داشتن دو فرزند، سلامتي والدين را تضمين مي‌كند

۱۳۸۸/۱۲/۲۶ - ۰۹:۲۳ - کد خبر: 19419
داشتن دو فرزند، سلامتي والدين را تضمين مي‌كند
يك پژوهش گسترده نشان داده است: مادر يا پدر شدن خطراتي را كه سلامتي انسان را تهديد مي‌كند، از جمله ابتلا به سرطان يا بيماريهاي قلبي و حتي گرايش به مصرف الكل، كاهش مي‌دهد اما اين تحقيق كه روي يك ميليون و 500 هزار نفر صورت گرفته حاكيست؛ اين مزايا فقط نصيب پدر و مادرهايي مي‌شود كه صاحب دو فرزند هستند.

به گفته محققان؛ پدر و مادرهايي كه فقط يك فرزند دارند و يا زوج‌هايي كه اصلا صاحب فرزندي نيستند، در معرض خطر مرگ ناشي از تمام فاكتورهاي ذكر شده در بالا هستند و شايد به اين خاطر است كه اين زوج‌ها احتمالا توجه زيادي به سلامتي خود ندارند.

از سوي ديگر زوج‌هايي هم كه خانواده‌هاي بزرگتري را با چندين فرزند قد و نيم قد تشكيل مي‌دهند، بيشتر در معرض ابتلا به بسياري از بيماريها قرار مي‌گيرند شايد به اين خاطر كه همواره درگير كنار آمدن با استرس‌هاي ناشي از مراقبت از چندين كودك هستند.

اين تحقيق در مجله «علوم اجتماعي پزشكي» منتشر شده و نشان مي‌دهد كه دو فرزند عدد مناسبي است كه سلامت والدين را تامين مي‌كند.

اين تحليل كه از سوي محققان انگليسي و نروژي انجام گرفته اطلاعات ثبث شده از زنان و مردان نروژي را مورد آزمايش قرار مي‌دهد كه طي يك دوره 33 ساله متولد شدند.

محققان دريافته‌اند: بويژه در كشورهاي اروپايي و غربي والديني كه يك فرزند دارند، يا زوج‌هاي بدون فرزند گرايش بيشتري به استفاده از الكل دارند. زنان در اين شرايط بيشتر در معرض تصادفات و بيماريهاي قلبي و عروقي هستند، در حالي كه مردان در اين خانواده‌ها بيشتر در معرض ابتلا به بيماري‌هاي ريوي و تنفسي قرار دارند. از سوي ديگر مادراني كه چهار بار زايمان كرده‌اند بيشتر در معرض ابتلا به سرطان رحم هستند و پدران در خانواده‌هاي پرجمعيت دچار خشونت و يا تصادفات مي‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.50296s, 18q