مصرف بالاي فست فود، ميزان شيوع بيماري‌هاي قلبي عروقي و ديابت را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۹/۰۱/۲۸ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 19579
مصرف بالاي فست فود، ميزان شيوع بيماري‌هاي قلبي عروقي و ديابت را افزايش مي‌دهد
محبوبه مهدي پناه در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص موارد مصرف سوسيس و كالباس گفت: نيترات و نيتريت سديم موادي هستند كه به عنوان نگهدارنده به سويس و كالباس اضافه مي‌شوند تا مانع رشد باكتري‌هاي خطرناك همچون كلستريديوم بوتولينوم گردند.

همچنين اين مواد با تركيب شدن با ميوگلولولين و هموگلولولين گوشت باعث ايجاد رنگ مطلوب صورتي در گوشت شده كه به آن حالتي جذاب و تازه مي‌بخشد به علاوه، اين موارد شروع فساد را در گوشت به تاخير انداخته و باعث حفظ عطر و طعم ادويه‌هاي آن مي‌شوند.

وي با بيان اينكه نيترات و نيتريت سديم خاصيت سرطان‌زايي دارند و وجود آنها در مواد غذايي تهديدي براي سلامت انسان است، گفت: مطالعات زيادي اثر سرطان زايي تركيبات حاصل از نيترات و نيتريت سديم را در حيوانات آزمايشگاهي و حتي انسان‌ها به اثبات رسانده است. اين در حالي است كه مشتقات مختلفي از اين تركيبات در ماده غذايي و يا در طي هضم و جذب در دستگاه گوارش به وجود مي‌آيند كه اكثر آنها سرطان زا هستند.

وي تصريح كرد: ‌بسياري از نيتروزآمين‌هاي مشتق شده از اين مواد اختصاصا در اندام‌هاي خاص در ايجاد تومورهاي بدخيم موثرند و حتي بسياري از اين تركيبات از جفت نيز عبور مي‌كنند.

اين كارشناس يادآور شد: مصرف سوسيس و كالباس در حد متعادل و در صورت تهيه‌ از كارخانه‌هاي معتبر آسيبي به سلامت مصرف كنندگان نمي‌رساند.

مهدي پناه در خصوص ميزان بالاي نمك در اين محصول نيز هشدار داد و افزود: ايجاد پرفشاري خون همراه با بالا بودن فسفات باعث به هم خوردن تعادل كلسيم و فسفر شده و در جذب كلسيم تداخل ايجاد مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4126s, 18q