پلاكت فرزيس سازمان انتقال خون ايران در خدمت بيماران سرطاني

۱۳۸۹/۰۱/۲۶ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 19555
پلاكت فرزيس سازمان انتقال خون ايران در خدمت بيماران سرطاني
بخش پلاكت فرزيس سازمان انتقال خون با ظرفيتي بيش از پيش آماده خدمت رساني به بيماران نيازمند است.

بنا براين گزارش، بيماران ياد شده به دليل اين كه به نوع پلاكت رندوم كه از اهدا كنندگان مختلف به دست مي‌آيد واكنش منفي نشان مي‌دهند، ناچارند از اهدا كننده واحد پلاكت دريافت كنند كه سيستم ايمني بدنشان با آنتي بادي‌هاي كمتري مواجه شود و پلاكت دريافتي را دفع نكند.

دكتر ذاكري مدير بخش پلاكت فرزيس در اين مورد توضيح داد: اين بيماران به دليل اين كه بدنشان قادر به ساخت پلاكت نيست گاه نيازمند دريافت پلاكت از نوع ( اس . دي . پي ) پلاكت فرزيس هستند.

بنا بر اين گزارش، در چنين مواردي همراه بيمار با معرفي پزشك معالج به سازمان انتقال خون مراجعه مي‌كند وپس از انجام آزمايشهاي لازم، فرآيند پلاكت فرزيس روي يك اهدا كننده انجام مي‌شود.

پيش از اين فرايند پلاسما فرزيس از يك نفر اهدا كننده ( single doner) به صورت غير اتوماتيك انجام مي‌شد و 10 ساعت به طول مي‌انجاميد. اما از سال 85 پلاكت فرزيس در مركز آفرزيس سازمان انتقال خون به صورت اتوماتيك درآمده و در سال 88 به تعداد تجهيزات و دستگاههاي مورد نياز اين فرايند افزوده شد. اكنون فرايند پلاسما فرزيس تقريبا 1-5/1 ساعت طول مي‌كشد و طي اين مدت پلاكتي حداقل به ميزان 6 تا 8 برابر پلاكت معمولي از خون اهدا كننده جدا مي‌شود و خون بدون پلاكت دو باره به بدن او برمي‌گردد.

اين گزارش حاكيست؛ شيوه ياد شده براي اهدا كننده بسيار راحت‌تر است و پلاكت به دست آمده كيفيت بيشتري دارد.

دكتر ذاكري در مورد نحوه پذيرش اهدا كننده گفت: فرد داوطلب پيش از اهدا، مشاوره پزشكي خواهد داشت و اين مشاوره در حد كنترل شرايط اهدا ي پلاكت است كه پس از آن براي اهدا كننده آزمايشهاي لازم CBC ( هموگلوبين, هماتوكريت و گلبول سفيد و پلاكت) گروه خون، هپاتيت بي، هپاتيت سي، ايدز و سيفليس انجام مي‌شود.

يك كارشناس بخش مركز پلاكت فرزيس در مورد فرايند اهداي پلاكت گفت:‌ اهدا كننده پس از گذراندن اين مراحل روي تخت مخصوص قرار مي‌گيرد و به دستگاه مربوط به جمع آوري پلاكت از خون متصل مي‌شود. در اين حالت خون در دستگاه به جريان مي‌افتد و پلاكت از خون اهدا كننده جدا مي‌شود و بقيه خون به بدن وي برمي‌گردد.

وي در مورد فرآيندي كه پس از اهداي پلاكت در مورد آن صورت مي‌گيرد، گفت: بعد از اتمام كار، پلاكت جدا شده به مدت يك ساعت در دستگاه انكوباتوربه حالت استراحت قرار مي‌گيرد و بعد از يك ساعت در دستگاهي موسوم به شيكر قرار مي‌گيرد تا يكنواخت شود. سپس روي نمونه پلاكت براي سنجش دقت و صحت كار و كنترل كيفي اين پروسه آزمايشهاي ميكروبي و ميزان ph پلاكت و گلبول سفيد ( هرچه اندازه گلبول سفيد در پلاكت كمتر باشد بهتر است ) انجام كه ماهي يك بار اين گزارشها آماده مي‌شود اما اين يك فرآيند داخلي است و مربوط به بيمار نمي‌شود و تا قبل از اين مرحله كار بيمار و اهدا كننده تمام شده است.

مدير مركز پلاكت فرزيس اعلام كرد: هم اكنون ظرفيت پذيرش 5 بيمار در روز وجود دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
هایده کواکبی
سلام.پدرم پیوند مغز استخوان شده و با گروه خونی a منفی احتیاج به پلاکت داریم.لطفا راهنمایی کنید از کجا می تونیم خریداری کنیم.خیلی فوری
0.10903s, 20q