موسيقي‌ آرام بخش و شاد، به رشد كودك كمك مي‌كند

۱۳۸۹/۰۱/۲۱ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 19501
موسيقي‌ آرام بخش و شاد، به رشد كودك كمك مي‌كند
دكتر علي زاده‌محمدي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه موسيقي‌هاي هيجاني (6 و 8) با ايجاد فشار رواني آثار نامناسبي بر رشد كودك مي‌گذارد، اظهار كرد: نتايج بررسي‌ها نشان مي‌دهند كه شنيدن موسيقي با اعصاب مغزي ارتباط دارد و اثر موسيقي موتزارت به "پديده اثر موتزارت" معروف است.

وي با تاكيد بر اينكه شنيدن موسيقي روي مناطقي از مغز اثر تقويتي دارد، افزود: نتايج بررسي‌هاي ديگري نشان داده است كه شنيدن موسيقي شاد و آرام‌بخش، فعاليت ناحيه تمپرال مغزي (گيجگاهي) نيم كره چپ را افزايش مي‌دهد؛ حال آن كه موسيقي غمگين نيمكره راست مغز را تحريك مي‌كند.

اين استاد دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به نشانه اثر موسيقي بر روي اعصاب و سلول‌هاي مغزي (نرون‌هاي مغزي) و نيز رشد كودكان، گفت: موسيقي موتزارت از اين نوع است.

دكتر زاده‌محمدي با بيان اينكه موسيقي‌ شاد و آرام‌بخش با ايجاد روحيه آرام و جذب سلولي و تغذيه بهتر، كيفيت رشد را بيشتر مي‌كند، ‌افزود: همچنين اين موسيقي‌ها وابستگي و دلبستگي‌ عاطفي را حين شيردهي بين مادر و نوزاد افزايش مي‌دهد.

وي نتيجه اين نوع موسيقي را رشد اعتماد و ايمني كودك برشمرد و يادآور شد: از اين رو موسيقي آرام‌بخش" موتزارت " تقويت كننده وابستگي مادر و كودك وباعث شكوفايي عشق و محبت بين مادر و فرزند مي‌شود.

نايب رييس انجمن موسيقي درماني در كشور با انتقاد از موسيقي‌هاي هيجان انگيز و مخرب، گفت: موسيقي‌هاي با ريتم تند با ايجاد هيجان‌زدگي و فشار رواني، رشد كودك را به تاخير مي‌اندازد.

دكتر زاده‌محمدي با استناد به نتايج سه تحقيق به عمل آمده در كشور با موضوع رابطه اثر موسيقي با كاهش درد و اضطراب زايمان، گفت: در اين بررسي‌ها از موسيقي پاپ ملايم استفاده و مشخص شد؛ اضطراب و درد زايمان با تداعي بهتر كاهش مي‌يابد.

وي با بيان اينكه شنيدن موسيقي با ايجاد نوعي احساس خيال‌پردازي مثبت و مطبوع به همراه ريلكسيشن يكپارچگي رواني را براي مادر به همراه دارد، ‌افزود: از اين رو توصيه مي‌شود براي داشتن زايماني آسان و بدون درد از سه ماه پيش از زمان زايمان روزي يك ساعت موسيقي ملايم و آرام‌بخش موتزارت و يا پاپ ملايم (كلايدرمن) گوش داده شود.

اين موسيقي درمانگر با تاكيد بر ضرورت همراهي ريلكسيشن در اتاق زايمان در پايان يادآور شد: شنيدن موسيقي باعث ترشح مسكن‌هاي مغزي (اندروفين‌ها) مي‌شود كه بدين ترتيب فرد آمادگي براي مواجه با فشارهاي عصبي زايمان را دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.02481s, 18q