20درصد درآمد حذف يارانه‌ها صرف اجراي نظام جامع تامين اجتماعي مي‌شود

۱۳۸۹/۰۱/۲۶ - ۱۲:۰۲ - کد خبر: 19566
20درصد درآمد حذف يارانه‌ها صرف اجراي نظام جامع تامين اجتماعي مي‌شود
تمدن در برنامه‌اي كه به مناسبت هفته سلامت در دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار شد، سه مقوله «سلامت»، «آموزش» و «امنيت» را از وظايف حاكميتي برشمرد و گفت: زمينه براي حضور بخش خصوصي در عرصه‌هاي ديگر وجود دارد، اما در اين سه عرصه دولت‌ها مسووليت جدي و مستقيم دارند كه طبيعتا بايد متناسب با اين نگاه، تخصيص منابع و امكانات نيز صورت گيرد.

وي با بيان اين كه با وجود همه اقدامات و تلاش‌هاي صورت گرفته هنوز در عرصه سلامت فردي و اجتماعي با نقطه نسبتا مطلوب فاصله زيادي وجود دارد، ادامه داد: در هيچ نقطه از دنيا هم اين طور نيست كه مسائل سلامت صد درصد انجام شده باشد. علت اين امر هم هزينه‌هاي سنگين بهداشت و درمان است كه ممكن است حتي براي اقشار مرفه جامعه نيز سنگين باشد.

تمدن با خطير خواندن مسووليت دولت در امر سلامت، گفت: يكي از دغدغه‌هاي جدي دولت در قانون هدفمند كردن يارانه‌ها بحث سلامت است. به اين ترتيب يكي از اجزاي مهم اين قانون توجه به سلامت بهداشت و درمان از طريق افزايش توانمندي خانوار است. به اين ترتيب يارانه‌ها به سمت درآمد خانواده‌ها سوق مي‌يابد.

استاندار تهران گفت: مقرر شده است كه 50 درصد درآمد ناشي از حذف يارانه‌ها به درآمد خانواده‌ها تزريق شود و حدود 20 درصد يارانه صرف نظام جامع تامين اجتماعي به منظور بالا بردن قدرت خانواده‌ها براي فراهم كردن مسائل سلامت و 30 درصد يارانه‌ها نيز در حوزه‌هاي عمومي هزينه شود.

وي با بيان اين كه سالانه چهارهزار و 500 ميليارد تومان يارانه آرد گندم از طرف دولت پرداخت مي‌شود، گفت: اين در حاليست كه با وجود پرداخت اين ميزان رقم يارانه از طرف دولت، ناني غيربهداشتي طبخ مي‌شود و رضايتمندي هم از طرف مردم و نانوايان وجود ندارد. در مجموع تنها بين 30 تا 40 درصد يارانه‌ها به دست مردم مي‌رسد و حدود 60 تا 70 درصد آن در اين گردونه به كام مردم نمي‌رود. سرنوشت يارانه دارو و كالاهاي كوپني نيز بهتر از اين نيست. به اين ترتيب دولت در نظر دارد كه يارانه‌ها را به سمت مردم برگرداند.

تمدن ادامه داد: در قانون هدفمند كردن يارانه‌ها سعي شده تا در انواع بيمه‌ها سهم دولت از محل يارانه‌ها افزايش و سهم مردم كاهش يابد. الگوي اين موضوع در وزارت رفاه آماده شده است. از طرف ديگر سرانه درمان نيز سرانه خوبي نيست و دولت نيز اين موضوع را قبول دارد، اما به ناچار بايد متناسب با منابع پيش رفت.

استاندار تهران در ادامه با اشاره به مشكلات ناشي از زندگي شهرنشيني، گفت: تهران عملكرد يك استان، شهر و يا منطقه را ندارد. تمام مراكز درماني تهران عملكردي ملي و فراملي دارند و به جز جمعيت 14 ميليون نفري اين استان، از استان‌هاي ديگر نيز به مراكز درماني تهران مراجعه مي‌شود.

وي با غيرقابل تحمل خواندن وضعيت توزيع مراكز درماني در تهران، ادامه داد: بيمارستان‌هاي تهران در محاصره ترافيك، دود و آلودگي‌هاي صوتي قرار دارند. نفس كشيدن براي بيمارستان‌هاي تهران مشكل شده است. به اين منظور كميته‌اي براي احداث شهركي با عنوان «شهرك سلامت» در نزديك‌ترين نقطه به تهران تشكيل شده تا در اين شهرك تنها خدمات درماني و بيمارستاني ارائه شود. در حال حاضر تعداد زيادي متقاضي ساخت بيمارستان توسط بخش خصوصي داريم كه تصميم‌گيري براي خريد زميني توسط دولت در منطقه‌اي خوش آب و هوا و نزديك به تهران و همچنين برخورداري آن از وسايل حمل و نقل عمومي وجود دارد.

تمدن در ادامه درباره شرايط تغذيه‌اي مردم در شهرها، گفت: مردم رها شده‌اند و هرگونه شرايطي فراهم شود تغذيه مي‌كنند و پس از آن نيز هزينه‌هاي سنگين درمان ناشي از اين تغذيه نادرست بايد پرداخت شود. دولت در وضع تغذيه مردم مسئوليت دارد و بايد راه و روش تغذيه صحيح به مردم آموزش داده شود. مردم كشور آموزش پذيرند و در صورت آموزش به خانواده‌ها، بسياري از هزينه‌هاي درمان كاهش مي‌يابد.

وي با اشاره به توصيه رييس جمهور مبني بر سبك كردن و كاهش جمعيت تهران گفت: اكنون مشاهده مي‌شود در شهري كه زيرساخت‌هاي آن براي 3 تا 4 ميليون نفر جمعيت است تنها در خود شهر تهران هشت ميليون نفر زندگي مي‌كنند. اين در حالي است كه شهر تهران در محاصره سه گسل فعال قرار دارد و هر لحظه ممكن است وضعيت تهران را تحت الشعاع قرار دهند. بنابراين لازم است كه چه در بحث زندگي عمومي مردم تهران و چه در بحث زلزله چاره انديشي شود. به اين ترتيب بايد ميزان خسارت را در زمان وقوع حادثه كاهش داد كه يكي از راهكارها آن است كه با سياست‌هاي تشويقي جمعيت شهر تهران كاهش يابد.

استاندار تهران در پايان از تشكيل كميته كاهش جمعيت تهران در استانداري تهران خبر داد و گفت: بررسي‌ها به اين منظور آغاز شده تا بتوانيم در بحث سبك سازي شهر تهران به عنوان يكي از پارامترهاي شهرنشيني و سلامت ورود كنيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.91394s, 18q