علویان:ساختار تشكيلاتي جديد وزارت بهداشت دردسرآفرين است

۱۳۸۸/۱۲/۲۶ - ۰۹:۰۷ - کد خبر: 19412
علویان:ساختار تشكيلاتي جديد وزارت بهداشت دردسرآفرين است
دكتر سيد مويد علويان، در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه انتقاد سازنده باعث تقويت دولت و نظام سلامت است و سكوت در برابر نواقص، موجب تضعيف مي‌شود، ساختار تشكيلاتي جديد وزارت بهداشت را دردسرآفرين براي هدايت و مديريت نظام سلامت برشمرد و اظهار كرد: ادغام دو معاونت بهداشت و درمان از حدود 10 سال پيش با استفاده از نظر كارشناسان برجسته نظام سلامت و به دنبال كسب يك بلوغ فكري صورت گرفت كه با قاطعيت مي‌توان اذعان كرد كار دكتر اكبري معاون اسبق وزارت بهداشت كاري مبتني بر نظر كارشناسي و محصول بلوغ فكري سيستم و نظام سلامت و نه تيم فردي بوده است.

وي با بيان اينكه آيا پس از جداسازي بهداشت و درمان بايد در انتظار جداسازي آموزش پزشكي از بهداشت و درمان و تحويل آن به وزارت علوم (برگشت به 20 سال پيش) ‌باشيم؟ ‌افزود: اين شيوه كار آسيب جدي به بحث برنامه‌ريزي خواهد زد و تفكيك دو بخش بهداشت و درمان نه تنها در جهت تقويت بلكه در جهت تضعيف نظام سلامت است.

وي همچنين با بيان اينكه در شكل ادغام يافته معاونت بهداشتي و درماني (معاونت سلامت) هماهنگي بين اين دو بخش به دشواري انجام مي‌شد، گفت: حال اين سوال مطرح است كه اين هماهنگي در فرم تفكيك شده چگونه به درستي انجام خواهد گرفت؟

معاون سلامت سابق وزارت بهداشت با بيان اينكه ديگر وقت آزمون و خطا گذشته است، يادآور شد: در يك برنامه ريزي صحيح براي تهيه و تدوين چارت تشكيلاتي از تجربيات كارشناسان سازماني استفاده مي‌شود نه آن كه چارتي از خارج به درون سيستم تحميل شود كه در اين صورت در اجرا با مقاومت افراد روبرو خواهد شد.

علويان با طرح اين موضوع كه چنانچه دو تا سه كارشناس حوزه سلامت با اين تغيير چارت تشكيلاتي موافق باشند من حاضرم سخنان خود را باز پس بگيرم، در ادامه با انتقاد از وجود زيرمجموعه‌هاي بي‌شمار حوزه وزارتي اين شكل از ساختار را مانعي براي انجام كار براي وزير در حوزه برنامه‌ريزي و سياست گذاري برشمرد و افزود: مشكل نظام سلامت مشكل ساختاري و وابسته به فرد نيست، بلكه مشكل در زيرساخت‌ها است و تا زماني كه زيرساخت‌هاي لازم براي ارايه خدمات مناسب (سيستم نظام ارجاع با محوريت پزشك خانواده) فراهم نشود توفيقي حاصل نخواهد شد.

وي پاسخگوي نهايي در اين ساختار طراحي شده را (با قرار گيري اكثر مجموعه‌ها در زيرمجموعه حوزه وزارتي) شخص وزير عنوان كرد و يادآور شد: در اين ساختار دفاتر متعددي چون كارآفريني و حتي آزمايشگاه رفرانس در مجموعه وزارتي قرار دارد، اين در حالي است كه ساختاري منطقي و علمي به شمار مي‌آيد كه تا حد امكان كارها به سازمان‌هاي مستقل و پاسخگو واگذار شود.

علويان با بيان اينكه شايد بهانه تفكيك و جداسازي معاونت سلامت به دو بخش بهداشت و درمان، الزام وجود پنج معاونت در وزارت بهداشت بوده است، گفت: وزارت بهداشت به بيش از 3 معاونت اعم از معاونت سلامت با وظيفه سياست‌گذاري، نظارت و اعتباربخشي حوزه سلامت، معاونت دانشگاهي شامل بخش‌هاي آموزشي، پژوهشي، امور دانشجويي و فرهنگي و معاونت پشتيباني براي حمايت 2 معاونت ديگر نياز ندارد.

رييس شبكه هپاتيت ايران سخنان خود را اين گونه ادامه داد كه آيا وظايف وزارت بهداشت چيزي جز اشراف به امور، توليت نظام سلامت در حوزه سياستگذاري، پايش نظام سلامت و ايجاد فراهم آوري امكانات براي دسترسي به خدمات براي همه اقشار جامعه است يا اين كه وظيفه اصلي وزارت بهداشت صرفا اجراييات است. اين كه در محلي بيمارستاني احداث و به اداره آن بپردازد؟

وي گفت: تدوين ساختار تشكيلاتي اگرچه براساس پاسخ به دو سوال فوق متفاوت است، اما اين ساختار بايد با توجه به اهداف عالي وزارت بهداشت تهيه شود.

علويان يكي از مشكلات و چالش‌هاي اساسي نظام سلامت را كمبود بودجه عنوان كرد و يادآور شد: اين در حاليست كه با اجراي مناسب سيستم ارجاع با محوريت پزشك خانواده با هزينه اثر بخشي بيشتر، جلوي بسياري از هدررفت منابع گرفته مي‌شود.

وي نگاه درمانگر را آسيب‌رسان به نظام سلامت برشمرد و افزود: اگر مشكلات زير ساختي نظام سلامت با اجراي برنامه‌هايي پيشگيرانه و بهداشتي چون پزشك خانواده اصلاح نشود، همچنان شاهد نارضايتي مردم از دريافت خدمات بهداشتي درماني با وجود افزايش سهم بهداشت از توليد ناخالص ملي از 5/6 درصد در سال 84 به بيش از 7 درصد در سال 87 خواهيم بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.3354s, 18q