آيا مصرف قرص‌هاي مولتي ويتامين، منجر به سرطان سينه مي‌شود؟‌

۱۳۸۹/۰۱/۲۶ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 19563
آيا مصرف قرص‌هاي مولتي ويتامين، منجر به سرطان سينه مي‌شود؟‌
در يك پژوهش سوئدي كه روي بيش از 35 هزار زن در گروه‌هاي سني 49 تا 83 و طي يك دوره مطالعه 10 ساله انجام گرفته است، معلوم شد: زناني كه به طور منظم از مكمل‌هاي ويتامين استفاده مي‌كنند، 19 درصد بيشتر به تومورهاي سرطاني سينه مبتلا مي‌شوند.

به گفته محققان انستيتو كارولينسكا در استكهلم، مكمل‌ها با افزايش تراكم بافت سينه ممكن است، فاكتوري براي رشد تومور باشند و اين افزايش تراكم بافتي در واقع يك فاكتور خطرزا و شناخته شده ابتلا به سرطان است. البته محققان تاكيد كردند؛ اين يافته نمي‌تواند ثابت كند كه قرص‌هاي ويتامين دليل افزايش موارد ابتلا به سرطان هستند؛ چرا كه مهمترين عامل در افزايش خطر ابتلا به سرطان داشتن يك الگوي زندگي ناسالم است.

هرچند نتايج اين تحقيق نگران كننده است، اما محققان خواستار مطالعات عميق‌تر و دقيق‌تر روي اين يافته شده‌اند تا به درستي معلوم شود كه آيا مصرف مولتي ويتامين‌ها بي‌خطر يا خطرناك است.

شرح اين پژوهش در مجله آمريكايي تغذيه باليني منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.02935s, 18q