پزشكيان: مشكل وزارت بهداشت ساختار نيست

۱۳۸۸/۱۲/۲۴ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 19392
پزشكيان: مشكل وزارت بهداشت ساختار نيست
دكتر مسعود پزشكيان، در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به پيشينه تشكيل معاونت سلامت، تصريح كرد: در اين مساله روند كار اين‌گونه بود كه براساس تعداد ادارات كل، معاونت‌ها كم مي‌شدند، بر اين اساس معاونت سلامت كه قبلا ادغامي از معاونت بهداشت و معاونت درمان بود خود به خود به معاونتي با چهار مديركل تبديل مي‌شد، اما با توجه به اين‌كه اين امر هيچ وقت نمي‌توانست رسالت كل سلامت را كه نياز به مديران كل بيشتري دارد و در گذشته نيز يك وزارتخانه به نام وزارت بهداري بوده را انجام دهد بنابراين كاري كه انجام گرفت بيشتر براي اين بود كه پروسه‌ها و جايگاه‌هاي معاونت از دست نرود و مشكل براي معاونت از نظر رسالت‌هايي كه برعهده دارد، بوجود نيايد. لذا آن را به دو معاونت تفكيك كردند تا بتوانند هشت مديريت كل برايش در نظر بگيرند.

وزيربهداشت دولت هشتم هم‌چنين خاطرنشان كرد: تصور مي‌كنم اصلا كل قضيه، تغيير ساختار‌ها نيست، چرا كه تغيير ساختار زماني كه كه من مسووليت وزارت بهداشت را برعهده گرفتم هم اعمال شد به اين شكل كه معاونت سلامت ايجاد شد، ساده‌ترين كار اين است كه وقتي مديريت و مسووليتي را بر عهده مي‌گيريم با تغيير ساختار‌ها تصور مي‌كنيم داريم كاري انجام مي‌دهيم اما اين‌كه در اين تغيير ساختار چه رسالتي را مي‌خواستيم انجام دهيم مشخص نيست؟ در زمان وزارتم كلي وقت وزارت بهداشت، معاونين و كارشناسان به همين بحث تغيير ساختار گذشت و كلي هم هزينه براي جابجايي‌ها، اصلاح مديريت‌ها و تغيير نيروها صرف شد، حالا روز از نو و روزي از نو، باز هم داريم همان كارها را تكرار مي‌كنيم.

پزشكيان ادامه داد: بحث اين است كه اول بايد مشخص شود چه كاري مي‌خواهيم انجام دهيم كه ساختار‌ها را بايد تغيير ‌دهيم؟! چطور شد كه هنوز دو دوره از تشكيل معاونت سلامت نگذشته مي‌خواهيم آن را تفكيك كنيم؟! آيا نارسا بود كه مي‌خواهيم اين روند را تبديل به پروسه‌ ديگري كنيم، البته شايد تقصير وزارت بهداشت هم نيست، ممكن است معاونت رياست جمهوري اعلام كرده باشد كه هر معاونت مي‌تواند چهار مدير كل داشته باشد، تفكيك معاونت سلامت به معني اين است كه ديگر معاونت سلامت فقط به درمان برسد كه اين هم شدني نيست، چرا كه بهداشت حتي مهم‌تر از درمان است و بايد حتما كارشناسان و مديران اداري در اين بخش حضور داشته باشند تا بتوانند كارهايشان را انجام دهند.

به گفته اين عضو كميسيون بهداشت، تصور نمي‌كنم تغيير ساختار در جهت تحقق اهداف متعالي‌اي باشد كه در اين حوزه تعريف شده است، ضمن اين‌كه به اين سادگي تغيير ساختار انجام دادن نيز از لحاظ علمي و كارشناسي درست و منطقي نيست.

پزشكيان در خاتمه خاطرنشان كرد: تفكيك معاونت سلامت به دو معاونت بهداشت و درمان به بخش درمان خدشه‌اي وارد نمي‌كند و بيشتر به بهداشت صدمه مي‌زند چون درمان راه خود را مي‌رود و هر قسمت آن پول‌ساز است، آن چيزي كه خدشه و مشكل محسوب مي‌شود، سلامت مردم است كه از پيشگيري بدست مي‌آيد نه از درمان.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.54614s, 18q