هزينه بالا و عدم پوشش بيمه‌اي خدمات دندانپزشکي از عوامل مراجعه ديرهنگام به دندانپزشك است

۱۳۸۹/۰۱/۲۳ - ۱۲:۱۸ - کد خبر: 19538
هزينه بالا و عدم پوشش بيمه‌اي خدمات دندانپزشکي از عوامل مراجعه ديرهنگام به دندانپزشك است
دکتر محمدرضا خامي استاديار گروه آموزشي سلامت دهان و دندانپزشکي اجتماعي و عضو شوراي پژوهشي مرکز تحقيقات دندانپزشکي در گفت‌وگو با ایسنا نام گذاري 23 فروردين به روز دندانپزشکي را يک حرکت و اقدام مثبت در راستاي جلب توجه مردم به سلامت دهان و دندان دانست و اظهار داشت: در کشور ما به دلايلي مانند هزينه بر بودن خدمات دندانپزشکي، کمبود دندانپزشک و ... اهميتي که بايد به بهداشت و سلامت دهان و دندان داد، موجود نيست.

وي افزود: شايد يکي از دلايل کمرنگ بودن توجه به سلامت دهان و دندان مردم تعداد کم دندانپزشکان و يا نبود دندانپزشک در ميان سياستگذاران عرصه بهداشت و سلامت دهان و دندان باشد.

دکتر خامي تصريح کرد: بيشتر مردم به سلامت دهان و دندان خود اهميت نمي دهند و برخي از آنها معتقدند در صورت خراب شدن دندانها، استفاده از يک دست کامل دندان مصنوعي مشکل را حل مي کند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: امروزه ارتباط مستقيم بيماري‌هاي دهان و دندان با بيماريهاي سيستميک بدن، سکته قلبي و ساير بيماريها بر کسي پوشيده نيست از اين رو حفظ سلامت دهان و دندان در کنار توجه به بهداشت اين عضو از بدن و تامين سلامت آن به حفظ تندرستي ساير اعضاي بدن منجر خواهد شد.

خامي با اشاره به هزينه بر بودن درمان بيماريهاي دهان و دندان پيشگيري و توجه به سلامت را بسيار مهمتر و مقرون به صرفه تر از درمان دانست و گفت: نتايج بررسي ها نشان داده است که هزينه بالاي درمان و عدم پوشش بيمه اي خدمات دندانپزشکي از علل مراجعه نامرتب به دندانپزشک است؛ از اين رو پيشگيري و رعايت بهداشت دهان و دندان بسيار مهمتر و مقرون به صرفه تر از درمان آن خواهد بود.

اين متخصص سلامت دهان و دندانپزشکي اجتماعي نام گذاري يک روز به نام دندانپزشکي را صرفاً يک قدم اوليه در راستاي جلب توجه مردم به سلامت دهان و دندانشان عنوان کرد و گفت: در کنار ارئه خدمات دندانپزشکي از سوي دندانپزشکان، اين مردم هستند که بايد به سلامت اين عضو از بدن خود توجه کافي داشته باشند.

وي خاطرنشان کرد: بيماريهاي حيطه دهان و دندان بالغ بر 600 بيماري است که برخي از آن ها تظاهرات و علائم اوليه يک بيماري هستند و برخي ديگر پيامد و عارضه بيماري که در هر صورت با تشخيص به موقع، درمان و پيگيري هاي مرتب مي توان آنها را درمان کرد.

دکتر خامي با اشاره به شايع ترين مشکلات دندانپزشکي اظهار داشت: پوسيدگي دندانها و بيماريهاي لثه رتبه اول و دوم بيماريهاي دهان و دندان را به خود اختصاص داده اند که در کنار اين بيماري ها، سرطان دهان نيز مطرح است گرچه اين عارضه شايع نيست اما با مرگ و زندگي انسانها ارتباط مستقيم دارد از اين رو توجه به سلامت و رعايت بهداشت دهان و دندان به عنوان يک نکته کليدي در کاهش بيماريهاي اين عضو مطرح است.

عضو شوراي پژوهشي مرکز تحقيقات دندانپزشکي تصريح کرد: اين خود مردم هستند که مسئول تامين و حفظ سلامت خود هستند و وزارت بهداشت به تنهايي نمي تواند از عهده اين مهم برآيد از اين رو تامين و تحقق سلامت دهان و دندان مردم نيازمند همکاري همه جانبه نهادهاي مختلف اعم از وزارتخانه ها، سازمانها و ... است که ماحصل آن تحقق سلامت دهان و دندان مردم خواهد بود.

اين متخصص سلامت دهان و دندانپزشکي اجتماعي گفت: اگر مردم معاينات روتين دندانپزشکي را انجام دهند در بسياري از موارد بيماريهاي در مراحل اوليه تشخيص داده شده و با هزينه هاي بسيار کم درمان مي شوند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران اظهار كرد: اگر مردم روزي 2 بار دندان‌هاي خود را با خميردندان حاوي فلورايد مسواک کنند و سالي يکبار مراجعه منظم به دندانپزشکي و چکاب کامل داشته باشند و از مصرف دخانيات پيشگيري کنند مي توانند دندانهاي سالم و عاري از بيماري داشته باشند.

وي توجه به دندانهاي شيري را بسيار مهم ارزيابي کرد و گفت: رعايت بهداشت و توجه به سلامت دندانهاي شيري ضامن سلامت دندانها در بزرگسالي است چرا که عدم توجه به دندانهاي شيري ممکن است موجب رشد نامنظم دندانهاي دائمي شود.

اين متخصص سلامت دهان و دندانپزشکي اجتماعي در پايان خاطر نشان کرد: زمان مراجعه به دندانپزشک از آغاز رويش اولين دندان بايد شروع شود در کنار مراجعه به دندانپزشک به توجه والدين نيز نياز است، طوري که دندان کودک بايد با استفاده از مسواک انگشتي پاک شود.

گفتني است، در راستاي گسترش و پيشرفت خدمات درماني و بهداشتي دهان و دندان در مناطق محروم كشور و روستاها قانون تربيت بهداشت كاران دهان و دندان در تاريخ 23 فروردين سال 1360 از سوي مجلس شوراي اسلامي تصويب شد. در اين قانون، مجلس، وزارت بهداشت و درمان را موظف نمود كه داوطلباني را براي تربيت در اين دوره، جذب كند و پس از دادن آموزش هاي لازم، با مدرك فوق ديپلم، آنان را در مناطق محروم به خدمت گمارد تا از اين طريق، ضمن ارائه خدمات اوليه، از شيوع بيماري هاي دهان و دندان جلوگيري نموده و اصل پيشگيري را موردنظر قرار دهند. از آن پس و به پيشنهاد جامعه اسلامي دندانپزشكان، روز 23 فروردين، پيرو مصوبه هيات وزيران در سال 1362 به عنوان روز دندانپزشكي نامگذاري شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62305s, 19q