‌٢٠تا ‌٤٠ سالگي شايع‌ترين سن ابتلا به التهاب روده راست است

۱۳۸۹/۰۱/۱۶ - ۱۱:۳۱ - کد خبر: 19464
‌٢٠تا ‌٤٠ سالگي شايع‌ترين سن ابتلا به التهاب روده راست است
پروکتيت اولسراتيو به ايجاد زخم يا آسيب ديدگي‌هاي کوچک بر روي سطح راست روده اطلاق مي‌شود که ممکن است خونريزي کرده و نهايتاً به صورت مدفوع خوني تظاهر کند. بيماري التهابي روده (IBD) باعث زخمي شدن و التهاب بستر روده بزرگ و راست روده مي‌شود.

پروکتيت اولسراتيو در همه سنين ديده مي شود، اما به طور کلي شروع علايم اين بيماري 20 و 40 سالگي است. پروکتيت يا التهاب روده راست يعني 15 تا 20 سانتي متري انتهاي روده جايي که مدفوع را نگهداري مي‌کند. اين بيماري با يک يا همه علائم نظير خونريزي از مقعد، تغيير عادت دفع مدفوع، اسهال يا يبوست، زورپيچ، تمايل مداوم و احساس اجباري براي دفع مدفوع، خون، بلغم يا چرک در مدفوع و ترشح مقعدي بلغمي و يا خون بدون مدفوع همراه است.

طبق گزارش معاونت بهداشتي وزارت بهداشت، بهبودي بيمار و کاهش علائم گام اول درمان در اين بيماري است. پزشک با بررسي آزمايشات خوني، عکسبرداري و آزمايش آن را تشخيص مي‌دهد و در دوره درمان به تغذيه و سلامت رواني بيمار در طول دوره توجه دارد.

نوع مواد غذايي مصرفي بيمار از يک سو ممکن است، پروکتيت اولسراتيو را آرام يا تشديد کند. ردگيري پاسخ بدن به غذاهاي معين مي‌تواند به شناختن غذاهايي که وضعيت بدن را بدتر مي‌کنند، کمک کند. از سوي ديگر، سلامت رواني (فکري) شامل فشار روحي، استرس و اضطراب ممکن است علايم بيماري را بدتر کند.

داروهاي هيدروکورتيزون در کف، تنقيه و يا شياف از درمان‌هاي شايع در اين بيماري هستند که از طريق مقعد استفاده مي‌شوند.

آمينو ساليسيليک اسيد به شکل تنقيه يا شياف است، اگر علايم با درمانهاي مقعدي کنترل نشوند ممکن است به درمان خوراکي با سولفاسالازين يا کورتيکواستروئيدها نياز باشد.

گفتني است، براي بعضي بيماران ترکيب هر دو نوع درمان از طريق (شياف و تنقيه) يا ترکيب خوراکي و مقعدي بسيار موثر خواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21117s, 18q