بهره‌گيري از هورمون درماني براي مقابله با عفونتهاي خطرناك غذايي

۱۳۸۹/۰۱/۱۶ - ۱۱:۱۵ - کد خبر: 19462
بهره‌گيري از هورمون درماني براي مقابله با عفونتهاي خطرناك غذايي
به گفته دانشمندان؛ در داخل روده، رمزگشايي پيام‌هاي هورموني كه به كاهش توليد مواد سمي كشنده توسط باكتري‌هاي بيماري زا كمك مي‌كند، مي‌تواند روشي بهتر براي درمان عفونتهاي خطرناك ناشي از مواد غذايي آلوده باشد، جايي كه آنتي بيوتيك‌ها بيش از اين كه سودمند باشد، مضر خواهد بود.

وانيسا اسپرانديو، محقق اين پژوهش خاطرنشان كرد كه باكتري‌هاي روده شامل زنجيره‌هاي مضر ايكولي و سالمونلا كه سبب بروز مسموميت‌هاي غذايي مي‌شوند، شناسايي شده و به آدرنالين آزاد شده در بدن ميزبان واكنش نشان مي‌دهند.

اين واكنش از طريق حسگري موسوم به QseC كه در سطح باكتريايي وجود دارد، آزاد مي‌شود. وقتي آدرنالين با حسگر QseC پيوند مي‌خورد در نتيجه اين پيوند زنجيره‌اي از اتفاقات رخ مي‌دهد كه در نهايت مي‌تواند منجر به توليد مواد سمي شود.

گروه تحقيقاتي اسپرانديو در مركز پزشكي دانشگاه جنوب غربي تگزاس مولكولي را شناسايي كرده‌اند كه LED209 نام دارد و مانع از پيوند آدرنالين به حسگر Qsec مي‌شود. به اين ترتيب جلوگيري كردن از اين پيوند مانع از رويدادهاي سيگنال دهنده در درون باكتري مي‌شود كه در نتيجه توليد مواد سمي را كاهش مي‌دهد و هم چنين به ميزان قابل توجهي مانع از متصل شدن باكتري‌ها به سلولهاي بافت داخلي جدار روده مي‌شود.

محققان در آزمايشات خود دريافتند كه وقتي موشهاي آلوده به باكتري سالمونلا به طور خوراكي مولكول LED209 را مصرف كنند از ميزان كلوني اين باكتري در روده آنها كاسته مي‌شود.

پژوهشگران مي‌گويند؛ اين كشف مي‌تواند نشان دهنده اولين گروه جديد از مواد ضد ميكروبي باشد.

اپرانديو تاكيد كرد: Qsec يك هدف دارويي بسيار موثر است چون حداقل در 25 ميكروب حيواني و گياهي هم وجود دارد اما در پستانداران موجود نيست. اين بدان معني است كه داروهايي كه اين حسگر را مورد هدف قرار مي‌دهند به مقدار كمتري سمي هستند و قابليت آن را دارند كه براي مقابله با طيف وسيع و انواع مختلفي از عفونتها مورد استفاده قرار گيرند.

اين تحقيق افزود: از آنجا كه درمان‌هاي آنتي بيوتيكي مي‌توانند عفونت‌هاي ايكولي و سالمونلا را حتي وخيم‌تر و شديدتر كنند بنابراين براي درمان اين عفونت‌هاي ميكروبي كشف روشهاي درماني جايگزين مورد نياز است.

به گفته محققان؛ آنتي بيوتيك‌هاي معمولي مي‌تواند واكنش كمك خواستن را در باكتري بروز دهند كه در واقع خاصيت عفوني آن را تقويت مي‌كند. در عوض مولكول LED209 برخلاف آنتي بيوتيك‌ها نه باكتري ايكولي را نابود مي‌كند و نه مانع از رشد آن مي‌شود؛ چون اين اقدامات در واقع سبب بروز مكانيسم‌هاي دفاعي باكتري مي‌شود. در حالي كه اين مولكول اظهارات ژنهايي را كاهش مي‌دهد كه در رمزگشايي سموم حاصل از اين باكتري‌ها و در نتيجه كاهش آزاد شدن سموم آنها نقش دارد.

نتايج اين تحقيق در نشست انجمن ميكروبيولوژي عمومي در ادينبورگ ارائه شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.43422s, 18q