دیناروند:چارت جديد در آينده براي وزارت بهداشت مشكل ايجاد مي‌كند

۱۳۸۸/۱۲/۲۶ - ۰۹:۰۰ - کد خبر: 19411
دیناروند:چارت جديد در آينده براي وزارت بهداشت مشكل ايجاد مي‌كند
دكتر رسول ديناروند، رييس دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با ايسنا، در ارزيابي خود از نمودار سازماني جديد وزارت بهداشت، گفت: از آنجا كه در راستاي كوچك سازي دولت، هر وزارتخانه مي‌توانست حداكثر پنج معانت داشته باشد، وزارت بهداشت مجبور به اصلاح شد. اما چارت جديد اين وزارتخانه داراي ايراداتي است.

وي به گستردگي و تنوع وظايف و فعاليت‌هاي وزارت بهداشت اشاره كرد و با تاكيد بر آن كه وزارت بهداشت مي‌توانست نمودار سازماني بهتر و علمي‌تري را طراحي كند، ادامه داد: انجام وظايف حتي با ساختار قبلي اين وزارتخانه سخت بود. اين در حالي است كه ساختار فعلي نه تنها بهتر از ساختار قبلي نيست بلكه نقاط ضعفي دارد كه ادامه كار را با مشكل مواجه مي‌كند. به عنوان مثال وظايف معاونت غذا و دارو از جنس نظارتي است كه در كشورهاي مختلف دنيا همواره تقويت مي‌شوند اما در چارت جديد وزارت بهداشت، اين وظايف نظارتي بسيار ضعيف‌تر خواهد بود و به مركز توسعه غذا و دارو تبديل شده است.

معاون سابق غذا و داروي وزارت بهداشت در اين باره ادامه داد: قاعدتا جايگاه مركز توسعه غذا و دارو و تعداد پرسنل آن كمتر از معاونت خواهد بود. بنابراين منطقي آن بود كه معاونت غذا و دارو حفظ و يا سازمان غذا و دارو تاسيس مي‌شد. با توجه به نگراني‌هاي دنيا در مورد كيفيت فرآورده‌هاي مصرف انساني اعم از دارو، مواد خوراكي، آشاميدني و آرايشي و بهداشتي، به دستگاه نظارتي قوي نياز است كه متاسفانه در چارت جديد به آن توجه نشده است.

وي، ايجاد پنج قائم مقام، 10 مشاور، پنج تا شش مركز و دفتر در زير مجموعه وزير را از نكات عجيب ساختار جديد وزارت بهداشت عنوان كرد و گفت: گستردگي زيرمجموعه‌هاي مرتبط با وزير از ديگر نقاط ضعف نمودار سازماني جديد وزارت بهداشت است؛ چرا كه اصولا ساختار اجرايي قوي و كارآمد، ساختاري سبك و چابك اما مستقل و داراي اختيار زياد است. چارت وزارت بهداشت در كشورهاي ديگر نيز معمولا جمع و جور بوده اما سازمان‌هاي قوي و مستقل به آنها متصلند.

وي ادامه داد: حتي با پيش‌بيني پنج معاونت نيازي نبود كه اين تعداد مشاور، قائم مقام و اداره كل مستقيم به وزير وصل شوند. چه شخصي مي‌تواند 30 فرد را كنترل كند. از طرف ديگر حدود 40 دانشگاه علوم پزشكي نيز در زير مجموعه وزارت بهداشت قرار دارند كه رسيدگي به تمام اين امور كار وزير بهداشت را سخت مي‌كند.

ديناروند به آموزش، پژوهش و ارايه خدمات بهداشتي درماني به عنوان وظايف مهم وزارت بهداشت اشاره كرد و يكي از افتخارات وزارت بهداشت در تمام سال‌هاي اخير را بحث ادغام در اين وزارتخانه دانست و در ارزيابي خود از تفكيك معاونت سلامت به دو معاونت بهداشت و درمان نيز گفت: بهداشت و درمان سطحي از خدمات هستند كه بايد با هم باشند. نبايد سطح اول، دوم و سوم خدمات را از يكديگر جدا كرد. تفكيك معاونت سلامت يك نقطه ضعف در چارت جديد وزارت بهداشت است. تفكيك بخش سلامت يعني برگشت به عقب.

معاون سابق غذا و داروي وزارت بهداشت در پايان با بيان اين كه چارت جديد وزارت بهداشت قطعا در آينده براي وزارت بهداشت مشكل ايجاد خواهد كرد، گفت: به نظر مي‌رسد وزارت بهداشت با تعريف چارت جديد، خود را براي آينده‌اي درخشان‌تر آماده نكرده است. هر چند وزارت بهداشت مي‌توانست چارت بهتري را طراحي كند اما اميدواريم با نمودار سازماني فعلي در انجام وظايف خود موفق باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.26063s, 18q