حافظی: درساختارجديد وزارت بهداشت به نتايج مطالعات گذشته توجهي نشد

۱۳۸۸/۱۲/۲۶ - ۰۹:۲۷ - کد خبر: 19421
حافظی: درساختارجديد وزارت بهداشت به نتايج مطالعات گذشته توجهي نشد
دكتر رحمت الله حافظي، در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه براي تغيير ساختار از حدود يك سال و نيم پيش با بهره‌گيري از تجربيات بهترين متخصصان ساختارنويس كشور استفاده شد، افزود: با اين افراد قراردادهايي منعقد و مقرر شد موضوع تغيير ساختار وزارت بهداشت بررسي شود.

وي با بيان اينكه در اين ساختارنويسي از تجربيات پنج تا شش كشور استفاده شد، گفت: حاصل اين مطالعه 3 هزار صفحه مطالعه كارشناسي بود كه به توليد سه سناريو براي عرضه به مقامات تصميم گير منتهي شد.

به گفته معاون سابق توسعه مديريت و منابع وزارت بهداشت، متاسفانه اين سه سناريوي طراحي و پيش بيني شده به راحتي كنار گذاشته شد و چندين نفر بدون توان و تخصص ساختارنويسي در اين باره تصميم گرفتند.

وي ادامه داد: طبق قانون مديريت خدمات كشوري وزارتخانه‌ها مكلف بودند حداكثر تا شهريور 87 ساختار وزارتخانه‌اي را بازنگري كنند كه براين اساس هر وزارتخانه اجازه داشت پنج معاونت و براي هر معاونت حداكثر 5 اداره كل در نظر بگيرد.

حافظي افزود: در حالي كه وزارت بهداشت 8 معاونت و 62 اداره كل داشت كه با ساختار نويسي جديد اصلاح ‌شد.هرچند ساختار جديد در هفته‌هاي پاياني حضور دكتر لنكراني قابليت ابلاغ داشت اما به واسطه تغيير وزير، دكتر لنكراني ترجيح دادند وزير جديد در اين باره تصميم بگيرد و بدين ترتيب كار ابلاغ ساختار جديد متوقف و سپس با چندين ماه تاخير ساختار كنوني ابلاغ شد.

حافظي با بيان اينكه ساختار نويسي واجد يكسري استانداردهاي علمي است كه فقط توسط افراد خبره و كارآمد قابل انجام است، افزود: در ساختار طراحي شده از استاندارد ساختار نويسي عدول شده است، حال آن كه در ساختارنويسي با يك ‌سال و نيم مطالعه، مقرر شده بود ادغام در ماموريت‌هاي هم پوشان صورت بگيرد.

معاون سابق توسعه مديريت و منابع وزارت بهداشت با تاكيد مجدد براينكه اتصال 25 حوزه به وزير خارج از اصول ساختارنويسي استاندارد است، در پايان يادآورشد: وزير بايستي براي حداقل افراد در اطراف خود فرصت برنامه‌ريزي‌هاي كلان و فكر كردن را داشته باشند.

وي گفت:‌ اتصال افراد فراوان با عناوين متعددي همچون قائم مقام، مشاور و يا واحدهاي مختلف اداري به وزير، فرصتي براي حوزه وزارتي جهت سياستگذاري‌هاي كلان حوزه سلامت باقي نمي‌گذارد.

حافظي ادامه داد: همچنين از ديگر انتقاداتي كه به ساختار جديد وارد است، ادغام امور عمومي وزارتخانه با واحدهاي ناهمگون است.

وي حوزه‌هاي امورعمومي و منابع انساني را دو حوزه كاملا غير مرتبط براي ادغام برشمرد و يادآور شد: در امورعمومي كارهاي پشتيباني ستاد وزارتخانه و نيز برگزاري مناقصه‌هاي با ارزش ريالي چندين ميلياردي انجام مي‌شود كه به افراد متخصص و خبره‌ نيازمند است و در حوزه منابع انساني و مديركلي هم امورمرتبط با مسايل پرسنلي، استخدام‌ها، بازنشستگي و قوانين سنوات گذشته انجام مي‌شود، بنابراين ادغام اين دو حوزه ناهمگون جاي تامل و بحث دارد.

معاون سابق توسعه مديريت و منابع وزارت بهداشت در خاتمه تفكيك معاونت سلامت را نوعي برگشت به عقب عنوان كرد و افزود: با توجه به آن كه پيش از اين هم تجربه حضور معاونت بهداشت و درمان را در وزارتخانه داشتيم به نظر مي‌رسد ادغام آن دو به علت وجود نقاط ضعفي صورت گرفته بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.10711s, 18q