيث در تسکين دردهاي عصبي، رفع بي‌اشتهايي و درمان يبوست، نقصان ترشح شير مادر و تورم‌ دهان سودمند است.

متخصصان تغذيه مي‌گويند؛ مصرف گوجه ‌فرنگي به انسان نيرو و نشاط مي‌بخشد و پوست و دانه‌هاي آن به هضم غذا کمک مي‌کند و روده‌ها را نيز پاک مي‌كند.

گوجه ‌فرنگي از بدن در برابر امراض و بيماري‌هاي عفوني حفاظت مي‌کند. گوجه ‌فرنگي هضم مواد نشاسته‌اي را آسان مي‌کند و مصرف گوجه ‌فرنگي براي اشخاصي که مبتلا به سنگ کليه و مثانه و کبد هستند، تجويز شده است.

گوجه ‌فرنگي سرشار از ويتامين ث است و مقدار زيادي فسفر، آهن و کلسيم نيز دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
Damavandi
مطلب تازه و سودمندی بود.موفق باشید
1.08111s, 19q