پيوستن سازمان انتقال خون ايران به کارگروه خون‌هاي نادر

۱۳۸۹/۰۱/۲۳ - ۱۲:۱۸ - کد خبر: 19539
پيوستن سازمان انتقال خون ايران به کارگروه خون‌هاي نادر
دکتر ابوالقاسمي در گفت وگو با ایسنا، با بيان اينکه اين سازمان از سال‌هاي بسيار گذشته خون‌هاي ناياب را در يک مرکز انجماد ذخيره و نزديک به 20 سال از آنها نگهداري مي‌کرد، افزود: انواع و اقسام گروه و زير گروه‌هاي خوني وجود دارد که مي‌توانند گروه‌هاي نادر باشند مانند خون بمبئي که فقط چند مورد اهدا کننده در ايران وجود دارد، اين نوع گروه‌هاي خوني با هر خون دچار واکنش مي‌شوند. سازمان انتقال خون گروه‌هاي خوني نادر را فراخوان کرده و با گرفتن خون از آنها و انجماد، اقدام به نگهداري از خون اين افراد به مدت طولاني مي‌کند.

وي افزود: مسئله‌اي که در سازمان جاي خالي آن به شدت محسوس بود، وصل نبودن اين مرکز به کشورهاي ديگر بود به همين دليل تلاش کرديم تا بخش ايمونوهموتولوژي سازمان را به بخش روز آمد و علمي تبديل کنيم، سازمان انتقال خون نيز توانست در مجامع جهاني و کار گروه خون‌هاي نادر عضويت داشته باشد.

ابوالقاسمي از ويژگي‌هاي پيوستن به مجامع جهاني و کار گروه خون‌هاي نادر به تبادل تجربيات و آگاهي از مسايل روز خون‌هاي نادر اشاره و تصريح کرد: پيوستن به کار گروه خون‌هاي نادر اين فرصت را مي‌دهد تا خون‌هاي نادر را تبادل کنيم. به طور معمول در داخل کشور سعي مي‌شود از اقوام افرادي که با هر خون دچار واکنش مي‌شوند، نمونه گرفته و بررسي‌هاي سلولوژي بر روي آن انجام شود، اگر فرد داراي خون نادر بود نمونه گرفته شده ذخيره و در مواقع ضروري مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

مديرعامل سازمان انتقال خون، ايران را تنها عضو کارگروه در بين کشورهاي خاورميانه عنوان کرد و اظهار داشت: انتقال خون ايران نسبت به ساير سازمان‌هاي انتقال خون در منطقه از موقعيت بسيار خوبي برخوردار است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.57251s, 18q