حفظ توانايي خم و راست شدن زانو پس از تعويض مفصل زانو

۱۳۸۹/۰۱/۲۶ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 19559
حفظ توانايي خم و راست شدن زانو پس از تعويض مفصل زانو
دكتر پيمان مير شاهدلو در يك نشست خبري در تشريح اين شيوه جراحي براي آرتروپلاستي (تعويض زانو)، اظهار كرد: در اين روش 2 تا 3 ميليمتر از سطح استخوان مفصل زانو درهر 2 سطح تراشيده مي‌شود و متناسب با آن پروتزي از آلياژ تيتانيوم بر روي لايه‌اي از جنس پلي اتيلن قرار مي‌گيرد و مفصل زانو تعويض مي‌شود.

وي با بيان اينكه در روش پيشين با برش در ناحيه پاراپتللا عضله از ناحيه كشكك شكافته و كشكك برگردانده مي‌شود، افزود: از عوارض اين روش جراحي محدوديت حركت و چسبندگي عضله پاره شده به استخوان ران است.

اين فلوشيپ جراحي زانو و لگن با بيان اينكه در شيوه نوين آرتروسكپي عضله‌اي زخمي نمي‌شود و عمل از زير عضله به آساني و بدون هرگونه پارگي انجام مي‌شود، گفت:‌ در اين شيوه محدوديتي در خم و راست كردن زانو نيست، خطر پارگي عضله وجود ندارد و دامنه حركت محدود نمي‌شود.

دكتر ميرشاهدلو خونريزي كمتر اين شيوه جراحي را از مزاياي آن برشمرد و يادآور شد: طول عمر هر آرتروپلاستي (تعويض زانو) 15 تا حداكثر 20 سال است كه پس از آن تعويض مجدد الزامي است و چون طول عمر دومين زانوي تعويضي غالبا كمتر از نخستين زانو است از اين رو ترجيح داده مي‌شود آرتروپلاستي در افرادي با سنين بالا انجام شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28614s, 18q