تجربه نزديك به مرگ يك حقه مغزي است!

۱۳۸۹/۰۱/۲۶ - ۱۱:۴۷ - کد خبر: 19560
تجربه نزديك به مرگ يك حقه مغزي است!
بر خلاف تصور بسياري از افراد كه وجود چنين تجاربي را باور دارند، محققان تصور مي‌كنند كه اين پديده مي‌تواند يك ترفند و حقه ساده ذهني باشد كه نتيجه يك واكنش شيميايي در بدن است.

روزنامه‌ تلگراف در گزارشي در اين زمينه مي نويسد: يك پژوهش جديد نشان داده است كه وقتي سطح دي اكسيد كربن در جريان خون افزايش پيدا مي‌كند، احتمال تجربه كردن اين قبيل خيالات و تصورات ذهني افزايش پيدا مي‌كند.

بسياري از افرادي كه اظهار مي‌كنند چنين تجربه اي را داشته‌اند در تشريح آن مي‌گويند كه نورهاي درخشان، يك تونل و يا حتي بستگان فوت شده خود را ديده اند كه به سمت آنها اشاره مي‌كنند.

زاليكا كلمنك كتيس، محقق دانشگاه ماريبور در اسلوني كه سرپرستي اين تحقيق را عهده دار بوده مي‌گويد: چندين فرضيه مكانيسم‌هاي موجود براي تجزيه نزديك به مرگ را تشريح مي‌كنند. ما در تحقيقات خود روي اين بيماران دريافته ايم كه در هنگام وقوع اين پديده سطح دي اكسيد كربن در خون آنها به ميزان قابل توجهي بيشتر از شرايط طبيعي است.

مطالعات قبلي نيز نشان داده بود كه افزايش زياد اين گاز مي‌تواند در برخي افراد سبب بروز توهم شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
حبیب الله بیشه ای
باسلام
شخصا چنین تجربه ای را داشتم ...در سال57براثرانفجارسه راهی در دستم که منجر به قطع دستم شد پس از چند روز در بیمارستان بالاخره برای دقایقی از دنیا رفتم
تمام آنچه که این تجربه کنندگان دیده اند را شخصا ملاحظه کردم ..خصوصا غرق شدن در نور مطلق که فورا متوجه شدم آن نور خداست ومن درآن غرق هستم آنجا فهمیدم که همه چیز در ذات مقدس اوست ..حالا می خواهم به افراد کند ذهن و....عرض کنم که فرض کنید تمام اینها خیالات باشد ! آیا آنچه را هم که خود حضرت حق جل وعلابرایم پیشگویی فرمود از دیدگاه شما چه توجیهی دارد.. ضمن اینکه این قبیل پیشگوییها بعدها فراوان همراه حوادثی ماورایی (و غیر قابل باور برای افراد منگل )که قابل تصور نیست برایم پیش آمد که تا کنون یعنی حدود 34سالست ادامه داشته ..از جمله یکبار پارچه ای را در عوالم کشف و شهود به من دادند که گفتند این را فلان کس نخواسته شما لباسی برای خودت بدوز ..فردا شب همان پارچه با همان نقش و نگار (راه راه قهوه ای وسفید) را به من دادند و گفتند فلان کس نخواسته شما برای خودت بدوز..البته اگر کسی بخواهد راه بیابد وهدایت شود راه باز است اما اگر غرق در پیش فرض های ذهنی خودش باشد واین باور ها را با شخصیتی که برای خودش فرض کرده مغایر بداند هیچوقت چیز اضافه ای نخواهد فهمید ودر جهل مرکب خود همچو خر تا ابد در گل خواهد خفت بیشتر فکر کنید و کمتر حرف بزنید
مسلم
اما در تجربه نزدیک مرگ یک چیز دیگه هم هست.بععضی افراد گفتگوی های افراد دیگری که در ان لحضه در مکان دیگری بوده اند رو شنیدن و تصویر ان را دیدن و بعد از بر گشتن به حالت عادی ان وقایع رو شرح دادن . با این مدل نمی شه این تجربه رو رد کد.چون علت این رو توضیح نمی ده.
0.83455s, 20q