هفته سلامت و برنامه های سراسر کشور

۱۳۸۹/۰۱/۱۴ - ۱۶:۱۸ - کد خبر: 19443
هفته سلامت و برنامه های سراسر کشور
به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس حسن آقاجاني، مسئول ستاد برنامه‌هاي هفته سلامت وزارت بهداشت  گفت: روز 22 فروردين هر سال روز جهاني بهداشت است كه سازمان بهداشت جهاني(WHO) هر سال شعاري را براي اين روز انتخاب مي‌كند تا نظر مسئولان بهداشتي كشورها را به يكي از مسائل مهم اين حوزه معطوف كند، شعار امسال روز جهاني بهداشت امسال نيز از سوي اين سازمان « شهرنشيني و سلامت» انتخاب شده است.
وي گفت: وزارت بهداشت هر سال با توجه به روز جهاني بهداشت، مراسم هفته سلامت را از 18 تا 24 فروردين در سراسر كشور برگزار مي‌كند و با نامگذاري نمادين روزهاي اين هفته مسائل مهم مطرح درحوزه سلامت را برجسته مي‌كند.
مشاور وزير بهداشت ادامه داد: بر اين اساس چهارشنبه 18 فروردين اولين روز هفته سلامت به عنوان روز جامعه سالم و مدارس مروج سلامت نامگذاري شده است، محورهايي كه در اين روز مورد تأكيد قرار مي‌گيرد شامل سلامت محيط و بوفه مدارس، ارتقاي سلامت كاركنان آموزش و پرورش، ارائه مشاوره‌هاي بهداشتي و بهداشت روان در مدارس و تأكيد بر مشاركت والدين در ارتقاي سلامت دانش آموزان است كه با همكاري وزارت آموزش و پرورش و بهداشت انجام مي‌شود. در اين روز همچنين زنگ سلامت در يكي از مدارس تهران با حضور وزراي بهداشت و آموزش و پرورش به صدا در مي‌آيد و در تمام مدارس كشور نيز مراسم مشابه برگزار مي‌شود.
آقاجاني اضافه كرد: پنجنشنبه 19فروردين روز جامعه ايمن و رانندگي ايمن نامگذاري شده است كه در اين روز به همكاري‌هاي بين بخشي به خصوص بين وزارت بهداشت و پليس راهنمايي و رانندگي، ترويج استفاده كمتر از وسايل نقليه شخصي تأكيد مي‌شود، مسئله‌اي كه علاوه بر كاهش تصادفات رانندگي به كاهش آلودگي هوا نيز كمك مي‌كند. همايش جامعه ايمن، رانندگي ايمن نيز در اين روز برگزار مي‌شود.
دبير ستاد هفته سلامت گفت: جمعه 20 فروردين سومين روز هفته سلامت نيز به عنوان روز شهر سالم، ورزش، نشاط و رفتارهاي سالم نامگذاري شده است، در اين روز برنامه‌هاي مختلفي از جمله مراسم ورزش همگاني و پياده روي خانوادگي با همكاري وزارت بهداشت و سازمان تربيت بدني در سراسر كشور برگزار مي‌شود همچنين وزير بهداشت در تهران و رؤساي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در استان‌ها خطيب پيش از نماز جمعه خواهند بود.
مشاور وزير بهداشت اضافه كرد: شنبه 21 فروردين روز جامعه سالم، تغذيه سالم و امنيت غذايي است كه در اين روز برنامه‌هايي با محوريت آشنايي مردم با عوامل خطرساز در ايجاد بيماري‌هاي غير واگير بر اثر مصرف نادرست مواد غذايي از جمله روغن‌هاي خوراكي و نوشابه‌ها با تأكيد بر همكاري‌هاي بين بخشي در اين زمينه برگزار مي‌شود.
وي گفت: يكشنبه 22 فروردين روز جهاني بهداشت با توجه به شعار سازمان بهداشت جهاني به نام روز شهر سالم، همكاري‌هاي بين بخشي و همكاري‌هاي اجتماعي در ارتقاي سلامت نامگذاري شده است، مسئله مهم و قابل طرح در اين زمينه اين است كه با وجود تلاش‌هاي بسياري وزارت بهداشت در ارتقاي سلامت مردم به عنوان متولي سلامت، كنترل و نظارت بر بخش عمده عوامل خطرساز سلامت در اختيار وزارت بهداشت نيست، مسائلي مانند آ‌لودگي هوا، بيماري‌هاي قلبي و تنفسي، سرطان‌ها، مسائل مرتبط با بهداشت محيط، تغذيه نا سالم، ترافيك و استرس‌هاي محيطي و عوامل برون بخشي وزارت بهداشت است كه تأثير زيادي بر سلامت مردم دارند و به خصوص با گسترش زندگي شهري و افزايش اين عوامل همكاري‌هاي بين بخشي بين سياستمداران، مديران و مردم در كنترل اين عوامل نقش اصلي را ايفا مي‌كند.
در اين روز همچنين مراسم روز جهاني بهداشت با حضور وزير بهداشت و مسئولان و وزراي مرتبط در تهران برگزار مي‌شود.
مدير كل حوزه وزارتي وزارت بهداشت افزود:‌ دوشنبه 23 فروردين روز شهر سالم، هواي سالم و عاري از دخانيات نامگذاري شده است، سنجش برنامه هاي سلامت ريوي در سال 89، بررسي مسائل مربوط به سيگار و عوامل خطرساز در بروز بيماري‌هاي غيرواگير تنفسي و قلبي و عروقي و توجه به اين نكته كه مصرف سيگار مقدمه اعتياد به مواد ديگر است از جمله مسائل مطرح در اين روز است.
مشاور وزير بهداشت گفت: سه‌شنبه 24 فروردين آخرين روز هفته سلامت به نام روز جامعه سالم و پيشگيري از اعتياد نامگذاري شده است، همايشي با همين نام در اين روز برگزار مي‌شود، همچنين برنامه‌اي در حوزه پيشگيري از اعتياد با همكاري ستاد مبارزه با مواد مخدر و بسيج مستضعفين در اين روز برگزار مي‌شود.
آقاجاني اضافه كرد: دانشگاه‌هاي علوم پزشكي بازوي اصلي وزارت بهداشت در اجراي برنامه‌هاي حوزه سلامت هستند و شبكه بهداشتي و درماني سراسر كشور تحت پوشش اين دانشگاه‌ها نيز بازوان اجرايي اين دانشگاه‌هاست، شبكه بهداشتي و درماني در اكثر دانشگاه‌هاي علوم پزشكي هنوز با توجه به استانداردهاي تعريف شده تكميل نشده است اما براي اولين بار سخت افزار و امكانات اين شبكه در دانشگاه علوم پزشكي تهران تكميل شده كه جشن تكميل شبكه بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي تهران نيز در هفته سلامت برگزار مي‌شود.
وي گفت: تكميل شبكه بهداشتي و درماني امكان اجراي برنامه‌هاي حوزه سلامت كه مهمترين آن برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع است را فراهم مي كند.
مشاور وزير بهداشت افزود: گذر اپيدميولوژيك بيماري‌ها از بيماري‌هاي واگير به بيماري‌هاي غير واگير در جهان و ايران و افزايش بروز بيماري‌هاي مانند سرطان، تصادفات رانندگي، بيماري‌هاي قلبي و عروقي و تنفسي كه همزمان با گسترش شهرنشيني، استرس و آلودگي هوا روز به روز بيشتر مي شود، همكاري بين بخشي و جمعي همه مردم و مسئولان را براي كنترل آن نيازمند است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.27554s, 19q