موردي از آنفلوانزاي«آ» طي چهار ماه گذشته در كشور گزارش نشده است

۱۳۸۹/۰۱/۲۱ - ۱۱:۱۷ - کد خبر: 19498
موردي از آنفلوانزاي«آ» طي چهار ماه گذشته در كشور گزارش نشده است
دكتر محمدمهدي گويا در جمع خبرنگاران با بيان اين مطلب گفت: اين در حالي است كه بيماري آنفلوآنزاي «آ» در برخي از نقاط دنيا از حدود يك ماه گذشته مقداري فعال شده است اما هنوز زود است كه بگوئيم موج اين بيماري فعال شده است.

وي با اشاره به افزايش موارد آنفلوآنزاي نوع آ در كشورهاي آمريكاي جنوبي به ويژه مكزيك، مالزي، تايلند، برزيل و هندوراس و بخشي از قاره آفريقا گفت: علاوه بر افزايش موارد اين بيماري در اين كشورها، افزايش بستري در بيمارستان‌هاي اين كشورها به دليل آنفلوآنزاي آ نيز نسبت به سال گذشته افزايش داشته است.

وي در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر تغييرات ژنتيكي صورت گرفته در ويروس آنفلوآنزاي نوع آ گفت: تغييراتي در ويروس آنفلوآنزاي آ مشاهده شده و نشان مي‌دهد كه مقداري بيماري زايي اين ويروس افزايش يافته است اما هنوز تغييرژنتيكي ثبت شده‌اي از اين بيماري نتيجه گيري نشده است و براي اظهارنظر قطعي در اين زمينه بايد مقداري صبر كرد.

دكتر گويا با اشاره به واكسن‌هاي تهيه شده براي مقابله با آنفلوآنزاي نوع آ در گروه‌هاي در معرض خطر و همچنين پرسنل بهداشتي درماني به ايسنا گفت: حتي در صورت تغيير ژنتيكي ويروس، واكسن‌هاي تهيه شده تا دو سال آينده قابل استفاده بوده و كارايي دارند. اين واكسن‌ها براي مصرف دو سال آينده گروه‌هاي در معرض خطر كشور تهيه شده است.

رييس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت گفت: احتمال اينكه موج بعدي آنفلوآنزاي نوع آ از نيمكره جنوبي زمين شروع شود، وجود دارد اما تا حصول نتايج اطلاعات آزمايشگاهي نبايد در اين زمينه اظهارنظر كرد.

به گفته دكتر گويا، احتمال بروز موج بعدي آنفلوآنزاي نوع آ در كشور در بهار وجود دارد، اما قطعي نيست.

وي در پايان با اشاره به برگزاري اجلاس سازمان جهاني بهداشت با عنوان كميته تجديد نظر در برنامه همه‌گيري آنفلوآنزا از فردا گفت: اين اجلاس به مدت سه روز در ژنو برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.30909s, 18q