تمايل بيشتر پزشكان براي كار دربخش خصوصي

۱۳۸۹/۰۱/۲۱ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 19520
تمايل بيشتر پزشكان براي كار دربخش خصوصي
دكتر علي مشكيني در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: در سال گذشته هزار و 350 نيروي متخصص در 25 رشته تخصصي در نقاط مورد نياز كشور توزيع شد.

وي در پاسخ به اظهاراتي مبني بر كمبود برخي تخصص‌ها در بعضي مناطق كشور گفت: در طول 3 - 2 سال اخير تقريبا بيش از 90 درصد برنامه‌هاي نظام سطح بندي وزارت بهداشت با در نظر گرفتن مباحث اقتصاد سلامت، اثربخشي و تمامي فاكتورهاي مطرح در دنيا، محقق شده است. از طرف ديگر با فرض كافي بودن فارغ التحصيلان رشته‌هاي تخصصي و فوق تخصصي در وزارت بهداشت بايد گفت كه به دليل مشكلات ناشي از كمبود امكانات، وضعيت مناطق محروم و توسعه يافتگي شهرها، ماندگاري متخصصان در نقاط محروم پايين است.

مشكيني در اين باره ادامه داد: به عنوان مثال در هيچ كجاي دنيا براي يك روستاي كوچك يك متخصص جراحي مغز قرار نمي‌دهند؛ چرا كه اين متخصص ممكن است در سال حتي يك بيمار هم نداشته باشد؛ اين درحاليست كه مي‌توان در مدت زماني اندك بيمار مربوطه را با آمبولانس به نزديك‌ترين مركز درماني انتقال و دسترسي به تخصص مربوطه را براي وي فراهم كرد. در اين ميان يك سري بحث‌هاي احساسي يا غيركارشناسي مطرح مي‌شود كه معتقدند حتي براي روستاهاي كوچك هم بايد تخصص‌هاي مختلف در نظر گرفته شود.

وي افزود: از آنجا كه ماندگاري متخصصان در مناطق محروم پايين است، بر اساس تعهدات محضري متخصصان در بدو ورود براي تحصيلات تخصصي به وزارت بهداشت، اين متخصصان بايد بعد از فراغت از تحصيل در نقاط مورد نياز وزارت بهداشت خدمت كنند و وزارت بهداشت بر اساس اين تعهد، محل خدمت فارغ التحصيلان را تعيين مي‌كند. در مجموع به جز رشته‌هاي جراحي عمومي، راديولوژي و درصد كمي از رشته‌هاي ارتوپدي و بيهوشي كه در برخي نقاط كشور كمبود دارند، در شهرهاي داراي بيمارستان نيروي تخصصي لازم فراهم است.

مشكيني با بيان اين كه سالانه در شهريور و مهر ماه فارغ التحصيلان جديد علاوه بر آن كه جايگزين افرادي مي‌شوند كه تعهداتشان به پايان رسيده به مكان‌هايي كه توسعه يافته‌اند نيز اعزام مي‌شوند، ادامه داد: هر چند در توزيع نيروي انساني نكات مختلفي در نظر گرفته مي‌شود اما اگر درخواستي براي تامين نيروي انساني وجود داشته باشد با اقدامات كارشناسي لازم، اين امر در سهميه سال بعد در نظر گرفته مي‌شود؛ چرا كه متخصصان در آخر تابستان هر سال فارغ التحصيل مي‌شوند. البته در مواقع بحراني با استفاده از طرحي به نام طرح يك ماهه، افرادي كه سال آخر تحصيلات تخصصي را مي‌گذرانند به نوبت به مدت يك ماه براي پوشش اين مناطق اعزام مي‌شوند.

وي با اشاره به تاكيد‌هاي صورت گرفته به دانشگاه‌ها به منظور در نظر گرفتن فاكتورهاي انگيزشي براي افزايش ماندگاري متخصصان در مناطق روستايي و محروم، گفت: فراهم كردن مسكن و تعيين مبالغ ثابت اضافه بر درآمد و كارانه متخصصان و در نظر گرفتن تسهيلاتي براي عضو هيات علمي شدن آنها از جمله اقداماتي است كه براي ماندگاري متخصصان در مناطق محروم در نظر گرفته شده است؛ اما به دليل تاخير پرداخت‌هاي بيمه و كسري اعتبار وزارت بهداشت اين پرداخت‌ها در برخي دانشگاه‌ها با تاخير صورت مي‌گيرد و اين امر نارضايتي پزشكان را به دنبال دارد.

مشكيني در خاتمه مبلغ اضافه بر درآمد و كارانه متخصصان كه به عنوان فاكتور انگيزشي براي ماندگاري آنها در مناطق محروم در نظر گرفته شده را به طور متوسط يك تا سه ميليون تومان در ماه عنوان كرد و گفت: اما مشكل اصلي آن است كه فاصله تعرفه‌هاي درمان در بخش خصوصي با بخش دولتي زياد است و از طرف ديگر در شهرهاي بزرگ نيز مباحثي مانند پديده زيرميزي و از اين قبيل مسايل مطرح است؛ بنابراين هر چه فاكتور انگيزشي براي ماندگاري اين پزشكان در مناطق محروم در نظر گرفته شود باز هم تمايل به كار در بخش خصوصي و شهرهاي بزرگ در پزشكان بيشتر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26548s, 18q